The Herald of Everett, Washington
Customer service  |  Subscribe   |   Log in or sign up   |   Advertising information   |   Contact us
HeraldNet on Facebook HeraldNet on Twitter HeraldNet RSS feeds HeraldNet Pinterest HeraldNet Google Plus The Daily Herald on Linked In HeraldNet Youtube
HeraldNet Newsletters  Newsletters: Sign up  Green editions icon Green editions

2013-14 All-Wesco boys basketball teams

SHARE: facebook Twitter icon Pinterest icon Linkedin icon Google+ icon Email icon |  PRINTER-FRIENDLY
Published:
  • Jackson's Dan Kingma was voted first-team Wesco 4A.

    Jennifer Buchanan / The Herald

    Jackson's Dan Kingma was voted first-team Wesco 4A.

  • Stanwood's Drew Stang was voted first-team Wesco 3A.

    Stanwood's Drew Stang was voted first-team Wesco 3A.

  • Jackson's Jason Todd was voted Wesco 4A Player of the Year.

    Jackson's Jason Todd was voted Wesco 4A Player of the Year.

  • Mountlake Terrace's Greg Bowman was voted Wesco 3A Player of the Year.

    File photo

    Mountlake Terrace's Greg Bowman was voted Wesco 3A Player of the Year.

First Team
Wesco 4A
Jason Todd, G, Sr., Jackson
Dan Kingma, , G, Sr., Jackson
Tyler Nielsen, W, Sr., Kamiak
Jason Smarr, W, Sr., Edmonds-Woodway
Noah Jones, P, Sr., Arlington
Casey Leek, P, Sr., Mount Vernon
Wesco 3A
Josh Thayer, G, Sr., Stanwood
Jace Chacon, G, Sr., Everett
Taylor Freeman, G, Sr., Shorewood
Greg Bowman, F/P, Sr., Mountlake Terrace
Loren Lacasse, F/P, Sr., Mountlake Terrace
Drew Stang, P, Sr., Stanwood
Second Team
Wesco 4A
Kaleb Bryson, G, Sr., Arlington
Bradey Brummel, G, Sr., Arlington
Collin Kane, G, Jr., Snohomish
Brian Zehr, G/F, Sr., Jackson
Miles Witt, W, Sr., Mount Vernon
Travis Bakken, P, Sr., Edmonds-Woodway
Wesco 3A
Trey Chambers, G, Sr., Glacier Peak
Drew Washington, G, Sr., Oak Harbor
Michael Painter, W, Jr., Marysville Pilchuck
Nathen Grimm, G, Sr., Marysville Getchell
Masamba Njadoe, F, Sr., Shorecrest
Ian Zipp, W, Sr., Stanwood
Honorable Mention
Wesco 4A
Riley Schelfhout, G/P, Sr., Monroe
Patrick Smith, W, Jr., Lynnwood
Marcus Blake, G, Sr., Jackson
Gavin Smoke, G, Sr., Arlington
Tanner Arrington, F, Sr., Snohomish
Josh Baird, G, Sr., Snohomish
Brevin Brown, G, Jr., Cascade
Melvin Walser, W/P, Sr., Mount Vernon
Trey Pavitt, F, Fr., Lake Stevens
Connor Willgress, G, Sr., Jackson
Michael Gbagonah, P, Sr., Cascade
Kevin Villalobos, G, So., Mariner
Wesco 3A
Barrett Carlow, G, Sr., Meadowdale
Dyllan Harris, G, So., Oak Harbor
David Popach, G, Jr., Everett
Skout Roberson, P, Jr., Stanwood
Brady Garcea, G, Sr., Stanwood
Jacob Perkins, P, Sr., Meadowdale
Conin Oishi, G, Sr., Shorecrest
Alex Hofstrand, F, Sr., Shorecrest
Brandon Mar, G/F, Jr., Shorewood
Luke Neill, G, Sr., Glacier Peak
Zach Gibbs, G, Sr., Oak Harbor
Dante Fields, W/P, Sr., Marysville Pilchuck

More High Schools Headlines

NEWSLETTER

Prep sports headlines

High school sports headlines

Calendar