The Herald of Everett, Washington
HeraldNet on Facebook HeraldNet on Twitter HeraldNet RSS feeds HeraldNet Pinterest HeraldNet Google Plus HeraldNet Youtube
HeraldNet Newsletters  Newsletters: Sign up | Manage  Green editions icon Green editions
David Krueger and Herald staff | dkrueger@heraldnet.com
Published: Monday, January 14, 2013, 8:31 p.m.

All-State fall soccer teams

The soccer season may seem like a long time ago, but the Washington State Soccer Coaches Association announced its 2012 All-State Fall Soccer Teams on Monday for girls and boys (2B-1B). The teams are voted on by WSSCA members and other high school coaches across the state of Washington.

Here's a look at the local players selected (for the full teams, visit www.heraldnet.com/prepzone):

Class 4A
First Team: Brooke Pingrey, D, Snohomish
Second Team: Morgan Green, F, Snohomish; Maddie Seckman, D, Kamiak.
Honorable Mention: Madison Schultz, F, Edmonds-Woodway; Emma Makela, GK, Kamiak.

Class 3A
First Team : Emily Critchlow, F, Meadowdale; Bailey McMullen, Everett; Rosie Sittauer, D, Everett.
Second Team: Haley Ayers, F, Everett; Frida Swensen, GK, Shorecrest; Ashley Routh, GK, Meadodale.

Class 2A
First Team: Shelby Koch, F, Archbishop Murphy; Calisse Crisler, M, Archbishop Murphy; Stephanie Reynaud, D, Archbishop Murphy; Cecilia Nguyen, D, Archbishop Murphy.
Second Team: Karli White, F, Cedarcrest; Kennady Bonnallie, D, Lakewood

Class 1A
First Team: Beth Stella, F, Kings

Class 2B-1B | Boys
First Team: Caleb Riley, F, Mount Vernon Christian; Jeremiah Lee, M, Grace Academy; Caleb Moisant, M, Providence Classical Christian; Joshua Lee, D, Grace Academy
Second Team: Russell Hatcher, D, Providence Classical Christian.

Here's a look at the entire all-state teams:

WSSCA All-State 2012 Fall Soccer Teams (Girls 4A, 3A, 2A, 1A, and Boys/Girls 2B-1B) *Coaches-poll, as voted on by Washington State Soccer Coaches Association members and other high school coaches across the state of Washington.

Class 4A

MVP – Brie Hooks, Midfield – Tahoma
Co-Coach of the Year – Don Braman – Skyline and Tom Bunnell – Issaquah
First Team
Forwards – Mackenzie Henke, Tahoma; Lexi Miller, Chiawana; Nicole Mattson, Evergreen; Kaysha Darcy, Tahoma.
Midfielders – Brie Hooks, Tahoma; Audrey Thomas, Issaquah; Jessica Udovich, Puyallup; Celia Vaughn, Gig Harbor; Jenny Hoefel, Todd Beamer.
Defenders – Brooke Pingrey, Snohomish; Lianna Simms, Skyline; Laci Rennaker, Central Valley; Carly Marshall, Camas.
Goal Keeper – Megan Charlton, Kentwood.

Second Team
Forwards – Morgan Weaver, Curtis; Morgan Green, Snohomish; Anna Deweirdt, Skyline; Rachel Wheeler, Issaquah.
Midfielders – Kristin Hayman, Redmond; Sierra Carrington, Puyallup; Mackenna Morton, Davis; Allie Bohnett, Gig Harbor.
Defenders – Lyrik Fryer, Issaquah; Maddie Seckman, Kamiak; Haley Warren, Tahoma; Emmi Seelbach, Auburn Riverside.
Goal Keeper – Sarah Shimer, Federal Way.

Honorable Mention
Forwards – Gabriela Pelogi, Federal Way; Bobbi Eckler, Union; Kirsten Calmus, Richland; Madison Schultz, Edmonds-Woodway; Tori Tappero, Tahoma.
Midfielders – Carlee Maluenda, Union; Miranda Caballero, South Kitsap; Jamie Carter, Camas; Shyann Glasser, Kentridge; Jenna Floyd, Todd Beamer.
Defenders – Maddie Sjothun, Union; Kailey Robinson.
Goal Keeper – Emma Makela, Kamiak.

Class 3A

MVP – Maddie Reynolds, Forward – Columbia River.
Coach of the Year – Filomon Afenegus – Columbia River

First Team
Forwards – Natalie Vukic, Bainbridge; Maddie Reynolds, Columbia River; Miranda Rawlings, Mt. Si; Emily Critchlow, Meadowdale.
Midfielders – Kiana Hafferty, Liberty; Monica Whitfield, Enumclaw; Julia Hawn, Holy Names; Bailey McMullen, Everett.
Defenders – Rosie Sittauer, Everett; Sarah Case, Columbia River; Angela Fischer, Holy Names; Andrea Bowman, Bonney Lake.
Goal Keeper – Corey Goelz, Mercer Island.

