All-Area Girls Basketball Teams

Player of the Year

Brooke Pahukoa, Lake Stevens, Sr.

The senior wing missed six games with a finger injury, but she more than made up for it with a stellar second half of the season. Energized by her return, the Vikings battled through the consolation bracket to a third-place finish in districts, beat Newport to qualify for the state tournament and Davis to make it back to Tacoma, where Lake Stevens finished fifth.

Coach of the Year

Joe Marsh, Arlington

In just his second season as the Eagles head coach, Marsh led Arlington to a 4A North title, second-place finish in districts and a spot in the 4A championship game at the Hardwood Classic.

First Team

Brooke Pahukoa, Lake Stevens, Sr.

Determined to get her team back to Tacoma, the Vikings guard had another strong season, leading the Vikings to a fifth-place finish at state.

Jasmin Edwards, Lynnwood, Jr.

With their run-and-gun style, the Royals were a tough team to handle this season and no player epitomized that better than their fiery point guard.

Darian Rielly, Everett, So.

The Seagulls sophomore guard grew up in a big way this season, leading Everett to a district championship and a state berth.

Lindsay Brown, Arlington, Sr.

The Eagles post did a little bit of everything under the basket, helping lead Arlington to a 4A North title and a spot in the 4A championship game.

Beth Carlson, Archbishop Murphy, Sr.

The Wildcats post terrorized Cascade Conference down low, averaging a double-double in leading Murphy to the state tournament.

Second Team

Krista Showalter, Arlington, Sr.

Brittney Pahukoa, Lake Stevens, Sr.

Samantha Romanowski, Mountlake Terrace, So.

Mikayla Pivec, Lynnwood, Fr.

Masha Shtikel, Shorewood, Sr.

All-Area voting

Fan votes | Player of the Year

Through 5 p.m. Friday

Jasmin Edwards, Lynnwood 1,679

Brooke Pahukoa, Lake Stevens 1,630

Lindsay Brown, Arlington 449

Beth Carlson, Archbishop Murphy 137

Darian Rielly, Everett 118

Masha Shtikel, Shorewood 26

Coaches votes | Player of the Year

Brooke Pahukoa, Lake Stevens, 9

Jasmin Edwards, Lynnwood, 5

Beth Carlson, Archbishop Murphy, 3

Darian Rielly, Everett, 2

Masha Shtikel, Shorewood, 2

Coaches votes | All-Area Teams

Jasmin Edwards, 10

Brooke Pahukoa, 10

Lindsay Brown, Arlington, 8

Brittney Pahukoa, Lake Stevens, 7

Masha Shtikel, 7

Krista Showalter, Arlington, 6

Beth Carlson, 5

Sierra Anderson, Jackson, 4

Darian Rielly, Everett, 4

Jordyn Edwards, Lynnwood, 3

Sidney Eck, Edmonds-Woodway, 3

Samantha Romanowski, Mountlake Terrace, 3

Alyssa Evans, Mount Vernon, 3

Natalie Kasper, Edmonds-Woodway, 2

Onyie Chibuogwu, Shorecrest, 2

Mikayla Pivec, Lynnwood, 2

Susan Kenney, Cedarcrest, 2

Faithaleen Lopez-Flores, Jackson, 2

Kiki Harper, Everett, 2

Kailyn Campbell, Cedarcrest, 2

Savanna Hanson, King’s, 1

Mckenzie Bretz, Meadowdale, 1

Kali Long, Lake Stevens, 1

Rachel Swartz, Stanwood, 1

Kalee Fowler, Cedarcrest, 1

More in Sports

Local orienteering league lets kids get back to nature

Competitors use only a map and a compass to navigate through woodsy terrain toward checkpoints.

How Lake Stevens’ Walles rediscovered his love for swimming

Helping teammates improve has reignited the senior’s passion in the pool.

High school swimming: Five storylines to watch this season

Jackson and Kamiak both appear poised to make waves this winter

Carroll critical of Seahawks after ugly end to Sunday’s game

Seattle coach: ‘We don’t want to look like that. Ever.’

VIDEO: An introduction to competitive orienteering

Several Snohomish County high schools compete in the Washington Interscholastic Orienteering League.

BLOG: Carter Hart named WHL Goalie of the Week (yes, again)

Carter Hart has been named the WHL Goaltender of the Week for… Continue reading

Monday’s prep results, with links to recaps

Here are Monday’s prep scores, with links to recaps: BOYS BASKETBALL Northwest… Continue reading

Community roundup: Local runners help win a national title

Club Northwest won the Men’s Masters division at the USATF National Club Cross Country Championships

WSU defensive lineman voted a first-team All-American

Washington’s Pettis and WSU’s O’Connell make the second team; UW’s Vea earns a spot on the third team

Most Read