The Herald of Everett, Washington
Customer service  |  Subscribe   |   Log in or sign up   |   Advertising information   |   Contact us
HeraldNet on Facebook HeraldNet on Twitter HeraldNet RSS feeds HeraldNet Pinterest HeraldNet Google Plus HeraldNet Youtube
HeraldNet Newsletters  Newsletters: Sign up  Green editions icon Green editions

All-Area girls basketball teams

SHARE: facebook Twitter icon Pinterest icon Linkedin icon Google+ icon Email icon |  PRINTER-FRIENDLY  |  COMMENTS
Herald staff
Published:
  • Brianne Lasconia of Shorecrest High School drives the ball upcourt during a December game.

    Herald file

    Brianne Lasconia of Shorecrest High School drives the ball upcourt during a December game.

The 2011-12 All-Area Girls Basketball Team, as selected by a vote of coaches, Herald writers and fans.
Player of the Year: Brooke Pahukoa, Lake Stevens, Jr., Guard
Coach of the Year: Everett Edwards, Lynnwood
Despite losing his star post Mokun Fajemisin over the summer to a torn anterior cruciate ligament, Edwards was able to keep his team on course and lead the Royals to a Wesco 3A regular-season title.
All-Area First Team
Guards:
Brooke Pahukoa, Lake Stevens, Jr. The junior guard scored 15.6 points per game and averaged five rebounds, three steals and three assists a game in leading Lake Stevens to a Wesco North title and 4A Distict 1 championship.
Brianne Lasconia, Shorecrest, Sr. The senior point guard guided Shorecrest to a 3A District 1 championship, averaging 17.7 points, 4.6 rebounds, 3.6 steals and 3.0 assists per game.
Margreet Barhoum, Meadowdale, Sr. The senior guard was the leading scorer in Wesco, averaging more than 21 points per game, and helped the Mavs on a late-season push -- Meadowdale won eight of its final 10 games -- to make the district playoffs.
Posts:
Kristin Stoffel, Jackson, Sr. The senior post scored 14.2 points per game and was a leader on a Timberwolves team that won the Wesco South, finished second in districts and took home a trophy at state for the first time in the program's history.
Beth Carlson, Archbishop Murphy, Jr. Playing on a torn anterior cruciate ligament for much of the latter part of the season, the junior post helped lead the Wildcats deeper in the district playoffs than any other Cascade Conference team.
All-Area Second Team
G--Julia Young, Snohomish, Sr.
G--Katie Hawkins, Glacier Peak, Sr.
G--Madeline Kasper, Edmonds-Woodway, Sr.
P--Paisley Heckman, Stanwood, Sr.
P--Joclyn Kirton, King's, Sr.
Others receiving votes: Katie Goddard, Lake Stevens; Sierra Anderson, Jackson; Jasmin Edwards, Lynnwood; Renee Lucero, Stanwood; Sidney Reilly, Everett; Kate Blackwell, Kamiak; Peyton Spencer, Granite Falls; Casey Evans, Lynnwood; Taylor Rasmussen, Glacier Peak; Masha Shtikel, Shorewood; Onyie Chibuogwu, Shorecrest; Meghan Cross, Lynnwood; Kianna Hood, Cascade; India Matheson, Shorecrest; Rachel Swartz, Stanwood; Janie Uppinghouse, Shorecrest; Lindsay Brown, Arlington; Dani Markwood, Sultan; Abby Molstre, Lake Stevens
Story tags » High School Basketball

More High Schools Headlines

NEWSLETTER

Prep sports headlines

High school sports headlines

Calendar

Share your comments: Log in using your HeraldNet account or your Facebook, Twitter or Disqus profile. Comments that violate the rules are subject to removal. Please see our terms of use. Please note that you must verify your email address for your comments to appear.

You are logged in using your HeraldNet ID. Click here to update your profile. | Log out.

Our new comment system is not supported in IE 7. Please upgrade your browser here.

comments powered by Disqus