Second Team
Forwards – Haley Ayers, Everett; Riley Richardson, Mt. Spokane; Emma Bergstrom, Interlake; Katie Chandler, Holy Names.
Midfielders – Jaimee Farrell, Interlake; Rosie Kerstetter, Bainbridge; Brittainy Canonica, Wilson; Alexa Whitney, Hudson's Bay; KK Standish, Eastside Catholic; Laura Harrison, Mercer Island.
Defenders – Emma Sanders, Southridge; Kelsey Lindor, Mt. Si; Lauren McKinney, Kamiakin; Gabby Brower, Hazen; Taylor Hallquist, Columbia River; Kelsey Frank, Mt. Spokane.
Goal Keeper – Frida Swensen, Shorecrest; Ashley Routh, Meadodale.

Honorable Mention
Forwards – Ellie Heiden, Kamiakin; Mary Ann Santucci, Seattle Prep; Marissa Hammerstrom, Mercer Island; Kailiana Johnson, Liberty; Ashley Cade, Bonney Lake.
Midfielders – Annie Flora, Holy Names; Hannah Sanders, Southridge; Alyssa Lloyd, Mt. Spokane.
Defenders – Ashley Martinez, Timberline; Courtney Fedor, Interlake; Haley Story, Bainbridge; Samantha Hiatt, Seattle Prep; Cozette Padon, Seattle Prep; Breezy Brookbank, Highline; Jessica Snoen, Enumclaw.
Goal Keeper – Katie Campbell, Peninsula.

Class 2A

MVP – Kaylie Rozell, Forward – Sumner.
Coach of the Year – Robi Turley – Sumner.

First Team
Forwards – Kaylie Rozell, Sumner; Shelby Koch, Archbishop Murphy; Rashelle Fisher, WF West; Alyssa Wickenhagen, West Valley Yakima.
Midfielders – Emily Webster, Sehome; Calisse Crisler, Archbishop Murphy; Arin Seidlitz, Black Hills; Oryian Matheny, Grandview.
Defenders – Sarah Carter, Sumner; Lindsay Burns, West Valley Yakima; Stephanie Reynaud, Archbishop Murphy; Cecilia Nguyen, Archbishop Murphy.
Goal Keeper – Rachel Albert, Sehome.

Second Team
Forwards – Elise Aylward, Lindbergh; Kavita Batton, Hockinson; Aurora Bodenhamer, Hockinson; Karli White, Cedarcrest.
Midfielders – Julia DeVere, Squalicum; Hanna Tarleton, Sehome; Brooke Lancaster, Sumner; Emily Barclift, Tumwater.
Defenders – Kennady Bonnallie, Lakewood; Andrea DeVere, Squalicum; Lauren Wallace, Squalicum; Kendra Morscheck, East Valley Spokane.
Goal Keeper –Jamie Lange, Sumner.

Honorable Mention
Forwards – Kayla Williams, Orting; Kim Hazlett, Squalicum; Meghan Ward, WF West; Whitney Lowe, Black Hills; Abbey Bergquist, Tumwater; Bre Daugherty, Pullman.
Midfielders – Olivia Erskine, WF West; Lizzie Vance, Ridgefield; Alison Alderman, West Valley Yakima; Rylee Seekins, Hockinson.
Defenders – Loren Switzer, Capital; Carly Estes, Ridgefield; Emily Russell, Sehome; Maya Nicol, Hockinson; Allison Fernald, Lindbergh.
Goal Keeper – Alexxi Timmons, Aberdeen.

Class 1A

MVP – Ayana O'Neal, Midfielder – University Prep
Coach of the Year – Alex Duxbury – University Prep

First Team

Forwards – Beth Stella, Kings; Alissa Soo, University Prep; Camryn Althauser, Rochester; Michaela Graddy, Eatonville.
Midfielders – Ayana O'Neal; University Prep; Tianna Helm, Cashmere; Taylor Lunde, Meridian; Deanna Avalos, La Salle.
Defenders – Mia Bladin, Northwest; Izzy Fikso, Seattle Academy; Morgan Gaston, Seattle Christian; Kimber Howard, Seattle Christian.
Goal Keeper – Erin Swain, Seattle Christian.

Second Team
Forwards – Delaney Romero, Naches Valley; Adrianna Gildner, Overlake; Abbigail Kim, Seattle Christian; Brooke Goldsmith, Elma.
Midfielders – Kaley Roberts, Naches Valley; Megan Barwick, Seattle Academy; Brynne Dykes, La Center; Tess Edenholm, Overlake; India Jencks, University Prep.
Defenders – Allie McCaw, Montesano; Katie Mayer, Charles Wright; Lily O'Connor, La Salle;
Taylor Hentschell, Seattle Christian.
Goal Keeper – Takara Mitsui, Kings.

