The Herald of Everett, Washington
Customer service  |  Subscribe   |   Log in or sign up   |   Advertising information   |   Contact us
HeraldNet on Facebook HeraldNet on Twitter HeraldNet RSS feeds HeraldNet Pinterest HeraldNet Google Plus HeraldNet Youtube
HeraldNet Newsletters  Newsletters: Sign up  Green editions icon Green editions

Calendar

Splash! Summer guide

Prep sports headlines
HeraldNet Newsletter Delivered to your inbox each week.


Published: Saturday, May 24, 2014, 7:59 p.m.

Prep track: 1A Tri-District Championships

At King’s H.S.
Boys
Local Team scores: 1. King’s 127, 6.South Whidbey 38, 21. Coupeville 1.
110 hurdles—1.Zachary Promitas (Eatonville) 15.61 seconds, 6.Brett Jones (K) 16.99; 100—1.Josiah Westbrook (Blaine) 11.28, 2.Jackson Hand (K) 11.37,4.Tanner Lobdell (SW) 11.52, 8.Caleb Perry (K) 11.73; 1,600—1.Graham Peet (Northwest) 4 minutes:28.46 seconds, 2.Andrew Ayers (K) 4:28.57, 8.Tyler Ward (K) 4:43.12, 9.Matt Jackson (K) 4:44.42, 13.Arthur Emmons (K) 4:51.92; 400 relay—1.King’s (Perry, Daniel Fouty, Ryan Mills, Hand) 43.92, 3.South Whidbey (Kale Reichersamer, Nick French, Jordan Parrick, Lobdell) 44.78; 400—1.Alexander Moore (Charles Wright Academy) 50.81, 2.Mills (K) 50.90; 300 hurdles—1.Willie Blackmon (Friday Harbor) 40.14; 800—Nate Lundberg (Cedar Park Christian) 2:03.66, 2.Cole Zink (SW) 2:03.75, 3.Ayers (K) 2:03.77, 6.Evan Mellish (SW) 2:04.44, 7.Andrew Brodsky (K) 2:04.91; 200—1.Hand (K) 22.87, 5.Mills (K) 23.58, 6.Perry (K) 23.62; 3,200—1.Peet (NW) 9:41.60, 6.Jackson (K) 10:10.58, 13.Chris Martin (K) 10:57.58; 1,600 relay—1.King’s (Mills, Brodsky, Ayers, Hand) 3:29.66, 4.South Whidbey (Lobdell, Reichersamer, Brandon Asay, Zink) 3:33.84; High jump—1.Daniel Norwitz (Seattle Academy) 6 feet-2 inches, 2.Corey Kispert (K) 6-2, 5.Jones (K) 6-0, 10.Karl Sather (K) 5-8; Long jump—Steven Crafts (Blaine) 21-4.5, 11.Andrew Cline (K) 18-3, 14.Nick Grimm (K) 17-10.5; Triple jump—1.Skyler Coppenrath (Port Townsend) 42-3.25, 3.Kispert (K) 40-5.5, 5.Fouty (K) 40-3, 15.Grimm (K) 36-9.25;
Shot put—Justin Kaelin (Eatonville) 57-11, 7.Zach Jacobson (K) 46-9.5, 13.Keegan Na (K) 41-6;
Discus—1.Jacobson (K) 165-5; Javelin—1.Kaleb Heezen (Meridian) 180-5, 2.French (SW) 172-3, 3.Sather (K) 171-9, 4.Kispert (K) 151-9; Pole vault—1.Connor Aamot (Meridian) 13-9, 5.Alex Thiel (K) 11-9, 6.Andy Madsen (SW) 11-6, 11.Chase Leland (K) 11-0, 13. Cline (K) 10-0.
Girls
Local Team scores: 1.King’s 137, 12.South Whidbey 28, 19.Coupeville 8.
