The Herald of Everett, Washington
HeraldNet on Facebook HeraldNet on Twitter HeraldNet RSS feeds HeraldNet Pinterest HeraldNet Google Plus HeraldNet Youtube
HeraldNet Newsletters  Newsletters: Sign up | Manage  Green editions icon Green editions

Calendar


Prep sports headlines
HeraldNet Newsletter Delivered to your inbox each week.
Published: Saturday, March 23, 2013, 8:01 p.m.

Prep track: Ray Cockrum Relay

At Wenatchee H.S.
Boys
Team scores: Wenatchee 105, University 90, Lake Stevens 82, Kentridge 70, Eastmont 51, Gonzaga Prep 45, Snohomish 41, Woodinville 36, Cashmere.
Top local finishers
100--9. Tevin Gray (LS) 12.29; 400 relay--6. Lake Stevens (Beau Klick, Jacob Baughman, Austin Otis, Gray) 46.06; 3,200--4. Mason Nicol (LS) 9:48.20; 1,600 relay--2. Lake Stevens (Klick, Blake Minor, Baughman, Moussah Sanoh) 3:33.54; 800 relay--2. Lake Stevens (Sanoh, Conner Coleman, Otis, Ian Schneider) 1:37.77; 1,200 relay--3. Lake Stevens (Damon Terry II, Grant Reimers, Coleman, Robert Lund) 2:39.72; 3,200 relay--1. Lake Stevens (Caleb Mina, Mason Nicol, Scott Schmitt, Duncan Mattingly) 8:29.08; Sprint medley--4. Lake Stevens (Andrew Grimes, Baughman, Coleman, Otis) 1:41.23; Distance medley--4. Lake Stevens (Isaiah Britt, Schmitt, Klick, Caleb Mina) 11:17.56; 440 shuttle hurdles--4. Lake Stevens (Benjamin Cole, Lund, Keenan Thomas, Jacob Irwin) 1:10.39; High jump--3. Blake Minor (LS) 5-10; Long jump--6. Sanoh (LS) 19-08.75; Triple jump--Sanoh (LS) 41-11; Shot put--2. Carey Campbell (LS) 54-05.25; Discus--1. Campbell (LS) 138-03; Javelin--8. Eric Sheffield (LS) 135-10.
Girls
Team scores: Lake Stevens 91, Wenatchee 78, Eastmont 73, University 72, Snohomish 60, Kentridge 52, Gonzaga Prep 40, Cashmere 37, Woodinville 27.
Top local finishers
100--5. Kristina Belarde (LS) 13.74; 1,600--10. Jenna Alleman (S) 5:52.31; 400 relay--1. Snohomish (Eyonna Mason, Lauren Wheatley, Kayla Sargent, Madison Lichter) 52.43; 800 relay--3. Lake Stevens (Ashley Perry, Kristina Belarde, Samantha McGee, Jniyah Williams) 1:54.85; 1,200 relay--5. Lake Stevens (Lisa Hartwell, Brittany Evanger, Kiah Halley, Carley Washburn) 3:12.05; 1,600 relay--4. Lake Stevens (Perry, Emma Horn, Lacey Main, Williams) 4:26.58; 3,200 relay--3. Snohomish (Kyla Shade, Bri Gibson, Jenna Alleman, Hannah Berntson) 10:33.99; Sprint medley--1. Lake Stevens (Kassidy McCord, Lexi Gutierrez, Kristina Belarde, Perry) 1:58.13; Distance medley--2. Snohomish (Shade, Ciara Benson, Gibson, Berntson) 13;36.79; 400 shuttle hurdles--2. Lake Stevens (Samantha McGee, Carley Washburn, Madelyn Thomas, Brittany Evanger) 1:13.06; High jump--1. McGee (LS) 5-04; Long jump--2. McGee (LS) 15-00; Triple jump--3. Alexa Simons (S) 31-05.75; Shot put--4. Tara Harms (S) 29-03.50; Discus--5. Harms (S) 87-04; Javelin--2. Makaylin Askevold (LS) 104-06; Pole vault--5. Marissa Bingham (S) 7-06.

Like our high school sports page on Facebook, follow @HeraldNetPreps on Twitter and look for updates on our Prep Zone blog.

Share your comments: Log in using your HeraldNet account or your Facebook, Twitter or Disqus profile. Comments that violate the rules are subject to removal. Please see our terms of use. Please note that you must verify your email address for your comments to appear.

You are logged in using your HeraldNet ID. Click here to update your profile. | Log out.

Our new comment system is not supported in IE 7. Please upgrade your browser here.

comments powered by Disqus
digital subscription promo

Subscribe now

Unlimited digital access starting at 99 cents, or included with any print subscription.