The Herald of Everett, Washington
HeraldNet on Facebook HeraldNet on Twitter HeraldNet RSS feeds HeraldNet Pinterest HeraldNet Google Plus HeraldNet Youtube
HeraldNet Newsletters  Newsletters: Sign up | Manage  Green editions icon Green editions

Calendar


Prep sports headlines
HeraldNet Newsletter Delivered to your inbox each week.
Published: Tuesday, April 22, 2014, 12:01 a.m.

Athletes of the Week | April 14-19

Cody Anderson
Marysville Pilchuck | Baseball
The Tomahawks senior threw a perfect game against Everett and then had two doubles and scored twice in Friday’s 7-2 win over Everett that completed a three-game sweep for MP.
Nominations: Haakon Lande, Snohomish; Gabe Eatmon, Glacier Peak; Ky Dye, Cascade; Tyler Wingert, Jackson; Branden Kelliher, Lake Stevens; Ryan Tsuji, Lynnwood; Chris Gentry, Granite Falls; Rylan Faucett, Marysville Getchell; Tate Budnick, E-W.
Rayne Sylvester
Lake Stevens | Softball
The Vikings pitcher threw a three-hitter in a 13-0 win over Monroe and had the game-winning hit — a two-run double — in a win over Jackson that handed the Timberwolves their first loss of the season.
Nominations: Maddy Kristjanson, Mountlake Terrace; Sarah Casel, Jackson; Kiana Smith, Lakewood; Alexis Dittoe, Everett; Samantha Gregoryk, Meadowdale; Sydney Taggart, Everett; Megan Rybar, Monroe; Callie Bircher, Glacier Peak; Teagan Miller, Stanwood.
Max Sands
Lake Stevens | Boys soccer
The Vikings forward scored two goals, including the game-winner in overtime, in a win over Mariner and also had both his team’s goals in a win over Lynnwood as the Vikings kept pace with first-place Snohomish.
Nominations: Vadim Nagornyy, Jackson; Cameron Laird, Monroe; Tanner Corrie, Snohomish; Anton Resing, Shorecrest; Christian Thode, Archbishop Murphy; Samuel Agyei, Cascade; Tristan Springer, Meadowdale.
Angela Moniaga
Mariner | Girls tennis
The Marauders No. 1 singles player won all three of her matches last week, including a come-from-behind win over previously unbeaten Snohomish No. 1 Caroline Dreher 4-6, 6-3, 7-5.
Nominations: Myint-Zu Kyaw, Edmonds-Woodway; Nicki Bouche, Mountlake Terrace
Kellianne Cavin
Snohomish | Track
The Panthers sophomore won the long jump (17 feet, 4.5 inches) and the high jump — in a personal-best jump of 5-6 — at the Eason Invite to earn Athlete of the Meet for field events.
Nominations: Jared Alskog, Arlington; Lyndsay Leatherman, Arlington; Issac Westlund, Archbishop Murphy; Mikayla Pivec, Lynnwood; Chris Moreton, Kamiak.
Trent Jones
Shorecrest | Golf
The Scots golfer beat out Archbishop Murphy’s Ben Thacker in a tiebreaker to win the Tom Dolan Invite and then had a 38 to take medalist honors in the Mill Creek Challenge later in the week.
Nominations: Megan Christie, Glacier Peak; Ethan Casto, Snohomish; Ben Thacker, Archbishop Murphy; Owen Fenner, Monroe; Rudy Caparas, Lynnwood; Hannah Lee, Kamiak

Like our high school sports page on Facebook, follow @HeraldNetPreps on Twitter and look for updates on our Prep Zone blog.

Share your comments: Log in using your HeraldNet account or your Facebook, Twitter or Disqus profile. Comments that violate the rules are subject to removal. Please see our terms of use. Please note that you must verify your email address for your comments to appear.

You are logged in using your HeraldNet ID. Click here to update your profile. | Log out.

Our new comment system is not supported in IE 7. Please upgrade your browser here.

comments powered by Disqus
digital subscription promo

Subscribe now

Unlimited digital access starting at 99 cents, or included with any print subscription.

loading...