The Herald of Everett, Washington
Customer service  |  Subscribe   |   Log in or sign up   |   Advertising information   |   Contact us
HeraldNet on Facebook HeraldNet on Twitter HeraldNet RSS feeds HeraldNet Pinterest HeraldNet Google Plus The Daily Herald on Linked In HeraldNet Youtube
HeraldNet Newsletters  Newsletters: Sign up  Green editions icon Green editions

Athletes of the Week | April 1-5

The best prep performances for the week April 1-5

SHARE: facebook Twitter icon Linkedin icon Google+ icon Email icon |  PRINTER-FRIENDLY
Herald staff
Published:
Evan Haugen
Archbishop Murphy | Baseball
The Wildcats pitcher picked up two wins and had a pair of doubles and six RBI as Archbishop Murphy went 3-0 last week to remain unbeaten in Cascade Conference play.
Other nominations: Aaron Avalos, Jackson; Elliot Reece, Meadowdale; Ky Dye, Cascade; Sam Boone, Shorewood; Austin Hines, Glacier Peak; Taylor Shea, Lake Stevens; Henry Hedeen, Stanwood; Landon Riker, Marysville Pilchuck.
Kristen Scott
Jackson | Softball
The third baseman/shortstop hit 5-for-7, two doubles, four RBI, four runs scored, and knocked in the game-tying run in the bottom of the seventh inning in a come-from-behind victory over Kamiak.
Other nominations: Kaylyn Myers, Arlington; Jennifer Kellogg, Arlington; Erin Gordon, Everett; Alexis Dittoe, Everett; Baylee Robertson, Archbishop Murphy; Taylor Jones, Edmonds-Woodway; Bailey Seek, Snohomish; Jessica Gott, Lynnwood.
Max Sands
Lake Stevens | Boys soccer
The Vikings forward scored two goals in a win over Jackson and had another goal in a win over Monroe as Lake Stevens maintained second place in the Wesco 4A North.
Other nominations: Forrest Perry, King's; Uriel Herrera, Snohomish; Fabian Panduro-Galvan, Marysville Pilchuck; Randy Anaya, Lakewood; Brady Henderon, Archbishop Murphy; Christian Thode, Archbishop Murphy.
Sally Park
Kamiak | Girls tennis
The Knights No. 1 singles player beat Myint-Zu Kyaw 3-6, 6-2, 6-2 to lead the Knights to a 4-3 win over the Warriors on Wednesday. Park also beat Lynnwood No. 1 Monica Kwong in Kamiak's 7-0 victory.
Other nominations: Nicki Bouche, Mountlake Terrace; Marina Ciferri, Marysville Getchell.
Isaac Westlund
Archbishop Murphy | Track
The junior won the 200 in a personal-record time of 22.65 seconds and the 400 in a time of 50.43 at the Birger Solberg Invite. He also won the 100 in a personal-record time of 11.39 in a meet at Sultan earlier in the week.
Other nominations: Kristi Bartz, Archbishop Murphy; Kaleb Dobson, Cascade; Brittney Albro, Lakewood; Andrew Stich, Lakewood; Paris Flenoy, Cascade.
Renee Kwak
Kamiak | Golf
The Knights golfer shot a 39 to take medalist honors and lead Kamiak to a win over Snohomish and Glacier Peak at Snohomish Golf Course.
Other nominations: Halen Davis, Stanwood; Rudy Caparas, Lynnwood.

More High Schools Headlines

NEWSLETTER

Prep sports headlines

High school sports headlines

Calendar