MyPlate on My Budget: Good food costs money

Last March I fed my family on $144.80 a week as part of the MyPlate on My Budget experiment. Could I follow the USDA thrifty food plan and feed my family the Choose MyPlate advised daily nutrients? The answer was yes, but it took a big toll on everyone.

An interesting thing I have discovered is that most people are extremely reluctant to share what they spend on groceries each month. The exception is people who are spending a ridiculously low about, like $300 a month for a family of six.

Food is really expensive and I’m wondering if many people, (like me), feel guilty when they get to the cash register.

Don’t feel guilty!

If the MyPlate on My Budget experiment taught me anything, it’s that quality food costs more because it’s inherently worth more. Washington apples vs. New Zealand apples; Oregon shrimp vs. farmed shrimp from Thailand; freshness comes with a price AND a reward.

Filling your kids up with healthy snacks they actually like, means they might have better behavior. That’s worth it, right?

My first shopping trip back from my experiment I went to Whole Foods. Click on the picture and you can look at what I bought (and what I spent). If you add in the cost of the Silvana meat I still have in the freezer, I spent about $190 on groceries for my family of four this week.

My purchases included two gallons of organic milk, lots of fresh veg for making green smoothies, GF yummies for mom, and the ingredients for a homemade pizza my son needs to make for a Cub Scouts requirement. I also bought a bunch of crackers, because we are all out. (That has been a major source of grumbling this past month.)

$190 a week on (mostly) organic groceries for a family of four? That’s not bad!

I could easily have spent more than that if I wasn’t careful, or if I was trying to exactly follow the Choose MyPlate requirements. But $190 was enough that I could buy food for a week that my family would actually eat.

Rose McAvoy has some thoughts about saving money on groceries that you might want to check out.

In the meantime, I’m pouring myself another cup of coffee (with cream) and enjoying some GF pineapple cookies.

And I don’t feel guilty at all. This snack is worth it.

Follow MyPlate on My Budget on Pinterest.

More in Life

Using a rod to assist in running wiring through an attic space, Don Thomas, of R&D Handyman Service, works on installing a ceiling fan at a home in SE Everett on Monday, July 24, 2017 in Everett, Wa. (Andy Bronson / The Herald)
                                Don Thomas of R&D Handyman Service installs a ceiling fan at a home in southeast Everett. (Andy Bronson / The Herald)
When fall chores loom, just hand them to the handyman

Here are three local businesses that can help you prepare your home for the rainy season.

And this year’s winners of Everett’s Monte Cristo Awards are…

The awards recognize local homeowners and businesses that take special care of their properties.

‘Happy Death Day’ applies ‘Groundhog Day’ premise on horror genre

Smart writing and Jessica Rothe’s performance make this worth seeing.

Adventurer 1st to finish Race to Alaska on stand-up paddleboard

Karl Kruger will speak about his trip at the Everett Mountaineers Banquet on Nov. 4 in Lynnwood.

Therapy helped ease debilitating pain after injury

Columnist Jennifer Bardsley shares her experiences with complex regional pain syndrome.

How to prune a hydrangea: An exception to the pruning rule

It helps to think of a growing blackberry vine when you’re about to cut back this blooming shrub.

Visiting Germany’s Lutherland, birthplace of Reformation

The sights include the church where the first Protestant service took place in 1521.

Can you top ‘Hamilton’? Author Ron Chernow is about to find out

The notable writer’s latest book, published Oct. 10, is a lengthy biography on Ulysses S. Grant.

Most Read