Evergreen State Fair results

Open Class Food

12th Annual Cheesecake Taste Off, Plain Cheesecake First: Pam Kallicott, Marysville; Second: Anne Knight, Snohomish; Third: Theresa Rose, Lake Stevens; Fourth: Carolyn Butterfield, Lake Stevens; Fifth: Sophia Woodard, Everett; Other Cheesecake First: Janet Waters, Snohomish; Second: Carolyn Butterfield, Lake Stevens; Third: Nancy Fleek, Monroe; Fourth: (Tie) Cheesecake Ever After, Bothell; Pam Kallicott, Marysville, Dara Pierce, Snohomish; Chocolate Cheesecake First: Dara Pierce, Snohomish; Second: Cheesecake Ever After, Bothell; Third: Jim Cowardin, Sultan; Fourth: Pam Kallicott, Marysville; Fifth: Theresa Rose, Lake Stevens; Fruit Topping Cheesecake First: Cheesecake Ever After, Bothell; Second: Sophia Woodward, Everett; Third: Carolyn Butterfield, Lake Stevens; Fourth: Pam Kallicott, Marysville; Best Presentation: Dara Pierce, Mocha Heath bar; Janet Waters, Carrot Cheesecake; Most Creative Recipe: Pam Kallicott, Mexican Cheesecake &Watermelon Cheesecake, Marysville.

14th Annual Raspberry Spread Contest Jam First: Daniel Huck, Monroe; Second: Anne Knight, Snohomish; Third: Jim Cowardin, Sultan; Fourth: Jessica Zucati, Monroe; Fifth: Julie Lindgren, Monroe; Jelly First (Tie): Catherine Filippini, Redmond; Anne Knight, Snohomish; Second: Jim Cowardin, Sultan; Combo Fruit Spread First: Julie Lindgren, Monroe; Second: Jim Cowardin, Sultan; Third: Dayton Huck, Monroe; Fourth: Jeff Lindgren, Monroe; Fifth: Anne Knight, Snohomish; Freezer Jam First: Daniel Huck, Monroe; Second: Dewayne Rogers, Arlington; Third: Trish Lyon, Monroe; Fourth: Theresa Rose, Lake Stevens; Fifth: Amanda Hobbs, Arlington; Creative: Julie Lindgren, Monroe; Best Presentation: Ashley Hoff &Amanda Hobbs, Parent Child Tea Party: First: Ashley &Dara Pierce, Snohomish; Second: Jason &Marcie Fairhurst, Snohomish; Third: Janet Daniels, Monroe; Fourth: Nancy Fleek, Monroe.

4-H Public Presentation

Top Trophy: Senior Grand Champion: Hailey Fagerness, Snohomish; Senior Reserve Grand Champion: Taylor Christensen, Monroe; Lindsay Gorder, Lake Stevens; Nicole Buell, Marysville; Emily Reid, Monroe; Intermediate Grand Champion: Adam Phillips, Snohomish; Intermediate Reserve Grand Champion: Whitney Buell, Marysville; PJ Heusted, Bothell; Sophia LaBel, Bothell; Trevor Bikos, Mill Creek; Cassidy Jones, Duvall; Junior Grand Champion: Katie Grant, Snohomish; Junior Reserve Grand Champion: Miriam Gold, Edmonds; Thaddeus Ramsey, Granite Falls; Heath Fagerness, Snohomish; Alyssa Heusted, Bothell

Open Class Floriculture Horticulture Sweepstakes: Harvey Tatel, Monroe; Artistic Design Sweepstakes: Davi Martin, Gold Bar; Viewers Choice: Jan Weakley, Arlington; Chairman’s Award: Marcia Sumner, Bothell; Best Table Presentation: Dawn DeFreece, Snohomish; Oustanding Miniature Design: Linda Cline, Monroe; Horticulature Excellence: Rita Weist, Bellevue; Special Award: George Berkompan, Ferndale; Best of Division Tree: Ted Koval, Monroe; Class Winner Bonsai: George Berkompan, Ferndale; Best of Division Hydrangea: Mary Everest, Monroe; Dahlia Class Winner: Harvey Tatel, Monroe; Rosie Tatel, Monroe; Merrily Shirey, Lynnwood; Special Award: Davi Martin, Gold Bar; Best of Show Design: Rita Weist, Bellevue; Award Of Excellence Design: Debbie Wetmore, Snohomish; Chairman’s Award: Marcia Sumner, Bothell

