Evergreen State Fair results

FFA Beef

Fitting and Showing Novice Champion: Kaylee Dargitz, Stanwood; Junior Champion: Amy Whybark, Snohomish; Senior Champion: Toria Morcom: Arlington; Reserve Senior Champion: Allie Roe, Snohomish

Show Champion Black Angus: Austin O’Neill, Stanwood; Champion Hereford: Chad Neisinger, Sultan; Champion Red Angus: Toria Morcom, Arlington; Champion Simmental: Austin O’Neill, Stanwood; Champion Shorthorn: Toria Morcom, Arlington; Grand Champion: Toria Morcom, Arlington (Red Angus); Reserve Grand Champion: Austin O’Neill , Stanwood (Black Angus); Grand Champion Market Steer: Allie Roe, Snohomish; Reserve Grand Champion Market Steer: Toria Morcom, Arlington

4-H Cats

Fitting and Showing Senior Grand Champion: Joey Bigham, Monroe; Senior Reserve Grand Champion: Katie Bigham, Monroe; Intermediate Grand Champion: Whitney Buell, Marysville; Intermediate Reserve Grand Champion: Emily Smith, Snohomish; Junior Grand Champion: Sarah Hallman-Luhn, Woodinville; Junior Reserve Grand Champion: Karli Eldore, Tacoma; Type Best of Show: Amy Pratt, Snohomish; Champion Purebred S/H: Blake Priestley, Everett; Reserve Champion Purebred S/H: Sarah Hallman-Luhn, Woodinville; Champion Purebred L/H: Katie Bigham, Monroe; Reserve Champion Purebred L/H: Amy Pratt, Snohomish; Champion Senior: Emily Smith, Snohomish; Champion HHP/SH: Amy Pratt, Snohomish; Reserve Champion HHP/SH: Joey Bigham, Monroe; Champion Kitten: Karli Eldore, Tacoma; Reserve Champion Kitten: Emily Smith, Snohomish; Champion HH/LH: Samantha Ish, Duvall;

4-H Rabbits

Fitting &Showing Junior Novice Champion: PJ Heusted, Bothell; Reserve Champion: Madison Goodwin, Lake Stevens; Intermediate Novice: Champion: Sarah Kovich, Bothell; Reserve Champion: Hannah Bradley, Snohomish; Senior Novice: Champion: Rachael Mueller, Marysville; Reserve Champion: Tanna Mang, Snohomish; Junior Champion: Lucy Hibbard, Everett; Reserve Champion: Presley Dewald, Bothell; Intermediate Champion: Nicole Gallagher, Brier; Reserve Champion: Rachel Donka, North Bend; Senior Champion: Jamiee Wagner, Sultan; Reserve Champion: Autumn Dennistoun, Arlington

FFA SWINE SR.

Fit and Show: Kaylee Dargitz, Stanwood, Blue/Grand Champion; Fiona Lyle, Monroe, Blue Reserve Champion

Novice Fit and Show: Ryan Hall, Snohomish, Blue/Grand Champion; Market Hog: Kaylee Dargitz, Blue, Champion; X Bred Gilt 6-9 months: Ryan Hall, Blue, Champion; X Bred gilt 9-12 months: Ryan Hall, Blue, Champion, Supreme Grand Champion; X Bred gilt over 12 months: Fiona Lyle, Blue, Champion, Supreme Reserve Champion