100 hurdles—1.Hannah Rusnak (Lynden Christian) 15.21, 3.Maddy Scherrer (K) 16.84, 8. Bailey Forsyth (SW) 17.48; 100—1.Abi Kim (Seattle Christian) 12.40, 5.Ashley Driscoll (K) 12.93; 1,600—1.Kacey Kemper (K) 5:14.69, 10.Krystal Brodsky (K) 5:37.73; 400 relay—1.King’s (Miqueala Ishmael, Sarah Taylor, Driscoll, Anna Parker) 49.90, 5.South Whidbey (Anna Leski, Maia Sparkman, Forsyth, Madi Boyd) 50.54; 400—1.Maya Jackson (NW) 58.73, 2.Parker (K) 59.36, 3.Makana Stone (C) 59.48, 13.Carlee Thiel (K) 1:06.60; 300 hurdles—Courtney Porter (Bellevue Christian) 47.37, , 4.Whitney Naber (K) 47.29, 7.Allie Vanbenschoten (SW) 50.30; 800—1.Chynna Phan (Mount Baker) 2:14.67, 2.Kemper (K) 2:18.25, 4.Jaime Rodden (SW) 2:18.91, 8.Gillian Edgar (K) 2:25.96; 200—1.Kim (SC) 25.39, 7.Stone (C) 26.74; 3,200—1.Kelsie Nern (MB) 11:38.61, 15.Mallorie Mitchem (SW) 12:48.86; 800 relay—1.Meridian 1:45.08, 2.King’s, (Ishmael, Taylor, Driscoll, Parker) 1:46.24; 1,600 relay—1.Lynden Christian 4:01.42, 4.South Whidbey (Boyd, Rodden, McKenzie Roque, Maia Sparkman) 4:04.18, 5.King’s (Theil, Naber, Kemper, Parker) 4:06.07; High jump—1.Maddie Nielsen (K) 5-4, 4.Madi Hauck (K) 5-2; Long jump—1.Kim (SC) 18-9.5, 3.Maia Sparkman (SW) 17-2, 8.Scherrer (K) 16-2, 11.Taylor (K) 15-4.25, 15.Ishmael (K) 14-1; Triple jump—1.Katherine Andrus (Vashon Island) 35-10.75, 2.Maddie Nielsen (K) 35-8.75, 3.Sarah Taylor (K) 34-9.25, 10.Grimm (K) 31-4.25, 14.Rachel Mills (K) 30-3.5; Shot put—Morgan Van Kooten (Lynden Christian) 42-9.5, 2.Karly Hibbard (K) 38-6.5, 4.Nicole Jacobson (K) 31-6, 13.Skyler Lawrence (C) 28-8; Discus—1.Daisey Newman (Eatonville) 111-3, 2.Sierra Decker (K) 107-8, 10.Hibbard (K) 88-0; Javelin—1.Hibbard (K) 130-9, 3.Abby Jenkins (K) 111-10, 4.Mackenzie Hezel (SW) 111-9, 11.Abby Hodson (SW) 94-8, 12.Morgan Davis (SW) 89-11; Pole vault—1.Olivia Adams (Blaine) 11-6, 7.Emma Rasmussen (K) 8-0, 7.Mills (K) 8-0, 10.Emily Northey (K) 7-6, Marilyn Jones (K) 7-0.

Like our high school sports page on Facebook, follow @HeraldNetPreps on Twitter and look for updates on our Prep Zone blog.

Story tags » Coupeville High SchoolSouth Whidbey High SchoolKing's High School

Share your comments: Log in using your HeraldNet account or your Facebook, Twitter or Disqus profile. Comments that violate the rules are subject to removal. Please see our terms of use. Please note that you must verify your email address for your comments to appear.

You are logged in using your HeraldNet ID. Click here to update your profile. | Log out.

Our new comment system is not supported in IE 7. Please upgrade your browser here.

comments powered by Disqus
digital subscription promo

Subscribe now

Unlimited digital access starting at 99 cents, or included with any print subscription.

loading...


HeraldNet Classifieds