The Herald of Everett, Washington
Customer service  |  Subscribe   |   Log in or sign up   |   Advertising information   |   Contact us
HeraldNet on Facebook HeraldNet on Twitter HeraldNet RSS feeds HeraldNet Pinterest HeraldNet Google Plus HeraldNet Youtube
HeraldNet Newsletters  Newsletters: Sign up  Green editions icon Green editions

Calendar


Weekend to-do list
HeraldNet Newsletter Delivered to your inbox each week.


Published: Monday, July 2, 2012, 12:01 a.m.

School Winners

Brier students compete in Nashville
The Brier Terrace Middle School Technology Student Association Nationals Team competed June 20 to 26 in events at the national conference in Nashville, Tenn.
Students participated in the following events: Career Prep, CO2 Dragsters, Essays on Technology, Leadership Strategies, Prepared Speech, Problem Solving, Promotional Graphics, Structural Engineering, Tech Bowl and Video Game Design.
Brier Terrace Middle School students AsiaLee Donnelly, Haeley Johnston, Sean Moore and Joey Owens started preparing for nationals after they won the state conference in March.
AsiaLee, Haeley and Joey plan to attend Mountlake Terrace High School in the fall and Sean plans to attend the International Baccalaureate program at Edmonds Woodway High School.
Snohomish grads awarded scholarships
The Snohomish Education Foundation recently facilitated the awarding of more than 75 local scholarships to graduating seniors at Glacier Peak High School, Snohomish High School and AIM High in the Snohomish School District. The awards totaled $152,000.
The scholarship recipients included:
American Legion Auxiliary 96 Scholarship: Holly Hudson, Glacier Peak High School; and Kathryn Green, Snohomish High School.
Barbara Gorud Scholarship: Julianne Gere and Hannah Pankratz, Glacier Peak High School.
Ben Milne Special Education Scholarship: Nicole Burns, Glacier Peak High School; and Lindsey Sieb, Snohomish High School.
Bill Fulton Accounting Scholarship: Avery Lind, Glacier Peak High School; Danielle Weir, Snohomish High School; and Amber Jensen, AIM High School.
Bob Miller Memorial Scholarship: Kaylee Jones, Snohomish High School.
Bonnie Carrick, Friends of the Snohomish Public Library Scholarship: Matthew Rice, Snohomish High School.
Bruce Fritch Memorial Scholarship: Timothy Douglass, Glacier Peak High School.
Burt Family Scholarship: Virginia Kaminski, Glacier Peak High School; Madison DeCambra, Snohomish High School; Danielle Weir, Snohomish High School; and Amber Jensen, AIM High School.
Cathcart Elementary PTO Scholarship: Alyssa Jacot and Katherine Feltner, Glacier Peak High School.
Cecil Holt Memorial Scholarship: Travis Williams, Snohomish High School.
Chapter FQ P.E.O. Scholarship: Jessica Cameron, Glacier Peak High School; and Shelby Mills, Snohomish High School.
Chapter HW P.E.O. Scholarship: Jeanna Blume and Paige Brager, Glacier Peak High School; Natalie Bjerke and Arianne Keele, Snohomish High School; and Andrea Machuca-Garin, AIM High School.
Coach Armstrong Memorial Scholarship: Evan Nelson, Glacier Peak High School; and Shelby Mills, Snohomish High School.
Danny Osborne Memorial Scholarship: Becca Newberg and Andie Naumann, Snohomish High School.
David Gilbert Memorial Scholarship: Maegan Nelson, Snohomish High School.
DECA Scholarship awarded by Soundair Aviation Services: Christie Clarke, Snohomish High School.
DECA Scholarship awarded by Union Bank, Everett Branch: Lauren Johnson and Jake Nicholls, Snohomish High School.
DECA Scholarship awarded by Union Bank, Snohomish Branch: Jessica Hernandez, Snohomish High School.
