The Herald of Everett, Washington
HeraldNet on Facebook HeraldNet on Twitter HeraldNet RSS feeds HeraldNet Pinterest HeraldNet Google Plus HeraldNet Youtube
HeraldNet Newsletters  Newsletters: Sign up | Manage  Green editions icon Green editions

Calendar


Prep sports headlines
HeraldNet Newsletter Delivered to your inbox each week.
Published: Friday, February 21, 2014, 9:05 p.m.

Prep boys swimming: 3A State Meet prelims

At King County Aquatic Center
Top 8 advance to finals
200 medley relay—1. Mercer Island 1:36.27, 13. Meadowdale (Jack Busby, Jordan Phipps, Chris Flynn, Carson VanFarowe) 1:46.97, 17. Shorecrest (Zane Comden, Evan Deiparine, Brian Okazaki, David Ahern) 1:48.10, 20. Oak Harbor (Cedric Cabigting, Dakota Powers, Caley Powers, Micah Geist) 1:50.98; 200 freestyle—1. William Wertz (Hanford) 1:42.27, 7. Flynn 1:46.63, 15. Tore Landboe (Shorewood) 1:48.21, 21. Arne Landoe (Shorewood) 1:54.96, 24. Cameron Lee (Everett) 2:01.68; 200 individual medley—1. Tommy Thach (Kennedy) 1:52.72, 9. Grant Heisey (Shorecrest) 1:58.52, 17. Aaron Zevenbergen (Shorecrest) 2:05.35, 21. Sam Armentrout (Mountlake Terrace) 2:09.59, 22. Geist 2:15.84; 50 freestyle—1. Michael Lorr (Interlake) 21.02, 5. Andrew Garrison (Shorewood) 21.81, 17. C. Powers 22.61, 20. Nicholas Lavigne (Glacier Peak) 22.80, 21. Galen Kintner (Shorewood) 22.81; Diving—1. Aaron Moss (Shorecrest) 206.70; 100 butterfly—1. Todd McCarthy (Bellevue) 49.39, 5. Flynn 51.95, 8. Lavigne 52.64, 12. Zevenbergen 54.00, 17. C. Powers 54.61; 100 freestyle—1. Wertz 46.72, 18. Kintner 50.36, 22. Tanner DesJardins (Stanwood) 52.51, 23. Connor DeMarco (Marysville Getchell) 52.55, 24. Gunnar Ruud (Shorecrest) 53.36; 500 freestyle—1. Abrahm Devine (Lakeside) 4:39.76, 4. Heisey 4:44.90, 8. T. Landboe 4:52.78, 20. Davis Welsh (Shorewood) 5:14.55, 22. Joseph Gorman (Oak Harbor) 5:17.52; 200 freestyle relay—1. Mercer Island 1:27.22, 3. Shorewood (Kintner, Garrison, Jonah Hoverson, T. Landboe) 1:29.13, 12. Shorecrest (Zevenbergen, Ahern, Ruud, Okazaki) 1:33.38, 22. Marysville Getchell (Taylor Dalton, Nathaniel Ludwig, John Snider, DeMarco) 1:38.42, 23. Oak Harbor (Cedric Cabigting, D. Powers, Geist, C. Powers) 1:38.98, 24. Stanwood (Kevin Sandquist, Conor Schmidt, Quinton Steere, DesJardins) 1:39.79; 100 backstroke—1. McCarthy 49.05, 17. Anders Blomso 58.45, 20. Hoverson 59.25, 21. Welsh 59.70, 22. Cabigting 1:00.07; 100 breaststroke—1. Caleb Riggs (Peninsula) 57.79, 5. Garrison 1:00.55, 17. Armentrout 1:04.86, 20. Phipps 1:05.87, 21. Bruce 1:06.34, 23. Sandquist 1:06.76; 400 freestyle relay—1. Mercer Island 3:09.83, 7. Shorewood (Hoverson, A. Landboe, Blomso, T. Landboe) 3:22.49, 14. Shorecrest (Zevenbergen, Trent Jones, Ruud, Heisey) 3:25.68, 22. Glacier Peak (Lavigne, Curran MacMillan, Andre Shigetomi, Patrick McDowell) 3:39.19.

Share your comments: Log in using your HeraldNet account or your Facebook, Twitter or Disqus profile. Comments that violate the rules are subject to removal. Please see our terms of use. Please note that you must verify your email address for your comments to appear.

You are logged in using your HeraldNet ID. Click here to update your profile. | Log out.

Our new comment system is not supported in IE 7. Please upgrade your browser here.

comments powered by Disqus
digital subscription promo

Subscribe now

Unlimited digital access starting at 99 cents, or included with any print subscription.

loading...