The Herald of Everett, Washington
HeraldNet on Facebook HeraldNet on Twitter HeraldNet RSS feeds HeraldNet Pinterest HeraldNet Google Plus HeraldNet Youtube
HeraldNet Newsletters  Newsletters: Sign up | Manage  Green editions icon Green editions
David Krueger and Herald staff | dkrueger@heraldnet.com
Published: Saturday, May 4, 2013, 1:29 a.m.

Area prep track and field leaders

BOYS

Class 4A
100--Christian Linder, Snohomish, 11.01; 200--Christian Linder, Snohomish, 22.15; 400--Ryan McArthur, Lynnwood, 49.74; 800--Ryan McArthur, Lynnwood, 1:55.62; 1,600--Aaron Roe, Jackson, 4:21.30; 3,200--Aaron Roe, Jackson, 9:21.20; 110 hurdles--Kaleb Dobson, Cascade, 14.48; 300 hurdles--Jared Alskog, Arlington, 38.85; 400 relay--Edmonds-Woodway (Jacob Roling, Obioha Okereke, Robin Mutali, Kort Kamacho) 43.04; 1,600 relay--Lynnwood (Modou Janneh, Peyton Dorsey, Alex Ashenbrener, Corey Newman) 3:26.41; Shot Put--Carey Campbell, Lake Stevens, 58-7.75; Discus--Dan Boyden, Arlington, 177-9; Javelin--Steven Gallardo, Cascade, 178-9; High Jump--Travante Robinson, Jackson, 6-3; Pole Vault--Everett Kleven, Jackson, 14-1; Long Jump--Kaleb Dobson, Cascade, 22-3.5; Triple Jump--Brendan Casel, Jackson, 43-2; Hammer--Beau Huffer, Snohomish, 139-8.

Class 3A
100--Margaryonta Kilcup, Meadowdale, 10.88; 200--Will McNamara, Shorecrest, 22.53; 400--Keegan Lockler, Shorecrest, 50.35; 800--Carter Osborne, Shorecrest, 1:54.95; 1,600--Carter Osborne, Shorecrest, 4:27.02; 3,200--Carter Osborne, Shorecrest, 9:13.25; 110 hurdles--Daniel McNabb, Marysville Getchell, 16.64; 300 hurdles--Duane Dahl, Mountlake Terrace, 41.18; 400 relay--Shorewood (Spencer Tu, Ammanuel Beyene, Chris Namba, David Fan) 43.25; 1,600 relay--Marysville Getchell (Jesse Pavilando, Eugene Marcus, Antonio Larson, Daniel McNabb) 3:30.07; Shot Put--Alfredo Diaz-Rodriguez, Marysville Getchell, 49-11; Discus--Alfredo Diaz-Rodriguez, Marysville Getchell, 143-11; Javelin--Beau Kennedy, Mountlake Terrace, 171-3; High Jump--Chris Hailer, Oak Harbor, 6-6; Pole Vault--Henry Garman, Stanwood, 13-3; Long Jump--Daryl Derbecker, Glacier Peak, 20-8; Triple Jump--Gifton Okoronkwo, Mountlake Terrace, 45-9.25; Hammer--Arious (Taz) Frazier, Shorewood, 114-4.

Class 2A
100--Brandon Byrne, Archbishop Murphy, 11.12; 200--Brandon Byrne, Archbishop Murphy, 22.60; 400--Luke Driscoll, Cedarcrest, 50.14; 800--Quinn Radbourne, Cedarcrest, 1:58.85; 1,600--Quinn Radbourne, Cedarcrest, 4:25.84; 3,200--Logan Orndorf, Cedarcrest, 9:35.60a; 110 hurdles--Andrew Stich, Lakewood, 15.84; 300 hurdles--Andrew Stich, Lakewood, 40.79; 400 relay--Archbishop Murphy (Taylor Gipson, James Bieda, Hans VanderWel, Brandon Byrne) 44.45; 1,600 relay--Cedarcrest (Josh Zimmerman, Quinn Radbourne, Alex Zuvich, Luke Driscoll) 3:34.08; Shot Put--David Otte, Lakewood, 46-8; Discus--Tristan Nelson, Lakewood, 143-4; Javelin--Hans VanderWel, Archbishop Murphy, 172-3; High Jump--Ryan Chabot, Granite Falls, 6-4; Pole Vault--Bennett Minnie, Cedarcrest, 13-6; Long Jump--Brandon Byrne, Archbishop Murphy, 22-1.5; Triple Jump--Steven Doubek, Sultan, 42-4.5.