Dramatic Arts Scholarship: Alyssa Jacot and Josh Foster, Glacier Peak High School.
Duane Kuhlman Agriculture Scholarship: Bryana Cope, Snohomish High School.
Earl Winehart Post 96 American Legion Scholarship: Holly Hudson, Glacier Peak High School; and Shelby Mills, Snohomish High School.
Evans Memorial Scholarship: Harley Applin, Anthony Hord, Joshua Osborne and Jake Nicholls, Snohomish High School.
GPHS FFA Scholarship: Mackenzie Gouras, Glacier Peak High School.
GPHS Parent Organization Scholarship: Tatsuro Nakajima and Riley Ritter, Glacier Peak High School.
Harold & Hazel Marten Writer's Award: Spencer Wilson, Snohomish High School.
Jay Hajek Memorial Scholarship: Jessica Roberson, Snohomish High School.
Jeff Starr Scholarship Fund: Shannon Harris, Snohomish High School.
John G. "Big John" Hoffman Memorial Scholarship: Luke Hamlin, Snohomish High School.
John Pat Murphy Memorial Scholarship: Jordan Varney, Snohomish High School.
John Sather Memorial Award: Audrey Stangland, Snohomish High School.
Jon Sahlstrom Memorial Pediatric Scholarship: Jennifer Groenewegen, Snohomish High School.
JROTC College Scholarship: James Hopkins, Snohomish High School.
Keith Gilbertson Sr. Memorial Scholarship: Darian Caldwell and Carolyn Gravelle, Snohomish High School.
Ken and Flo Schilaty JROTC Scholarship: James Hopkins, Snohomish High School.
Kossian Chiropractic Scholarship: Gabrielle Wilson, Snohomish High School.
Larry Deierling Memorial Scholarship: Rachael Bomar, Nichole Sterns, Jordan Ensey, Emma Titterness and Kaylee Nation, Snohomish High School.
Machias Elementary Parent-Teacher Group Scholarship: Lindsay Smullin and Kyle Ferguson, Snohomish High School.
Mark Cowgill Memorial Scholarship: Paige Brager and Lereana Myers, Glacier Peak High School.
Pat Kuhlman Nursing Scholarship: Tiffanie Chu, Glacier Peak High School.
Pay it Forward Scholarship: Ashley Holten, Megan Jackson, Kaylan Kjallin, Kaylee Nation, Olivia Scott and Amanda Teter, Snohomish High School.
Pilchuck Veterinary Hospital Pre-Veterinary Scholarship: Leiran Cornish and Melissa Noggle, Snohomish High School.
Raymond "Dick" Daly Memorial Scholarship: James Hopkins, Snohomish High School.
Robert and Mary Waltz Scholarship: Gryfinn Clay, Snohomish High School.
Romaine Schaus Memorial Education Scholarship: Lauren Johnson, Snohomish High School.
Rotary Club of Snohomish Scholarship: Bridgett Kaufer, Glacier Peak High School; Megan Jackson, Snohomish High School; and Liz Hensley, AIM High School.
SEF Scholarship on Behalf of Dennis and Barb Dinkla: Kyle Ferguson, Snohomish High School.
Snohomish Education Foundation Scholarship: Hans Jorgenson, Jessica Cameron, Jennifer Dankoff, Louisa Pendergast and Sarah Newsom, Glacier Peak High School; Anthony Hord, Erin Kline, Connor McDonald, Shelby Mills and Kaylee Nation, Snohomish High School; Krystal Johnson and Ashley Raymond, AIM High School.
Shore Family Scholarship: Paige Brager, Glacier Peak High School.
Siddoway-Cedergreen Scholarship: Nathan Profitt, Snohomish High School.
SJAA Jason Casteel Memorial Scholarship Award: Josiah Perron, Snohomish High School.
SJAA Referee Scholarship Award: Kaylee Jones; Snohomish High School.
SJAA Stecher Leadership Award Scholarship: Taylor Rasmussen, Glaceir Peak High School; and Luke Hamlin, Snohomish High School.
Snohomish Family Medical Center Premedicine Scholarship: Jesse Matthews, Glacier Peak High School; and Shelby Mills, Snohomish High School.
Snohomish Fire Fighters Local 2694 Scholarship: Kaylee Nation, and Trevor Jensen, Snohomish High School.
