The Herald of Everett, Washington
Customer service  |  Subscribe   |   Log in or sign up   |   Advertising information   |   Contact us
HeraldNet on Facebook HeraldNet on Twitter HeraldNet RSS feeds HeraldNet Pinterest HeraldNet Google Plus HeraldNet Youtube
HeraldNet Newsletters  Newsletters: Sign up  Green editions icon Green editions

Prep track: Tomahawk Classic

SHARE: facebook Twitter icon Linkedin icon Google+ icon Email icon |  PRINTER-FRIENDLY  |  COMMENTS
Published:
At Quil Ceda Stadium
Top local finisher only
Boys
Team scores: Tahoma 162, Lakewood 159, Marysville Pilchuck 89. Issaquah 58, King’s 53, Snohomish 42, Oak Harbor 41, Squalicum 36, Ballard 34, Stanwood 13.
110 hurdles—1. Andrew Stich (L) 15.17; 100—1. Josh Dickey (L) 11.22; 1,600—3. John Rodeheffer (OH) 4:28.48; 400 relay—1. Marysville Pilchuck (Deion Stell, Dante Fields, Clifford Paulk, Austin Joyner) 43.44; 400—4. Dejon Devroe (OH) 52.27; 300 hurdles—1. Stich 39.55; 800—1. Kyler Sager (Sno) 1:56.30; 200—1. Dickey 23.20; 3,200—1. Rodeheffer 9:36.80; 1,600 relay—2. Lakewood (Ryan Whitehead, Drew Cabales, Connor Smith, Stich) 3:36.20; 3,200 relay—1. Lakewood (Alex Cooper, Douglas Davis, Preston Davis, Cabales) 8:04.90; High jump—2. Jared Hoidal (L) 5-6; Long jump—1. Chris Jones (MP) 21-6.25; Triple jump—1. Brett Bustad (L) 42-7.5; Shot put—2. Zach Jacobson (K) 51-5; Discus—1. Jacobson 150-3; Javelin—2. Stich 168-11; Pole vault—3. Zach Verge (MP) 11-6.
Girls
Team scores: Tahoma 137.5, Issaquah 117, King’s 105, Lakewood 83, Ballard 65, Oak Harbor 54.5, Squalicum 48, Marysville Pilchuck 40, Snohomish 33, Stanwood 30.
100 hurdles—4. Stephanie Smith (L) 17.68; 100—3. Ashley Driscoll (K) 13.38; 1,600—1. Kacey Kemper (K) 5:09.45; 400 relay—2. King’s (Driscoll, Miqueala Ishmael, Sarah Taylor, Anna Parker) 51.10; 400—2. Bethany Fisher (L) 1:00.12; 300 hurdles—1. Smith 49.33; 800—1. Britney Albro (L) 2:22.70; 200—2. Parker 28.00; 3,200—2. Jonalynn Horn (OH) 11:28.80; 800 relay—2. King’s (Driscoll, Taylor, Parker, Carlee Thiel) 1:51.40; 1,600 relay—3. Lakewood (Smith, Albro, Hunter Clark, Fisher) 4:13.60; 3,200 relay—2. Lakewood (Abigail Graf, Autumn Jensen, Darby Throndsen, Chloe McCann) 12:19.06; High jump—6. Marilyn Jones (K) 4-4; Long jump—1. Ali Anderson (Stan) 17-5.5; Triple jump—2. Skylar Benson (Sno) 33-5.25; Shot put—1. Karly Hibbard (K) 40-3; Discus—2. Sierra Decker (K) 110-6; Javelin—1. Hibbard 120-2; Pole vault—3. Morgan Shimkus (L) 9-0.

More High Schools Headlines

NEWSLETTER

Prep sports headlines

High school sports headlines

Calendar

Share your comments: Log in using your HeraldNet account or your Facebook, Twitter or Disqus profile. Comments that violate the rules are subject to removal. Please see our terms of use. Please note that you must verify your email address for your comments to appear.

You are logged in using your HeraldNet ID. Click here to update your profile. | Log out.

Our new comment system is not supported in IE 7. Please upgrade your browser here.

comments powered by Disqus