All-Area Boys Basketball Teams

Player of the Year

Jason Todd, Jackson, Jr.

The Timberwolves wing was a steady force for perhaps the steadiest team in the state. Todd averaged 21.5 points and 10.8 rebounds per game in leading Jackson (26-1) to the Wesco 4A South title, the District 1 championship and a second-place finish at state.

Coach of the Year

Nick Brown, Arlington

Sure, the Eagles were supposed to be good, but few outside the north Snohomish County town thought they’d be this good. Led by Brown’s unflappable coaching style and appreciation for his kids and community, Arlington won the Wesco 4A North crown, was the runner-up at district, reached the state Class 4A semifinals and brought home a fifth-place trophy.

First Team

Jason Todd, Jackson, Jr.

The Timberwolves wing averaged a double-double in the leading the Wesco 4A South champs to the 4A state championship game.

Terry Dawn, Arlington, Sr.

The Eagles wing set the school’s all-time scoring mark in his final game and helped Arlington finish fifth in the state.

Cannen Roberson, Stanwood, Sr.

The Spartans guard averaged more than 16 points per game in leading the Spartans to a 3A District 1 championship.

Zach Pederson, Glacier Peak, Sr.

The Grizzlies post was a big part of Glacier Peak’s run to the state tournament, which included a 3A South title.

Josh Hawkinson, Shorewood, Sr.

The Washington State-signee averaged nearly 19 points per game in leading the Thunderbirds to a second-place finish in the 3A South.

Second Team

Imaan Vicente, Kamiak, Sr.

Blake Fernandez, Mountlake Terrace, Sr.

Marquis Armstead, Mountlake Terrace, Sr.

Ramsey Rosales, Glacier Peak, Sr.

Dan Kingma, Jackson, Jr.

All-Area voting

Coaches votes | Player of the Year

Jason Todd, Jackson, 13

Terry Dawn, Arlington, 10

Zach Pederson, Glacier Peak, 4

Josh Hawkinson, Shorewood, 3

Cannen Roberson, Stanwood, 2

Zach Taylor, Cedarcrest, 1

Fan votes | Player of the Year

Through 3 p.m. Saturday

Josh Hawkinson, Shorewood 907

Jason Todd, Jackson 769

Terry Dawn, Arlington 671

Zach Pederson, Glacier Peak 378

Zach Taylor, Cedarcrest 160

Cannen Roberson, Stanwood 151

Coaches votes | All-Area Teams

Todd, 15

Dawn, 15

Hawkinson, 15

Pederson, 12

Roberson, 9

Imaan Vicente, Kamiak, 8

Blake Fernandez, Mountlake Terrace, 8

Marquis Armstead, Mountlake Terrace, 7

Greg Bowman, Mountlake Terrace, 6

Zach Taylor, 6

Ramsey Rosales, Glacier Peak, 5

Devin Stoen, Lake Stevens, 5

Devin Joseph, Edmonds-Woodway, 5

Dreu Vader, Glacier Peak, 5

Josh Thayer, Stanwood, 4

Bayek Tutlam, Mariner, 4

Dan Kingma, Jackson, 3

Travis Bakken, Edmonds-Woodway, 2

Brian Zehr, Jackson, 2

Andrew Roozen, Mount Vernon, 2

Casey Leek, Mount Vernon, 1

Jordan Corpus, Cedarcrest, 1

Brock VandenEkart, Sultan, 1

Caleb Taylor, King’s, 1

Nicota Stevenson, Monroe, 1

Loren Lacasse, Mountlake Terrace, 1

More in Sports

Sounders goalie is first pick in MLS expansion draft

The Los Angeles Football Club makes Tyler Miller the first of its five picks

Local orienteering league sends kids racing into the woods

Competitors use only a map and a compass to navigate through remote terrain toward checkpoints.

How Lake Stevens’ Walles rediscovered his love for swimming

Helping teammates improve has reignited the senior’s passion in the pool.

High school swimming: Five storylines to watch this season

Jackson and Kamiak both appear poised to make waves this winter

Carroll critical of Seahawks after ugly end to Sunday’s game

Seattle coach: ‘We don’t want to look like that. Ever.’

Video: An introduction to competitive orienteering

Several Snohomish County high schools compete in the Washington Interscholastic Orienteering League.

BLOG: Carter Hart named WHL Goalie of the Week (yes, again)

Carter Hart has been named the WHL Goaltender of the Week for… Continue reading

Monday’s prep results, with links to recaps

Here are Monday’s prep scores, with links to recaps: BOYS BASKETBALL Northwest… Continue reading

Community roundup: Local runners help win a national title

Club Northwest won the Men’s Masters division at the USATF National Club Cross Country Championships

Most Read