Snohomish Garden Club Scholarship: Shelby Stromerson, Glacier Peak High School; and Bryana Cope, Snohomish High School.
Snohomish Historical Society: Lauren Johnson and Kyle Scott, Snohomish High School.
Snohomish Kiwanis Memorial Scholarship: Nichole Stout and Tatsuro Nakajima, Glacier Peak High School; Adam Reese and Shelby Mills, Snohomish High School; and Adrian Elrod, AIM High School.
Snohomish Kiwanis Roy Fritch Memorial Scholarship: Kaio Ross, Glacier Peak High School.
Snohomish Lions Club Scholarship: Hannah Pankratz and Tiffanie Chu, Glacier Peak High School; Lauren Johnson and Olivia Scott, Snohomish High School; and Ashley Marshall, AIM High School.
Snohomish Sauerkraut Band Scholarship: Maegan Nelson, Snohomish High School.
Snohomish School District Board of Director's Leadership Scholarship: Jeanna Blume, Glacier Peak High School; Shelby Mills, Snohomish High School; and Ashley Raymond, AIM High School.
Snohomish Sportsmen's Club George and Anna Harrison and Henry Grill Memorial Scholarship: Logan Bates-Mundell, Snohomish High School.
Snohomish Sportsmen's Club J. Oscar Johnson Memorial Scholarship: Nicole Burns, Glacier Peak High School.
Snohomish Sportsmen's Club Ralph K. Robinson Memorial Scholarship: Keenan Miller, Glacier Peak High School.
Snohomish Sportsmen's Club Vic Mathison Memorial Scholarship: Andie Naumann, Snohomish High School.
Snohomish Sportsmen's Club Vocational Scholarship in Memory of Gordy Blacken: Spencer Wilson, Snohomish High School.
Snohomish Youth Volleyball: Julie Nelson, Snohomish High School.
Snohomish Tillicum Kiwanis Scholarship: Jeannette Ojala, Connor Trimble, and Tiffanie Chu, Glacier Peak High Schoo; Grifynn Clay, Kyle Ferguson and Lauren Johnson, Snohomish High School; and Adrian Elrod, AIM High School.
Sodexho Culinary Arts Scholarship: Reilly Doney, Glacier Peak High School; Sean Hanlon and Vanessa Tobiason, Snohomish High School.
SSD MC JROTC Parents' Association Scholarship: Andrew Baggett,Timothy Danner and James Hopkins, Snohomish High School.
Steve Salvadalena Memorial Scholarship: Becca Newberg, Snohomish High School.
Travis Timothy Shultz Memorial Scholarship: Audrey Stangland, Snohomish High School.
Totem Falls PTO Scholarship: Bridgett Kaufer and Connor Trimble, Glacier Peak High School.
Valley General Hospital Guild Scholarship: Jeanna Blume, Glacier Peak High School; Carolyn Gravelle, Maegan Nelson, Megan Jackson and Olivia Scott, Snohomish High School; and Ashley Marshall, AIM High School.
Vera Hutchcroft Music Scholarship: Jeanette Ojala and Nicole Bentzen, Glacier Peak High School.
Wallace Endowment Fund Scholarship: Andie Naumann, Matthew Rice, Becca Newberg, Jordan Ensey, Christie Clarke, and Jessica Hernandez, Snohomish High School.
Pat Castro Excellence in Music Scholarship: Annie Laurie Hund, Snohomish High School.
Scott West Scholarship: John Gove, Snohomish High School.
To submit news for School Winners, contact reporter Amy Daybert: 425-339-3491; adaybert@heraldnet.com or email newstips@heraldnet.com.

Share your comments: Log in using your HeraldNet account or your Facebook, Twitter or Disqus profile. Comments that violate the rules are subject to removal. Please see our terms of use. Please note that you must verify your email address for your comments to appear.

You are logged in using your HeraldNet ID. Click here to update your profile. | Log out.

Our new comment system is not supported in IE 7. Please upgrade your browser here.

comments powered by Disqus
digital subscription promo

Subscribe now

Unlimited digital access starting at 99 cents, or included with any print subscription.

loading...
HeraldNet Classifieds