The Herald of Everett, Washington
Customer service  |  Subscribe   |   Log in or sign up   |   Advertising information   |   Contact us
HeraldNet on Facebook HeraldNet on Twitter HeraldNet RSS feeds HeraldNet Pinterest HeraldNet Google Plus The Daily Herald on Linked In HeraldNet Youtube
HeraldNet Newsletters  Newsletters: Sign up  Green editions icon Green editions

Mat Classic XXV at a glance

SHARE: facebook Twitter icon Linkedin icon Google+ icon Email icon |  PRINTER-FRIENDLY
Herald staff
Published:
Tacoma Dome
Today: First session, 10 a.m., second session, 4 p.m. Saturday: Third session, 10 a.m.; Finals, 5:15 p.m.
Ticket prices: Day pass is Adults $8, seniors and students with ASB $6; Tournament pass is Adults $13, seniors and students with ASB $10.
Local wrestlers
Class 4A: 106--Michael Soler (Lake Stevens), AJ Crew (LS), Jeremy Nygard (Arlington), Wyatt Butler (Snohomish); 113--Noah Cuzzetto (Edmonds-Woodway), Alex Rodorigo (LS), Ruben Crew (LS); 120--Jake Douglas (LS), Luis Reyna (Mount Vernon); 126--Gino Obregon (Cascade), Wyatt Bell (LS), Wyatt Larsen (C); 132--Nathan Vulliet (E-W), Bryce Thomas (A), Rafael Ibarra (MV); 138--Jesse Peterson (LS), Greg Eagle (S), Conner Gonzales (A); 145--Eric Soler (LS), Noah Johnson (C), Andrew Villalobos (Mariner); 152--Tanner Perry (S); 160--Logan Johnson (LS), Blake Sander (LS), Hunter Lord (Lynn); 170--Cody Vigoren (LS), Marq Brown (E-W); 182--Jake Ferro (A); 195--Tristan Baus (S), Anthony Thees (LS); 220--Shaq Reed (LS), Alex Fairhurst (S), Manuel Vazquez (Lynn); 285--Brandon Johnson (LS), George Johanson (E-W).
Class 3A: 106--West Weinert (Stanwood), Christian Bertram (Oak Harbor); 113--Billy Almachar (Marysville Getchell), Nick McCaughan (St); 120--Jacob Cole (St), Jacob Scott (St); 126--Ryan Daurie (Marysville Pilchuck), Jeremy Vester (OH), Matthew Floresca (Shorewood), John Kim (Glacier Peak); 132--Cody Fakkema (OH), Jahleel Vester (OH); 138--Jacob Fitzgerald (OH), Mark Johnston (OH); 145--Jessie Lopez (Everett), Killian Page (MP); 152--Zach Schut (St), Dalton Gilman (St), Jacob Elledge (GP), Pablo Yeo (E), Logan Coleman (GP); 160--Drew Hatch (MP), Joshua Crebbin (OH), Morgan Smith (Meadowdale); 170--Courtney Shavers (OH), Anthony Hawkins (E), Syd Springberg (Mountlake Terrace) Cody Stone (MG); 182--Sean Elledge (GP), Keegan Noel (St); 195--Garret Arrona (St), Ismael Perez (MP), Ciaran Ball (Mead); 220--Carlos Vilchis (St), Iggy Gabov (MP); 285--Alfredo Diaz (MG), Jackson Constant (OH), Jory Cooper (MP), Mosese Fifita (GP).
Class 2A: 106--Bailey McBride (Cedarcrest), Logan Corbin (Granite Falls); 120--Ryan Nash (GF); 126--Tyler Groff (GF), James MacKenzie (Sultan); 132--Curtis Chittenden (Cedar), Bryce MacDicken (Sult); 138--Ely Malametz (Cedar); 152--Jason Barrus (Sult), Nick Decker (Cedar); 160--Carlos Toledano (Cedar), Tommy Eadie (GF); 170--Jeff Harrison (Lakewood); 182--Jacob Naslund (Sult); 195--Foster Wade (Archbishop Murphy); 220--Taylor Comfort (Sult), Dakota Creed (AM); 285--Tristan Nelson (Lake).
Class 1B/2B: 120--Colton Anderson (Darrington); 152--Garrett Green (D); 182--Lane Monteith (D); 220--Mason McKenzie (D).
Girls: 106--Danielle Crawford (Granite Falls), Tommie Mosteller (Lakewood); 112--Elesha Forrest (Darrington); 118--Zaiha Sams (Oak Harbor); 130--Shannon Gee (Stanwood); 137--Allyson Lawton (Lake), Aubrey Butler (St); 155--Kelha Grow (LS), Jennifer Pohle (Mariner), Aimee Oliver (OH); 190--Natalie Carrillo (Mount Vernon).
For full brackets of every weight class, visit www.wiaa.com/wrestling and visit washingtonwrestlingreport.com for the final team and individual rankings.
Story tags » High School Wrestling

More High Schools Headlines

NEWSLETTER

Prep sports headlines

High school sports headlines

Calendar