FFA FIBER ANIMAL SHOW

Alpacas Type Reserve Champion and Reserve Grand Champion Wether: Kolton Ford, Arlington FFA; Champion and Grand Champion Wether: Kolton Ford, Arlington FFA; Fitting and Showing Senior Champion: Kolton Ford, Arlington FFA; Fiber Goats Fiber Reserve Champion Other Fiber Wether: Kolton Ford, Arlington FFA; Champion Other Fiber Wether: Kolton Ford, Arlington FFA; Reserve Champion White Angora Doe: Kolton Ford, Arlington FFA; Champion White Angora Doe: Kolton Ford, Arlington FFA; Reserve Grand Champion Fiber: Kolton Ford’s Doe, Arlington FFA; Grand Champion Fiber: Kolton Ford’s Wether, Arlington FFA; Fiber Goats Angora Reserve Champion: Kolton Ford, Arlington FFA; Angora Champion: Kolton Ford, Arlington FFA; Other Type Champion: Kolton Ford, Arlington FFA; Reserve Grand Champion Fiber Goat: Kolton Ford, Arlington FFA; Grand Champion Fiber Goat: Kolton Ford, Arlington FFA; Fitting and Showing Senior Champion: Kolton Ford, Arlington FFA

FFA GOAT SHOWS

Meat Goats Fitting and Showing Senior Champion: Nathan Thompson, Stanwood FFA; Novice Reserve Champion: Beka Taylor, Arlington FFA; Novice Champion: Jonathen Bernard, Stanwood FFA; Champion Doe Kid 3 to 6 months: Jonathen Bernard, Stanwood FFA; Champion Doe 1 to 2 years old: Beka Taylor, Arlington FFA; Champion Doe 2 to 3 years old: Nathan Thompson, Stanwood FFA; Reserve Grand Champion Boer Doe: Jonathen Bernard, Stanwood FFA; Grand Champion Boer Doe: Nathan Thompson, Stanwood FFA; Pygmy Goats Fitting and Showing Senior Champion: Nakia Shearer, Monroe FFA; Novice Champion: Shaiman Shearer, Monroe FFA; Champion Doe 4 to 5 years old: Shaiman Shearer, Monroe FFA; Grand Champion Doe: Shaiman Shearer, Monroe FFA; Champion Wether Over 3 years of age: Nakia Shearer, Monroe FFA; Grand Champion Wether: Nakia Shearer, Monroe FFA

Dairy Goats Fitting and Showing Senior Reserve Champion: Eliza Wild, Lakewood FFA; Senior Champion: Nathan Thompson, Stanwood FFA; Novice Reserve Champion: Megan Larsen, Marysville FFA; Novice Champion: Amanda Nemnich, Marysville FFA

TYPE Champion LaMancha Doe: Eliza Wild, Lakewood FFA; Reserve Champion Nigerian Dwarf Doe: Megan Larsen, Marysville FFA; Champion Nigerian Dwarf Doe: Megan Larsen, Marysville FFA; Reserve Champion Nubian Doe: Amanda Nemnich, Marysville FFA; Champion Nubian Doe: Amanda Nemnich, Marysville FFA; Champion Oberhasli Doe: Nathan Thompson, Stanwood FFA; Reserve Grand Champion Dairy Goat Doe: Eliza Wild, Lakewood FFA; Grand Champion Dairy Goat Doe: Nathan Thompson, Stanwood FFA

FFA Horse Evaluation Career Development

Team scores: Stanwood FFA, 484; Snohomish FFA, 476; Monroe FFA, 294; Arlington, 174; Cedarcrest, 136

Top Individuals: 1. Mattie Neunzig, Stanwood FFA, 190; 2. Erin Peek, Arlington FFA, 174; 3. Kerry Kane, Snohomish FFA, 164; 4. Marcy Bartelheimer, Snohomish FFA, 158; 5. Alexanderia Thomas, Snohomish FFA, 154; 6. Morgan Meyers, Stanwood FFA, 152; 7. McKenna Lowe, Monroe FFA, 150; 8. Jessica Davidson, Monroe FFA, 144; 9. Keira Foster, Stanwood FFA, 142, 10. Nichole Pearson, Cedarcrest FFA, 136

