All-Wesco 2012: Coaches pick top athletes

  • Mon Mar 5th, 2012 4:37pm
  • Sports

Herald staff

Winter 2011-12 All-Wesco teams, as selected by league coaches:

BasketballSwimmingWrestling

BASKETBALL

Wesco North: Boys, First Team

G Luke Hamlin, Snohomish, Sr.

F Cannen Roberson, Stanwood, Jr.

G Terry Dawn, Arlington, Jr.

G Kevin Smith, Lake Stevens, Sr.

F Tony Peloquin, Monroe, Sr.

Wesco North Boys, Second Team

G Devin Stoen, Lake Stevens, Jr.

G Terrance Day, Monroe, Sr.

F Brennan Williams, Stanwood, Sr.

P Dan Boyden, Arlington, Jr.

G Kevin Yates, Snohomish, Sr.

Wesco North Girls, First Team

G Brooke Pahukoa, Lake Stevens, Jr.

G Julia Young, Snohomish, Sr.

G Katie Goddard, Lake Stevens, Sr.

G Renee Lucero, Stanwood, Sr.

F Paisley Heckman, Stanwood, Sr.

F Abby Molstre, Lake Stevens, Sr.

Wesco North Girls, Second Team

F Lindsay Brown, Arlington, Jr.

G Brittney Pahukoa, Lake Stevens, Jr.

F Rachel Swartz, Stanwood, Jr.

G Krista Showalter, Arlington, Jr.

F Emily Enberg, Marysville Pilchuck, Sr.

Wesco South Boys, First Team

F Jason Todd, Jackson, So.

G Nicholas Kussman, Kamiak, Sr.

P Travis Bakken, Edmonds-Woodway, So.

F Bayak Tutlam, Mariner, Jr.

P Steve Gallardo, Cascade, Jr.

Wesco South Boys, Second Team

G Devin Joseph, Edmonds-Woodway, Jr.

F Imaan Vincente, Kamiak, Jr.

G Sam Brown, Jackson, Sr.

G Dan Kingma, Jackson, So.

G Noah Nelson, Cascade, Sr.

Wesco South Girls, First Team

F Kristin Stoffel, Jackson, Sr.

G Kate Blackwell, Kamiak, Sr.

G Madeline Kasper, Edmonds-Woodway, Sr.

G Sierra Anderson, Jackson, So.

G Kelli Kingma, Jackson, So.

Wesco South Girls | Second Team

G Natalie Kasper, Edmonds-Woodway, Fr.

P Kiana Hood, Cascade, Sr.

P Sidney Eck, Edmonds-Woodway, So.

P Laurenna Plourd, Kamiak, Sr.

P Hayley Gjertsen, Jackson, Sr.

Wesco 3A Boys | First Name

F Emmanuel Chibuogwu, Shorecrest, Sr.

G Mike Washington Jr., Oak Harbor, Sr.

P Zach Pederson, Glacier Peak, Jr.

P Josh Hawkinson, Shorewood, Jr.

P Ryan Shannon, Mountlake Terrace, Sr.

G Marquis Armstead, Mountlake Terrace, Jr.

Wesco 3A Boys, Second Team

F Semir Kadiric, Shorewood, Sr.

G Blake Fernandez, Mountlake Terrace, Jr.

G Torin Dooley, Meadowdale, Sr.

P Coby Russell, Mountlake Terrace, Sr.

F Keith Shattuck, Shorecrest, Sr.

G Ben Andrews, Shorewood, Jr.

Wesco 3A Girls, First Team

G Brianne Lasconia, Shorecrest, Sr.

G Margreet Barhoum, Meadowdale, Sr.

G Katie Hawkins, Glacier Peak, Sr.

G Jasmin Edwards, Lynnwood, So.

G Sidney Rielly, Everett, So.

P Meghan Cross, Lynnwood, Sr.

Wesco 3A Girls, Second Team

G Masha Shtikel, Shorewood, Jr.

P Onyie Chibuogwu, Shorecrest, So.

G Casey Evans, Lynnwood, Sr.

G Janie Uppinghouse, Shorecrest, Sr.

G Taylor Rasmussen, Glacier Peak, Sr.