The Herald of Everett, Washington
Customer service  |  Subscribe   |   Log in or sign up   |   Advertising information   |   Contact us
HeraldNet on Facebook HeraldNet on Twitter HeraldNet RSS feeds HeraldNet Pinterest HeraldNet Google Plus The Daily Herald on Linked In HeraldNet Youtube
HeraldNet Newsletters  Newsletters: Sign up  Green editions icon Green editions

State girls tennis at a glance

SHARE: facebook Twitter icon Linkedin icon Google+ icon Email icon |  PRINTER-FRIENDLY
Herald staff
Published:
4A BOYS
When: Saturday and Sunday.

Where: Columbia Basin Raquet Club, Hanford H.S. and Richland H.S.

When: Saturday and Sunday.

Local matchups: Singles--Ben Mietzner, Jackson vs. Alex Lewis, Federal Way, Patrick Chung, Cascade vs. John Stormans, Olympia; Doubles--Peter Cung-Grant Follis, Jackson vs. Will Berghoff-Kyle Wooten, Olympia, Everet Wang-James Okuba, Jackson vs. Chase Hassig-Henry Wurst, Bellarmine Prep.
3A BOYS
When: Saturday and Sunday.

Where: Tri-City Court Club and Kennewick H.S.

Local matchups: Singles--Jonathan Wolf, Stanwood vs. Janrick Peros, Mt. Tahoma, Nick Ekern, Meadowdale vs. Luat Le, Interlake, Patrick Luangrath, Glacier Peak vs. Daniel Park, Lakeside; Doubles-- Chris Sato-Nick North, Shorecrest vs. Trevor Jones-Colton Reed, Mountain View, Cameron McDowell-Stuart Schachle, Shorewood vs. Keet Curtis-Ben Devries, Bainbridge, Evan Saunders-Nichaant Limaye, Shorecrest vs. Kyle Baska-Matt Seifert, Mercer Island
4A GIRLS
When: Saturday and Sunday.
Where: Columbia Basin Raquet Club, Hanford H.S. and Richland H.S.
Local matchups: Singles--Sally Park, Kamiak vs. Kristain Stevanovic, Mount Rainier, Myint-Zu Kyaw, Edmonds-Woodway vs. Jelena Vidovic, Union; Doubles--Zoe Jovanovich-Elizabeth Norris, Kamiak vs. Kennedy Takehara-Lucy Meske, Bellarmine Prep, Monica Kwong-Cristina Borsan, Lynnwood vs. Kyana Esber-Katie Ly, Kentridge.
3A GIRLS
When: Saturday and Sunday.
Where: Tri-City Court Club and Kennewick H.S.
Local matchups: Singles--Jenny Sui, Shorecrest vs. Akari Baba, Prairie, Meera Limaye, Shorecrest vs. Nora Tan, Mercer Island, Nadean Al-Ali, Glacier Peak vs. Lisa Karnofski, Kelso; Doubles--Daniella Brengelmann-Francesca O'Malley, Shorewood vs. H. Smith-R. Norling, Enumclaw, Christina Wolf-Rachel Rich, Stanwood vs. Adams-Braunston, Liberty, Nicki Bouche-Tina Liu, Mountlake Terrace vs. K. Zillbauer-C. Clare, Enumclaw.



Story tags » High School Tennis

More High Schools Headlines

NEWSLETTER

Prep sports headlines

High school sports headlines

Calendar