Who’s running for office

  • Fri May 18th, 2012 11:04pm
  • News

U.S. Senate

Chuck Jackson (Prefers Republican Party)

Michael Baumgartner (Prefers Republican Party)

Maria Cantwell (Prefers Democratic Party)

Art Coday (Prefers Republican Party)

Mike the Mover (Prefers Republican Party)

Glenn Stockwell (Prefers Republican Party)

Will Baker (Prefers Reform Party)

Tommy (Doc) Wilson (Prefers Democratic Party)

1st Congressional District — 2 year term

Darshan Rauniyar (Prefers Democratic Party)

John Koster (Prefers Republican Party)

Suzan DelBene (Prefers Democratic Party)

Laura Ruderman (Prefers Democratic Party)

Larry Ishmael (Prefers Independent Party)

Steve Hobbs (Prefers Democratic Party)

Darcy Burner (Prefers Democratic Party)

1st Congressional District — Special Election, 1-month term

J. Byron Holcomb (Prefers Democratic Party)

Brian Berry (Prefers Democratic Party)

Bob Champion (Prefers Independent Party)

Brian Sullivan (Prefers Democratic Party)

Darcy Burner (Prefers Democratic Party)

Suzan DelBene (Prefers Democratic Party)

Laura Ruderman (Prefers Democratic Party)

Darshan Rauniyar (Prefers Democratic Party)

John Koster (Prefers Republican Party)

Ruth Morrison (Prefers Democrat Party)

Steven J. Gerdes (Prefers Republican Party)

2nd Congressional District

Dan Matthews (Prefers Republican Party)

Mike Lapointe (Prefers The 99% Party)

Rick Larsen (Prefers Democratic Party)

Eli Olson (Prefers Republican Party)

John C. W. Shoop (Prefers Republican Party)

Glen S. Johnson (States No Party Preference)

7th Congressional District

Scott Sutherland (Prefers G.O.P. Party)

Don Rivers (Prefers Democratic Party)

Jim McDermott (Prefers Democratic Party)

Andrew Hughes (Prefers Democratic Party)

Charles Allen (Prefers Democratic Party)

Ron Bemis (Prefers Republican Party)

Goodspaceguy (Prefers Employmentwealth Party)

Governor

Jay Inslee (Prefers Democratic Party)

Rob Hill (Prefers Democratic Party)

L. Dale Sorgen (Prefers Independent Party)

Shahram Hadian (Prefers Republican Party)

Javier O. Lopez (Prefers Republican Party)

Max Sampson (Prefers Republican Party)

Rob McKenna (Prefers Republican Party)

James White (Prefers Independent Party)

Christian Joubert (States No Party Preference)

Lieutenant Governor

Brad Owen (Prefers Democrat Party)

Glenn Anderson (Prefers Indep Republican Party)

Bill Finkbeiner (Prefers Republican Party)

James Robert Deal (States No Party Preference)

Mark Greene (Prefers Democracy Indep. Party)

Dave T. Sumner IV (Prefers Neopopulist Party)

Secretary of State

Sam Wright (Prefers The Human Rights Party)

Kathleen Drew (Prefers Democratic Party)

Jim Kastama (Prefers Democratic Party)

Karen Murray (Prefers Constitution Party)

Greg Nickels (Prefers Democratic Party)

Kim Wyman (Prefers Republican Party)

David Anderston (States No Party Preference)

Treasurer

Jim McIntire (Prefers Democratic Party)

Auditor

James Watkins (Prefers Republican Party)

Troy Kelley (Prefers Democratic Party)

Craig Pridemore (Prefers Democratic Party)

Mark Miloscia (Prefers Democratic Party)

Attorney General

Reagan Dunn (Prefers Republican Party)

Bob Ferguson (Prefers Democratic Party)

Stephen Pidgeon (Prefers Republican Party)

Commissioner of Public Lands

Peter J. Goldmark (Prefers Democratic Party)

Stephen A. Sharon (States No Party Preference)

Clint Didier (Prefers Republican Party)

Superintendent of Public Instruction (Non partisan)