GIRLS

Class 4A
100--Djenne Dickens, Edmonds-Woodway, 12.42; 200--Djenne Dickens, Edmonds-Woodway, 25.48; 400--Jordyn Edwards, Lynnwood, 59.64; 800--Mikayla Pivec, Lynnwood, 2:16.58; 1,600--Mikayla Pivec, Lynnwood, 5:06.20; 3,200--Mikayla Pivec, Lynnwood, 11:08.60; 100 hurdles--Samantha McGee, Lake Stevens, 15.76; 300 hurdles--Emily Bland, Monroe, 47.44; 400 relay--Edmonds-Woodway (Djenne Dickens, Savanah VanCitters, Fatou Jatta, Claire Popke) 49.92; 800 relay--Arlington (McKenzie Corpron, Emma Janousek, Diamond Martin, Jessica Ludwig) 1:47.96; 1,600 relay--Lynnwood 4:03.60; Shot Put--Lyndsay Leatherman, Arlington, 41-3; Discus--Danielle Openiano, Mariner, 126-11; Javelin--Ashley Alexander, Monroe, 140-3; High Jump--Samantha McGee, Lake Stevens, 5-5; Pole Vault--Chardalise Madrigal, Kamiak, 11-0; Long Jump--Jordyn Edwards, Lynnwood, 17--4.50; Triple Jump--Anna Pischer, Jackson, 35-7.50; Hammer--Marissa Swegle, Arlington, 103-2.

Class 3A
100--Amanda Klep, Marysville Pilchuck, 12.40; 200--Amanda Klep, Marysville Pilchuck, 26.10; 400--Rachael Lefstad, Marysville Getchell, 60.37; 800--Amy-Eloise Neale, Glacier Peak, 2:12.00; 1,600--Amy-Eloise Neale, Glacier Peak, 4:43.57; 3,200--Amy-Eloise Neale, Glacier Peak, 10:21.67; 100 hurdles--McKenna Hunt, Mountlake Terrace, 16.34; 300 hurdles--Lacey McLean, Marysville Pilchuck, 46.97; 400 relay--Marysville Pilchuck (Bianca Acuario, Amanda Klep, Mackenzie Nolte, Charlee Pilon) 50.14; 800 relayM--Marysville Pilchuck (Bianca Acuario, Lacey McLean, Bri King, Mackenzie Nolte) 1:46.46; 1,600 relay--Marysville Pilchuck (Bri King, Ryleigh Wolfington, Amanda Klep, Wesley Bradley) 4:07.83a; Shot Put--Rosie Sittauer, Everett, 35-6.5; Discus--Onyie Chibuogwu, Shorecrest, 129-11; Javelin--Aiko Mizumori-Canfield, Shorecrest, 124-11; High Jump--Alaina Olson, Shorewood, 5-3; Pole Vault--Chinne Okoronkwo, Mountlake Terrace, 11--6; Long Jump--Chinne Okoronkwo, Mountlake Terrace, 18-1; Triple Jump--Chinne Okoronkwo, Mountlake Terrace, 39-6.75; Hammer--Madeline Bell-Knight, Shorewood, 83-10.

Class 2A
100--Lis Larsen, Archbishop Murphy, 13.08; 200--Ariel Jensen, Lakewood, 27.26; 400--Ariel Jensen, Lakewood, 59.76; 800--Kristi Bartz, Archbishop Murphy, 2:17.79; 1,600--Ariel Jensen, Lakewood, 5:28.37; 3,200--Olivia Waterman, Cedarcrest, 11:37.81; 100 hurdles--Ruth Tess, Sultan, 17.49; 300 hurdles--Molly Hammontree, Cedarcrest, 50.87; 400 relay--Archbishop Murphy (Claire Feeney, Kianna Garmanian, Caitlyn Mitchell, Melissa Rivera) 52.87; 800 relay--Lakewood (Chase Gormley, Hunter Clark, Taylor Storms, Stephanie Smith) 1:51.41; 1,600 relay--Lakewood (Ariel Jensen, Morgan Shimkus, Taylor Storms, Stephanie Smith) 4:19.61; Shot Put--Jordyn Kirchgessner, Archbishop Murphy, 33-0; Discus--Makayla McNaughton, Sultan, 107-7; Javelin--Skylar Cannon, Lakewood, 126-0; High Jump--Kristi Bartz, Archbishop Murphy, 5-0; Pole Vault--Bailey Parish, Cedarcrest, 10-6; Long Jump--Bailey Parish, Cedarcrest, 15-11; Triple Jump--Allison Bawden, Cedarcrest, 32-10.

Like our high school sports page on Facebook, follow @HeraldNetPreps on Twitter and look for updates on our Prep Zone blog.


Sign up for HeraldNet headlines Newsletter
See sample | Privacy policy

Most recent Prep Zone posts

Share your comments: Log in using your HeraldNet account or your Facebook, Twitter or Disqus profile. Comments that violate the rules are subject to removal. Please see our terms of use. Please note that you must verify your email address for your comments to appear.

You are logged in using your HeraldNet ID. Click here to update your profile. | Log out.

Our new comment system is not supported in IE 7. Please upgrade your browser here.

comments powered by Disqus
» More high schools


HeraldNet highlights

Starting nine
Starting nine: Tasting beers under the sun at the Everett Craft Beer Fest
Looking for a friend?
Looking for a friend?: Animals up for adoption at the Everett shelter (new photos)
Change of focus
Change of focus: Photography gives retired deputy a new purpose
Growing pains
Growing pains: Lake Stevens makes plans to cope with rapid expansion