Honorable Mention
Forwards – Tessa McCormick, Cashmere; Grace Martin, La Salle; Ashley Cook-Cox, Lakeside; Linnea Soo, University Prep; Danica Granard, Cedar Park Christian; Leeann Rhoden, Montesano.
Midfielders – Mykenzie Lilly, Kiona-Benton; Sierra Seymour, Rochester; Heidi Fronk, King's Way; Darbey Peters, Lakeside; Megan Nielson, Seattle Christian; Shaina Mitchell, Seattle Christian; Izzy Christelli, Elma.
Defenders – Karly Thies, Cashmere; Libby Lavitt, Northwest; Lexi Whipple, Elma.
Goal Keeper – Lauren Patefield, Cascade Christian.

Class 2B-1B | Girls

MVP – Caroline Bridgewater, Midfield – Bear Creek
Coach of the Year – Brandon Gonzales – Bear Creek

First Team

Forwards – Desere'e Doty, Crosspoint Academy; Emma Laurion, Crosspoint Academy; Natalie
Sakuma, Mount Vernon Christian; Regyn Gaffney, Adna; Jaqueline O'Keefe, Liberty Bell.
Midfielders – Caroline Bridgewater, Bear Creek; Sage Abate, Liberty Bell; Jill Leszyniski, Bear Creek; Ashlyn Reinstra, La Conner; Sage Atkins, Napavine.
Defenders – Josie Dekoker, Napavine; Grace Garguile, Crosspoint Academy; Brittnay DiGenova, Bear Creek; Sammie Mesman, La Conner.
Goal Keeper – Sami Taylor, Napavine.

Second Team
Forwards – Olivia Tillinghast, Bear Creek; Rachel Lebrasca, Napavine.
Midfielders –Kendra Stajduhar, Adna; Tori Hammond, Seattle Lutheran; Chayse Jones, Crosspoint Academy.
Defenders – Haley Rue, Mt. Rainier Lutheran; Colleen Croy, Evergreen Lutheran.
Goal Keeper –Dallas Parker, Evergreen Lutheran; Tessa Bruland, La Conner.

Class 2B-1B | Boys

MVP – Jacob Weaver, Forward – Northwest Christian.
Coach of the Year – Mica Lamb, Northwest Christian.

First Team

Forwards – Jacob Weaver, Northwest Christian; Caleb Riley, Mount Vernon Christian; Erik Muelheims, St. George; Austin Friedly, Northwest Christian.
Midfielders – Lino Diaz, Waitsburg-Prescott; Jeremiah Lee, Grace Academy; Jonathan O'Neil, Crosspoint Academy; Ty Cowles-Meyer, St. George; Payton Gray, Northwest Christian; Caleb Moisant, Providence Classical Christian.
Defenders – Joshua Lee, Grace Academy; Bruce Culbertson, St. George; Chad Hummel, Providence Classical Christian; Stan Leszynski, Bear Creek.
Goal Keeper – Peter Worrall, St. George.

Second Team
Forwards – Casey Slattery, Tacoma Baptist; Gabe Rongve, Bear Creek.
Midfielders – Camus Chapman, St. George; Luke Blankenbeckler, Bear Creek.
Defenders – Alex Teobaldo, Tacoma Baptist; Russell Hatcher, Providence Classical Christian; Alex Davisson, Bear Creek; Aldair Escalante, Waitsburg-Prescott; Jacob Bean, Northwest Christian.
Goal Keeper – Michael Worley, Bear Creek.

Like our high school sports page on Facebook, follow @HeraldNetPreps on Twitter and look for updates on our Prep Zone blog.


Sign up for HeraldNet headlines Newsletter

Most recent Prep Zone posts

Share your comments: Log in using your HeraldNet account or your Facebook, Twitter or Disqus profile. Comments that violate the rules are subject to removal. Please see our terms of use. Please note that you must verify your email address for your comments to appear.

You are logged in using your HeraldNet ID. Click here to update your profile. | Log out.

Our new comment system is not supported in IE 7. Please upgrade your browser here.

comments powered by Disqus
» More high schools


HeraldNet highlights

Looking for a friend?
Looking for a friend?: Animals up for adoption at the Everett shelter (14 new photos)
Writing her own story
Writing her own story: Kelli Kingma out to establish her own identity at UW
Flush with ideas
Flush with ideas: Trick out your toilet with heated seats and nightlights
A stellar cast
A stellar cast: Sadly, 'Mockingjay: Part 1' doesn't live up to its talented stars
SnoCoSocial