Randy I. Dorn

James Bauckman

John Patterson Blair

Don Hansler

Ronald L. (Ron Higgins)

Insurance Commissioner

Mike Kreidler (Prefers Democratic Party)

John R. Adams (Prefers Republican Party)

Brian C. Berend (Prefers Independent Party)

Scott Reilly (Prefers Republican Party)

1st Legislative District

Senate

Guy Palumbo (Prefers Democratic Party)

Rosemary McAuliffe (Prefers Democratic Party)

Dawn McCravey (Prefers Republican Party)

House Position 1

Derek Stanford (Prefers Democratic Party)

Greg Rankich (Prefers Democratic Party)

Sandy Guinn (Prefers Republican Party)

Brian Travis (Prefers Republican Party)

House Position 2

Luis Moscoso (Prefers Democratic Party)

Mark T. Davies (Prefers Republican Party)

10th Legislative District

Senate

Mary Margaret Haugen (Prefers Democratic Party)

Barbara Bailey (Prefers Republican Party)

House Position 1

Norma Smith (Prefers Republican Party)

Aaron Simpson (Prefers Democratic Party)

House Position 2

Tom Riggs (Prefers Democratic Party)

Dave Hayes (Prefers Republican Party)

21st Legislative District

House Position 1

Mary Helen Roberts (Prefers Democratic Party)

House Position 2

Marko Liias (Prefers Democratic Party)

32nd Legislative District

House Position 1

Cindy Ryu (Prefers Democratic Party)

Randy J. Hayden (Prefers Republican Party)

House Position 2

Ruth Kagi (Prefers Democratic Party)

Robert Reedy (Prefers Republican Party)

Eric R. Alvey (Prefers GOP Party)

38th Legislative District

House Position 1

John McCoy (Prefers Democratic Party)

Sam Wilson (Prefers Republican Party)

House Position 2

Mike Sells (Prefers Democratic Party)

Michael Casey (Prefers GOP Party)

39th Legislative District

Senate

Kirk Pearson (Prefers Republican Party)

Scott Olson (Prefers Democratic Party)

House Position 1

Dan Kristiansen (Prefers Republican Party)

Linda Wright (Prefers Democratic Party)

House Position 2

Elizabeth Scott (Prefers Republican Party)

Robert G. Zimmerman (Prefers Republican Party)

Gregory Dean Lemke (Prefers Republican Party)

Robert Pilgrim (Prefers Republican Party)

Eleanor Walters (Prefers Democratic Party)

Jocelynne (Josie) Fallgatter (Prefers Democratic Party)

44th Legislative District

House Position 1

Mark Harmsworth (Prefers Republican Party)

Hans Dunshee (Prefers Democratic Party)

Robert (Bob) McCaughan (Prefers Republican Party)

Carol Ann Fish (Prefers Republican Party)

B.J. Guillot (Prefers Republican Party)

House Position 2

Mary McNaughton (Prefers Democratic Party)

Mike Hope (Prefers Republican Party)

State Supreme Court

Position 2

Susan Owens

Douglas W. McQuaid

Scott Stafne

Position 8

Steve Gonzalez

Bruce O. Danielson

Position 9

Sheryl Gordon McCloud

Bruce Hilyer

John W. Ladenburg

Richard B. Sanders

Snohomish Superior Court

Position 1

Marybeth Dingledy

Position 2

Joe Wilson

Position 3

Thomas J. Wynne

Position 4

Linda C. Krese

Position 5

Richard T. Okrent

Position 6

George F. Appel

Position 7

George Bowden

Position 8

Eric Z. Lucas

Position 9

Dave Kurtz

Position 10

Janice E. Ellis

Position 11

Millie Judge

Jack Follis

Position 12

Anita L. Farris

Position 13

Michael T. Downes

Position 14

Ellen J. Fair

Position 15

Bruce I. Weiss

Snohomish County Public Utility District – District 2

Kathleen (Kathy) Vaughn

Eric Teegarden

David Swanson

Everett City Council – Position 5 (Non partisan)

Pete Kinch

Scott Bader

Jon Ott

June Robinson

Bill Paulen