The Herald of Everett, Washington
Customer service  |  Subscribe   |   Log in or sign up   |   Advertising information   |   Contact us
HeraldNet on Facebook HeraldNet on Twitter HeraldNet RSS feeds HeraldNet Pinterest HeraldNet Google Plus The Daily Herald on Linked In HeraldNet Youtube
HeraldNet Newsletters  Newsletters: Sign up  Green editions icon Green editions

Athletes of the Week | April 14-19

SHARE: facebook Twitter icon Linkedin icon Google+ icon Email icon |  PRINTER-FRIENDLY
Published:
Cody Anderson
Marysville Pilchuck | Baseball
The Tomahawks senior threw a perfect game against Everett and then had two doubles and scored twice in Friday’s 7-2 win over Everett that completed a three-game sweep for MP.
Nominations: Haakon Lande, Snohomish; Gabe Eatmon, Glacier Peak; Ky Dye, Cascade; Tyler Wingert, Jackson; Branden Kelliher, Lake Stevens; Ryan Tsuji, Lynnwood; Chris Gentry, Granite Falls; Rylan Faucett, Marysville Getchell; Tate Budnick, E-W.
Rayne Sylvester
Lake Stevens | Softball
The Vikings pitcher threw a three-hitter in a 13-0 win over Monroe and had the game-winning hit — a two-run double — in a win over Jackson that handed the Timberwolves their first loss of the season.
Nominations: Maddy Kristjanson, Mountlake Terrace; Sarah Casel, Jackson; Kiana Smith, Lakewood; Alexis Dittoe, Everett; Samantha Gregoryk, Meadowdale; Sydney Taggart, Everett; Megan Rybar, Monroe; Callie Bircher, Glacier Peak; Teagan Miller, Stanwood.
Max Sands
Lake Stevens | Boys soccer
The Vikings forward scored two goals, including the game-winner in overtime, in a win over Mariner and also had both his team’s goals in a win over Lynnwood as the Vikings kept pace with first-place Snohomish.
Nominations: Vadim Nagornyy, Jackson; Cameron Laird, Monroe; Tanner Corrie, Snohomish; Anton Resing, Shorecrest; Christian Thode, Archbishop Murphy; Samuel Agyei, Cascade; Tristan Springer, Meadowdale.
Angela Moniaga
Mariner | Girls tennis
The Marauders No. 1 singles player won all three of her matches last week, including a come-from-behind win over previously unbeaten Snohomish No. 1 Caroline Dreher 4-6, 6-3, 7-5.
Nominations: Myint-Zu Kyaw, Edmonds-Woodway; Nicki Bouche, Mountlake Terrace
Kellianne Cavin
Snohomish | Track
The Panthers sophomore won the long jump (17 feet, 4.5 inches) and the high jump — in a personal-best jump of 5-6 — at the Eason Invite to earn Athlete of the Meet for field events.
Nominations: Jared Alskog, Arlington; Lyndsay Leatherman, Arlington; Issac Westlund, Archbishop Murphy; Mikayla Pivec, Lynnwood; Chris Moreton, Kamiak.
Trent Jones
Shorecrest | Golf
The Scots golfer beat out Archbishop Murphy’s Ben Thacker in a tiebreaker to win the Tom Dolan Invite and then had a 38 to take medalist honors in the Mill Creek Challenge later in the week.
Nominations: Megan Christie, Glacier Peak; Ethan Casto, Snohomish; Ben Thacker, Archbishop Murphy; Owen Fenner, Monroe; Rudy Caparas, Lynnwood; Hannah Lee, Kamiak

More High Schools Headlines

NEWSLETTER

Prep sports headlines

High school sports headlines

Calendar