Open Class Cats

Type HHPSH Champion: Liz Weaver with Trinity, Marysville; Reserve Champion: Leslie Kemberling with Midnight, Brier; HHPLH Champion: Katie Boe with Sparky, Tacoma; Reserve Champion: Samantha Ish with Curlie, Duvall; HHP Kitten Champion: Hannah Brotherton with Blaze, Granite Falls; Reserve Champion: Hannah Brotherton with Tiger, Granite Falls; Best of Show: Hannah Brotherton with Blaze, Granite Falls; Purebred SH Champion: Walt Wagner with Eddy, Snohomish; Reserve Champion: Blake Priestley with Flash, Everett; Purebred LH Champion: Mary Muir with Bugsy, Lakewood; Reserve Champion: Mary Muir with Clyde, Lakewood; Purebred Kitten Champion: Susan Sanderlin-Berry with Baby Girl, Everett

4-H Baking

Junior Baking Class Winners: Dawson Pratt, Monroe; Natale Kull, Bothell; Krista Rose Scafle, Everett; Karli Eldore, Tacoma; Grand Champion Overall: Dawson Pratt, Monroe; Intermediate Baking Class Winners: Haley Herrick, Snohomish; Madeline Hesselgrave, Woodinville; Akela Hunter, Monroe; Grand Champion Overall: Jacob Schafte, Everett; Senior Baking Class Winners: Kayleigh Johnson, Sultan; Caitlyn Schafte, Everett; Overall Grand Champion: Kayleigh Johnson, Sultan; Wheat Growers Award Senior Champion: Kayleigh Johnson, Sultan; Intermediate Champion: Haley Herrick, Snohomish; Junior Champion: Karli Eldore, Tacoma; Merit Awards: Alejandra Gudino, Bothell; Judges Choice: Kayleigh Johnson, Sultan; Hannah McCaughn, Snohomish; Madeline Hesselgrove, Duvall; Elle Springer, Monroe; Natale Kull; Bothell; Caitlin Schafte, Everett; Creative Awards: Karli Eldore, Tacoma; Aubrey Springer, Monroe

4-H Food Preservation

Junior Best of Show Champion: Aubrey Springer, Monroe; Junior Champion Canning: Aubrey Springer, Monroe; Intermediate Best of Show Champion: Alejandra Gudino, Kenmore; Intermediate Champion Canning: Alejandra Gudino, Kenmore; Intermediate Champion Dehydration: Fiona Lyle, Monroe; Senior Best of Show Champion: Kayleigh Johnson, Sultan; Senior Champion Canning: Jasmine Francis, Bothell; Senior Champion Dehydration: Kayleigh Johnson, Sultan

More in Local News

A Democrat and ex-Republican team up to end two-party politics

Brian Baird and Chris Vance unveil a new organization called Washington Independents.

The beavers weren’t happy, either, about Mill Creek flooding

A tree fell on their dam, sending a rush of water into a neighborhood near Jackson High School.

Stranger offered candy to student walking home from school

The Granite Falls School District is warning families about… Continue reading

Coming together as family

Special-needs students and teachers at the Transition Center cooked up a Thanksgiving feast.

Lynnwood’s property tax promise to homeowners sort of true

They were told consolidation of fire departments would save, but new rates likely will be more.

Woman who died in 5-car crash identified

A car driven by Susan E. Sill rear-ended another vehicle Wednesday on Smokey Point Boulevard.

Man convicted of 4 counts of wire fraud, 1 count of embezzlement

He siphoned away more than $50,000 from the U.S. Naval Seat Cadet Corps.

Couple marries where they had their first date: the hospital

The Marysville couple had planned to be married twice before but their plans were waylaid.

Aerospace workers adjust to changing industry

The number of Boeing workers dropped almost 10 percent since last year

Most Read