The Herald of Everett, Washington
Customer service  |  Subscribe   |   Log in or sign up   |   Advertising information   |   Contact us
HeraldNet on Facebook HeraldNet on Twitter HeraldNet RSS feeds HeraldNet Pinterest HeraldNet Google Plus The Daily Herald on Linked In HeraldNet Youtube
HeraldNet Newsletters  Newsletters: Sign up  Green editions icon Green editions

Mat Classic XXVI at a glance

SHARE: facebook Twitter icon Linkedin icon Google+ icon Email icon |  PRINTER-FRIENDLY
Published:
When: Today, 10 a.m. (first session) and 4 p.m. (second session); Saturday, 10 a.m. (third session) and 5 p.m. (finals)
Where: Tacoma Dome
4A State Championships
Local wrestlers (rank)
106?Jeremy Nygard, Arlington (3rd), Sidat Kanyi, Edmonds-Woodway (10th); 113?Michael Soler, Lake Stevens (2nd), Tyler Headland, Lake Stevens (4th), Wyatt Butler (12th); 120?David Garcia, Cascade (2nd), Alex Rodorigo, Lake Stevens (4th), Garrett Gershmel, Lake Stevens (10th); 126?Jake Douglas, Lake Stevens (2nd), Wyatt Larsen, Cascade (11th); 132?Noah Cuzzetto, Lake Stevens (1st), Trysten Perales, Lake Stevens (13th), Connor Gonzales, Arlington (14th); 138?Bryce Thomas, Arlington (11th), Zach Cunningham, Lake Stevens (13th); 145?Nathan Vulliet, Edmonds-Woodway (4th), Tyler Frisch, Kamiak (11th), McKinley Braa, Monroe (14th); 152?Scott Bardell, Arlington (8th); 160?Hunter Lord, Lynnwood (1st), David Bikoev, Kamiak (4th), Logan Johnson, Lake Stevens (6th); 170?Tyler Webley, Kamiak (5th), Mason Beaver, Lake Stevens (12th); 182?Garrett Stich, Snohomish (5th), Juan Garcia, Cascade (12th); 195?Cody Vigoren, Lake Stevens (1st), Justin Kearney, Snohomish (8th), Peder Morrill, Snohomish (13th); 220?Tristan Baus, Snohomish (3rd), Alex Fairhurst, Snohomish (7th), Manuel Vasquez, Lynnwood (11th); 285?Mario Rojas, Snohomish (10th), Francisco Flores, Mariner (11th), Daniel Huynh, Mariner (14th), Tyler Lindberg, Arlington (NR).
3A State Championships
Local wrestlers (rank)
106?Sean Underhill, Everett (NR); 113?Christian Bertram, Oak Harbor (11th), Patrick West, Everett (NR); 120?Bryan Sanchez, Everett (NR), Joel Delgadillo, Everett (NR); 126?Matthew Floresca, Shorewood (1st), West Weinert, Stanwood (6th), Jacob Cole (7th), John Kim, Glacier Peak (8th); 132?Jeremy Vester, Oak Harbor (3rd), Christian Bagdadi, Everett (5th), Ryan Daurie, Marysville Pilchuck (6th); 138?Jahleel Vester, Oak Harbor (3rd), Taron Castleton, Mountlake Terrace (12th), Mike Allred, Everett (NR), Kane Ayling, Stanwood (NR); 145?Quentin Watson, Everett (NR), Jose Villagomez, Marysville Pilchuck (NR); 152?Mark Johnston, Oak Harbor (11th), Keith Pablo, Marysville Pilchuck (NR), Jasen Bergesen, Everett (NR), Daniil Oliferovskiy, Mountlake Terrace (NR); 160?Killian Page, Marysville Pilchuck (2nd), Logan Coleman, Glacier Peak (7th), Pablo Yeo, Everett (10th); 170?Drew Hatch, Marysville Pilchuck (1st), Anthony Ortega, Stanwood (6th); 182?Garret Arrona, Stanwood (7th), Syd Springberg, Mountlake Terrace (10th), Ilya Nikitenko, Marysville Pilchuck (NR); 195?Ciaran Ball, Meadowdale (1st), Foster Wade, Stanwood (2nd), Brett Potter, Mountlake Terrace (11th), Jacob Dugin, Oak Harbor (NR); 220?Tim Smith, Meadowdale (5th), Austin Brown, Marysville Pilchuck (NR), Ray Quinday, Oak Harbor (NR); 285?Mosese Fifita, Glacier Peak (3rd), Jackson Constant, Oak Harbor (11th).
2A State Championships
Local wrestlers (rank)
113?Bailey McBride, Cedarcrest (9th), Logan Corbin, Granite Falls (13th); 126?Jamell Carroll, Sultan (6th), James McKenzie, Sultan (7th); 132?Tyler Groff, Granite Falls (3rd), Arlyss Jenkins, Granite Falls (16th); 138?Drake Mosteller, Lakewood (14th), Tanner Belcher, Sultan (16th); 145?Tysen Campbell, Granite Falls (9th); 152?Dylan Oster, Sultan (15th); 160?Ely Malametz, Cedarcrest (8th), Gabe Gilbertson, Lakewood (14th), Kenny Losleben, Sultan (15th); 182?Jeff Harrison, Lakewood (7th), Elliott Dick, Cedarcrest (16th); 195?Tyler Sutherland, Cedarcrest (16th); 220?Taylor Comfort, Sultan (4th), Morgan Yates (14th); 295?Tristan Nelson, Lakewood (6th), Devin Jackson, Lakewood (16th).
1A State Championships
Local wrestlers (rank)
145?Andy Madsen, South Whidbey (12th), Kyrell Broyles, South Whidbey (15th); 285?Pierce Jackson, South Whidbey (13th).
1B/2B State Championships
Local wrestlers (rank)
126?Shane Kennamer, Darrington (NR); 132?Colton Anderson, Darrington (NR); 160?Garrett Green, Darrington (3rd); 170?Oliver Rankin, Darrington (NR); 195?Lane Monteith, Darrington (3rd); 220?Mason McKenzie, Darrington (1st).
Girls State Championships
Local wrestlers (rank)
100?Katie Kortekaas, Lakewood (NR); 106?Tommie Mosteller, Lakewood (NR), Elesha Forrest, Darrington (NR), Alexis Perry, Lakewood (NR); 112?Danielle Crawford, Granite Falls (8th); 137?Makayla Jackson, Lakewood (NR); 145?Brooke Dogget, Stanwood (NR); 170?Hailee Mallins, Mountlake Terrace (NR); 190?Dee Dee Free, Meadowdale (NR); 235?Amber Cramsey-Behnke, Oak Harbor (NR).

More High Schools Headlines

NEWSLETTER

Prep sports headlines

High school sports headlines

Calendar