The Herald of Everett, Washington
Customer service  |  Subscribe   |   Log in or sign up   |   Advertising information   |   Contact us
HeraldNet on Facebook HeraldNet on Twitter HeraldNet RSS feeds HeraldNet Pinterest HeraldNet Google Plus HeraldNet Youtube
HeraldNet Newsletters  Newsletters: Sign up  Green editions icon Green editions

Calendar

Splash! Summer guide

Prep sports headlines
HeraldNet Newsletter Delivered to your inbox each week.


Published: Saturday, November 16, 2013, 2:29 a.m.

Prep girls swimming: 2A/3A/4A state championships prelims

At King County Aquatic Center, Federal Way
Top eight in each event advance to final
Class 4A
200 medley relay--1. Newport 1:50.16, 9. Jackson (Madison Pressler, Nicole Limberg, Alexis Stamey, Hannah Davis) 1:53.72, 11. Snohomish (Ella Brooks, Alyssa Hyland, Shelby Garrison, Madelynn Donohue) 1:53.83, 19. Edmonds-Woodway (Juliana Epoch, Luci Brock, Emily Levin, Djenne Dickens), 200 freestyle--1. Kayla Roberson (Inglemoor) 1:55.16, 3. Pressler 1:55.59, Brianna Lucien (Mariner) 1:57.96, 11. Demetra Laurent (Cascade) 2:00.42, 14. Ingrid O. Straume (Kamiak) 2:01.01; 200 individual medley--1. Lisa Bratton (Richland) 2:03.39, 5. Brock 2:10.76, 6. Limberg 2:10.81, 7. Lavinya Yap (Monroe) 2:11.36, 9. Brooks 2:12.15, 16. Hyland 2:16.36; 50 freestyle--1. Kenna Ramey (Federal Way) 23.32, Garrison 24.82, Dickens 24.95, Danielle Booth (Cas) 24.98, Angeline Dovinh (Kamiak) 25.66; Diving--(semis) Hannah Olliges (Lake Stevens) 222.50, Ashley Albrecht (Cas) 207.75, Lindzey Maddux (Kam) 175.55; 100 butterfly--1. Ramey 55.98, 7. Laura Johnson (Kam) 58.90, 8. Yap 59.22, 15. Garrison 1:00.67, 19. Brooks 1:01.17, 20. Brock 1:01.18; 100 freestyle--1. Alana Pries (Emerald Ridge) 52.45, 9. Cathryn Armstrong (Mon) 54.81, 16. Dickens 55.41, 17. Dovinh 55.87; 500 freestyle--1. Lucien 5:07.60, Laurent 5:19.15, 16. Lyndsey Willis (Kam) 5:26.46, 21. Felicity Speirs (LS) 5:35.77; 200 freestyle relay--1. Gig Harbor 1:40.31, 7. Snohomish (Garrison, Hyland, Madelynn Donohue, Brooks) 1:41.97, 9. Kamiak (Dovinh, Johnson, Haley Lasley, Straume) 1:42.53, 20 Lake Stevens (Emily Jacobson, Sydnie Chesley, Kara Libra, Speirs) 1:46.15; 100 backstroke--1. Bratton 55.14, 5. Johnson 58.26, 6. Pressler 58.63, 7. Armstrong (59.61); 100 breaststroke--1. Carolyn McCann (GH) 1:03.38, 5. Limberg 1:06.19, 9. Booth 1:07.36, 19. Straume 1:10.30, 20. Hyland 1:11.04; 400 freestyle relay--1. Newport 3:36.05, 4. Kamiak (Dovinh, Johnson, Willis, Straume) 3:42.19, 7. Jackson (Limberg, Davis, Sawyer, Pressler) 3:43.84, 16. Edmonds-Woodway (Brock, Epoch, Josie McCloughan, Dickens) 3:53.24, 19. Lake Stevens (Jacobson, Chesley, Libra, Speirs) 3:55.38, 24. Snohomish (Hannah Pieper, Donohue, Mikayla West, Smoots) 4:15.26.
Class 3A