FFA HORSE SHOW

Fitting and Showing Junior Champion: Morgan Meyers, Stanwood FFA; Senior Reserve Champion: Ashley Shepard, Snohomish FFA; Senior Champion: Jessica Davidson, Monroe FFA; Quarter Horse Halter Reserve Champion: Andrew Akins, Snohomish FFA; Quarter Horse Halter Champion: McKenna Lowe, Monroe FFA; Paint Halter Reserve Champion: Mattie Neunzig, Stanwood FFA; Paint Halter Champion: Jessica Davidson, Monroe FFA; Other Breeds Halter Reserve Champion: Jessica Davidson, Monroe FFA; Other Breeds Halter Champion: Andrew Akins, Snohomish FFA; Pony Halter Reserve Champion: Nichole Pearson, Cedarcrest FFA; Pony Halter Champion: Jessica Davidson, Monroe FFA; Reserve Grand Champion FFA Horse: Jessica Davidson, Monroe (Pony); Grand Champion FFA Horse: Jessica Davidson, Monroe FFA (Paint)

Riding Classes Hunt Seat Equitation Reserve Champion: Jessica Davidson, Monroe FFA; Hunt Seat Equitation Champion: Mattie Neunzig, Stanwood FFA; English Green Equitation Champion: Ashley Shepard, Snohomish FFA; English Pleasure Reserve Champion: Mattie Neunzig, Stanwood FFA; English Pleasure Champion: Jessica Davidson, Monroe FFA; English Green Pleasure Reserve Champion: Kerry Kane, Snohomish FFA; English Green Pleasure Champion: Ashley Shepard, Snohomish FFA; Bareback Horsemanship, Western or English Champion: Jessica Davidson, Monroe FFA; Western Equitation Reserve Champion: Morgan Meyers, Stanwood FFA; Western Equitation Champion: Jessica Davidson, Monroe FFA; Western Green Pleasure Champion: Ashley Shepard, Snohomish FFA; Western Pleasure Reserve Champion: McKenna Lowe, Monroe FFA; Western Pleasure Champion: Jessica Davidson, Monroe FFA; Western Green Pleasure Reserve Champion: Ryan Hall, Snohomish FFA; Western Green Pleasure Champion: Ashley Shepard, Snohomish FFA

Gaming Events Poles Reserve Champion: Erin Peek, Arlington FFA; Poles Champion: Alexanderia Thomas, Snohomish FFA; Stilly Figure 8 Reserve Champion: Ashley Shepard, Snohomish FFA; Stilly Figure 8 Champion: Alexanderia Thomas, Snohomish FFA; Key Hole Reserve Champion: Alexanderia Thomas, Snohomish FFA; Key Hole Champion: Ashley Shepard, Snohomish FFA; Speed Barrels Reserve Champion: Andrew Akins, Snohomish FFA; Speed Barrels Champion: Alexanderia Thomas, Snohomish FFA; Barrels Reserve Champion: Andrew Akins, Snohomish FFA; Barrels Champion: Alexanderia Thomas, Snohomish FFA

FFA FLEECE SHOW

Champion White Fleece: Amanda Nemnich, Marysville FFA; Champion Natural Color Fleece: Brittany Briggs, Stanwood FFA; Reserve Grand Champion Fleece: Brittany Briggs, Stanwood FFA; Grand Champion Fleece: Amanda Nemnich, Marysville FFA

FFA Horticulture

Landscape Design: 1. Monroe FFA; 2. Stanwood FFA; 3. Cedarcrest FFA; 4. Snohomish FFA; 5. Stanwood FFA

Best of Show: 1. Sultan FFA; 2. Monroe FFA; 3. Snohomish FFA; Outstanding Exhibitor: McKenna Lowe, Monroe FFA

