The Herald of Everett, Washington
HeraldNet on Facebook HeraldNet on Twitter HeraldNet RSS feeds HeraldNet Pinterest HeraldNet Google Plus HeraldNet Youtube
HeraldNet Newsletters  Newsletters: Sign up | Manage  Green editions icon Green editions
David Krueger and Herald staff | dkrueger@heraldnet.com
Published: Tuesday, February 18, 2014, 1:00 a.m.

State swim and dive meet at a glance

4A State Championships

When: Friday, 9:45 a.m. (prelims); Saturday, 10 a.m. (finals)

Where: King County Aquatic Center, Federal Way

Local favorites (seed rank, seed time): 200 medley relay—Kamiak (8th, 1:40.26); 200 freestyle—Easton Lemos, Snohomish (15th, 1:48.79); 200 individual medley—Henry Limm, Kamiak (10th, 2:00.64); 50 freestyle—Eben Schumann, Kamiak (5th, 22.05), Conner McGinnis, Jackson (6th, 22.16); Diving—Chase Reid, Lake Stevens (1st, 409.10), Justin Welch, Cascade (6th, 353.95); 100 butterfly—Alex Nguyenle, Edmonds-Woodway (13th, 54.46); 100 freestyle—Shelby Lee, Kamiak (4th, 48.46), Schumann (48.69); 500 freestyle—Limm (5th, 4:49.94); 200 freestyle relay—Kamiak (17th, 1:33.29); 100 backstroke—McGinnis (7th, 53.57), Lee (9th, 54.12) 100 breaststroke—Nguyenle (17th, 1:02.70); 400 free relay—Kamiak (9th, 3:19.51).

3A State Championships

When: Friday, 6:15 p.m. (prelims); Saturday, 6:30 p.m. (finals)

Where: King County Aquatic Center, Federal Way

Local favorites (seed rank, seed time): 200 medley relay—Shorewood (10th, 1:43.37); 200 freestyle—Tore Landboe, Shorewood (9th, 1:48.52); 200 individual medley—Grant Heisey, Shorecrest (9th, 2:01.21); 50 freestyle—Galen Kintner, Shorewood (12th, 22.49); Diving—Aaron Moss, Shorecrest (1st, 491.25); 100 butterfly—Caley Powers, Oak Harbor (7th, 53.24); 100 freestyle—Kintner (15th, 49.71); 500 freestyle—Heisey (4th, 4:47.57); 200 freestyle relay—Shorewood (4th, 1:30.46); 100 backstroke—Anders Blomso, Shorewood (19th, 58.17); 100 breaststroke—Andrew Garrison, Shorewood (6th, 1:01.94); 400 freestyle relay—Shorewood (7th, 3:23.31).

2A State Championships

When: Friday, 2:30 p.m. (prelims); Saturday, 2:30 p.m. (finals)

Where: King County Aquatic Center, Federal Way

Local favorites (seed rank, seed time): 200 medley relay—Archbishop Murphy (8th, 1:47.15); 200 freestyle—Austin Barnard, AM (1st, 1:47.77); 200 individual medley—Stephen Boden, AM (1st, 2:00.42); Diving—Elliott Forde, AM (1st, 413.60), Rory Krueger, AM (5th, 339.65); 100 butterfly—Barnard (2nd, 52.75); 500 freestyle—Boden (1st, 4:48.35); 200 freestyle relay—Archbishop Murphy (9th, 1:35.87); 400 freestyle relay—Archbishop Murphy (9th, 3:29.29).

Herald staff

Like our high school sports page on Facebook, follow @HeraldNetPreps on Twitter and look for updates on our Prep Zone blog.



Sign up for HeraldNet headlines Newsletter
See sample | Privacy policy

Most recent Prep Zone posts

Share your comments: Log in using your HeraldNet account or your Facebook, Twitter or Disqus profile. Comments that violate the rules are subject to removal. Please see our terms of use. Please note that you must verify your email address for your comments to appear.

You are logged in using your HeraldNet ID. Click here to update your profile. | Log out.

Our new comment system is not supported in IE 7. Please upgrade your browser here.

comments powered by Disqus
» More high schools