200 medley relay--1. Bainbridge 1:49.87, 7. Shorewood (Britt Blomso, Christina Garrison, Ann Tardiff, Erin Arslanoglu) 1:54.93, 9. Meadowdale (Anna Keane, Victoria Nguyenle, Lena Osterberg, Anabella King) 1:55.53, 11. Marysville Pilchuck (Melody Coleman, Madison Rossnagle, Abby Magee, Rebekah Pusateri) 1:56.49; 200 freestyle--1 M. Bottelberghe (CR) 1:51.30, 17. Marissa Morris (Oak Harbor) 2:02.66, 20. Nicola Gerbino (Shorewood) 2:06.61, 24. Maddie Henry (Shorewood) 2:17.23; 200 individual medley--1. Kim Williams (Bellingham) 2:04.28, 12. Coleman 2:13.09, 17. Karlie Rimat (Stanwood) 2:15.72, 18. Magee 2:15.90; 50 freestyle--1. Keane 23.20*, 13. Emily Strathy (Shorecrest) 26.07, 22. Ari Norberg 26.42; Diving--; 100 butterfly--1. Mackenna Briggs (Liberty) 56.31, 7. Blomso (Shorewood) 59.43, 15. Magee 1:01.41, 19. Nguyenle 1:02.81; 100 freestyle--1. Keane 50.62*, 14. Strathy 56.39, 17. Arslanoglu 57.01, 20. King 57.42; 500 freestyle--1. Cameron Smith (Seattle Prep) 4:58.14, 10. Rimat 5:18.03, 16. Morris 5:23.14, 20. Rachel Hartmeyer (M. Getchell) 5:28.63, 200 freestyle relay--1. Lakeside 1:40.79, 8. Shorewood (Garrison, Gerbino, Norberg, Arslanoglu) 1:45.36, 12. M. Pilchuck (Magee, Rossnagle, Pusateri, Coleman) 1:46.56, 17. Stanwood (Rimat, Spencer, Hammer, Major) 1:47.81; 100 backstroke--1. Shayla Archer (Bainbridge) 57.69, 4. Blomso 58.97, 20. Annik Matthews (Mountlake Terrace) 1:04.59, 22. Molli Briddell (OH) 1:05.65; 100 breaststroke--1. Kim Williams (Bellingham) 1:03.86*, 5. Coleman 1:06.23, 14. Garrison 1:09.88, 19. Nguyenle 1:11.01; 400 freestyle relay--1. Mercer Island 3:38.22, 9. Shorewood (Arslanoglu, Gerbino, Garrison, Blomso) 3:47.21; 10. Meadowdale (Lena Osterberg, Keane, King, Nguyenle) 3:47.56, 17. Glacier Peak (Russell, Jessica Orecchio, Jessica Boar, Lauren Cooley) 3:58.61.
Class 2A
200 freestyle--23. Vayle-Maureen Barela (Archbishop Murphy) 2:17.79; 200 individual medley--5. Kaelee McCloskey (AM) 2:20.41; Diving--(semis) 3. Riley Krueger (AM) 217.20, 8. Claire Main (AM) 200.70; 100 butterfly--3. McCloskey 1:00.75; 400 freestyle relay--21. Archbishop Murphy (Barela, Samantha Nixon, Caitlin Mitchell, McCloskey) 4:16.05.

Share your comments: Log in using your HeraldNet account or your Facebook, Twitter or Disqus profile. Comments that violate the rules are subject to removal. Please see our terms of use. Please note that you must verify your email address for your comments to appear.

You are logged in using your HeraldNet ID. Click here to update your profile. | Log out.

Our new comment system is not supported in IE 7. Please upgrade your browser here.

comments powered by Disqus
digital subscription promo

Subscribe now

Unlimited digital access starting at 99 cents, or included with any print subscription.

loading...


HeraldNet Classifieds