4-H Dog Project

Showmanship Champion: Emily Senn, Arlington; Showmanship Champion: Cassandra Fieldson, Bothell; Showmanship Champion: Rozalyn Muscolo, Camano Island; Showmanship Champion: Taryn White, Edmonds; Showmanship Champion: Miriam Gold, Edmonds; Showmanship Champion: Darby Hartl, Lynnwood; Showmanship Champion: Selena Riston, Snohomish; Showmanship Champion: Anna Pearson, Snohomish; Showmanship Champion: Katelynn Edgecombe, Snohomish; Showmanship Champion: Loren Ross, Snohomish; Showmanship High Blue: Chace Sabado, Monore; Showmanship High Blue: Savannah Clendenen, Monroe; Showmanship High Blue: Samuel Ketchem, Snohomish; Showmanship High Blue: Katie Grant, Snohomish; Showmanship High Blue: Allison Pavish, Stanwoos; Showmanship Reserve Champion: Lynnaea Bonnifield, Camano Island; Showmanship Reserve Champion: Mekena Welsh, Edmonds; Showmanship Reserve Champion: Emily Trudgeon, Edmonds; Showmanship Reserve Champion: Allison Baker, Everett; Showmanship Reserve Champion: Megan Clinesmith, Kenmore; Showmanship Reserve Champion: Ana Wilson, Mountlake Terrace; Showmanship Reserve Champion: Anne-Marie Gonzalez, Mountlake Terrace

4-H Dog Project

Showmanship Champion: Emily Onderbeke, Arlington; Showmanship Champion: Kailey Sleister, Bothell; Showmanship Champion: Morgan Groves, Duvall; Showmanship Champion: Chloe Smith, Edmonds; Showmanship Champion: Kaitlyn Price, Everett; Showmanship Champion: Marissa Faust, Everett; Showmanship Champion: Caroline Beebe, Snohomish; Showmanship Champion: Laura Pearson, Snohomish; Showmanship Champion: Baileigh Linzy, Snohomish; Showmanship High Blue: Alyssa Wells, Lynnwood; Showmanship High Blue: Connor Ball, Redmond; Showmanship High Blue: Justin Armstrong, Snohomish; Showmanship Reserve Champion: Alyssa Worl, Everett; Showmanship Reserve Champion: Briella Smith, Lynnwood; Showmanship Reserve Champion: Nicole Buell, Marysville; Showmanship Reserve Champion: Jayton LaPointe, Monroe; Showmanship Reserve Champion: Spencer Fee, Seattle; Showmanship Reserve Champion: Reilly Linzy, Snohomish; Showmanship Reserve Champion: Sarah Beebe, Snohomish; Showmanship Reserve Champion: Angel Hofmeester, Woodinville; Showmanship Reserve Champion: Cassie Dahners, Woodinville 4-H Dog Project Obedience High Blue: Rachel Smith, Snohomish; Obedience Reserve Champion: Caroleve Axtelle, Edmonds

FFA Dairy Cattle Evaluation CDE

Top individuals: 1. Tilly Zylstra, Snohomish; 2. Grace Zylstra, Snohomish; 3. Larissa Ablutz, Monroe; 4. Mikel Levi, Stanwood; 5. McKenna Lowe Monroe; 6. Drew Akins, Snohomish; 7. Chase Ruble, Snohomish; 8. Darby Day, Cedarcrest; 9. Chelsee Roberts, Stanwood; 10. Kristen Burns, Cedarcrest

Chapter Ranking: 1.Snohomish; 2.Monroe; 3. Stanwood; 4. Cedarcrest; 5. Granite Falls; 6. Marysville; 7. Lake Stevens; 8. Sumner

FFA Apple Grading CDE

Top individuals: 1. McKenna Lowe, Monroe; 1. Zak Tspas, Granite Falls; 3.Katelynn Geer, Stanwood; 4. Andrew McCarter, Stanwood; 5. Darby Day, Cedarcrest; 6. Beka Taylor, Marysville; 7. Fiona Lyle, Monroe; 8. Miranda Hall, Monroe; 9. Randee Zerger, Snohomish; 10. Kaylee Dargitz, Stanwood; 11. Megan Lorsen, Marysville

Chapter Ranking: 1. Stanwood; 2. Monroe 3. Cedarcrest; 4. Marysville; 5. Snohomish; 6. Granite Falls; 7. Lake Stevens; 8. Arlington

FFA Potato Grading CDE

Top 10 Individuals: 1. Anniejoy Schutte, Cedarcrest; 2. Morgan Meyers, Stanwood; 3. Kaylee Dargitz, Stanwood; 4. Randee Zerger, Snohomish; 5. Katelynn Greer, Stanwood; 6. Willy Wilen, Cedarcrest; 7. Jennifer Conley, Lake Stevens; 8. Alex Picklesimer, Marysville; 9. Andrew McCorter, Stanwood; 10. Darby Day, Cedarcrest &Jessica Davidson, Monroe

FFA Dairy

Senior Fitting and Showing Grand Champion: Marcella Bartelheimer, Snohomish; Reserve Champion: Tilly Zylstra, Snohomish; 3rd Blue: Leah Burlingame, Monroe; 4th Blue: Eliza Wild, Lakewood; 5th Blue: Mikel Levi, Stanwood; 6th Blue: Chloe Pruczinski, Monroe; 7th Blue: Erin Peek, Arlington; 8th Blue: Missy Donegan, Arlington; Junior Fitting and Show Grand Champion: Grace Zylstra, Snohomish

Novice Fitting and Showing Grand Champion: Allie Roe, Snohomish; Reserve Champion: Allyson Carothers, Monroe; 3rd Blue: Chase Ruble, Snohomish; 4th Blue: Fiona Lyle, Monroe; 5th Blue: Kaylee Rule, Monroe; 6th Blue: Krystyne Holmes, Monroe; 7th Blue: Alex Leyde, Snohomish; 8th Blue: Jordyn Land, Monroe; 9th Blue: Larissa Ablutz, Monroe

Open Class Floriculture

Design Sweepstakes Artistic Design: Davi Martin, Gold Bar; Horticulture Sweepstakes: Davi Martin, Gold Bar; Award of Excellence: Debbie Wetmore, Snohomish; Best Table Presentation: Kathleen Wright &Stephanie Hagarty, Monroe; Best of Rose Show: Mike Peterson, Renton; Special Award: Larry Sweeney, Marysville; Chairman’s Award: Martha Moore, Monroe; Horticulture Excellence: Corky Savoie, Lake Stevens; Creative Award: Becky Brewer, Snoqualmie; Rose Class Winner: Ken Sheppard, Bellevue; Rose Class Winner: Mike Peterson, Renton; Rose Class Winner: Lonnie Garceau, Renton; Outstanding Exhibitor: Dianna Davis, Snohomish

More in Local News

Mayor tries new tactic to curb fire department overtime

Stephanson says an engine won’t go into service when the only available staff would be on overtime.

Jamie Copeland is a senior at Cedar Park Christian Schools’ Mountlake Terrace campus. She is a basketball player, ASB president, cheerleader and, of course, a Lion. (Dan Bates / The Herald)
Cedar Park Christian senior stepping up to new challenges

Jamie Copeland’s academics include STEM studies, leadership, ASB activities, honor society.

Cheering families welcome Kidd, Shoup after 6 months at sea

“I get back Daddy back today,” said one homemade sign at Naval Station Everett.

Paine Field fire chief will be allowed to retire

In his letter, the airport director noted Jeff Bohnet was leaving while under investigation.

Stanwood man, 33, killed in crash near Marysville

Speed may have been a factor, the sheriff’s department said.

County plans to sue to recoup costs from ballot drop-box law

A quarter-million dollars could be spent adding 19 ballot boxes in rural areas.

Woman, 47, found dead in Marysville jail cell

She’d been in custody about four days after being arrested on warrants, police said.

Lynnwood man allegedly cuts Marysville’s 911 dispatch wires

The man reportedly told police he intended to trade the wires for drugs.

Ian Terry / The Herald Westbound cars merge from Highway 204 and 20th Street Southeast onto the trestle during the morning commute on Thursday, March 30 in Lake Stevens. Photo taken on 03302017
Pay a toll on US 2 trestle? 10,000 say no on social media

A GOP lawmaker’s chart shows theoretical toll rates of up to $6.30 to cross the trestle one way.

Most Read