All-Wesco boys soccer

WESCO 4A

FIRST TEAM

Forwards

Justin Morrison, sr., Mount Vernon

Kristian Barney, sr., Snohomish

Tanner Corrie, sr., Snohomish

Midfielders

Blake Crutchfield, sr., Snohomish

Chance Lord, sr., Kamiak

Edgar Mancillas, jr., Mount Vernon

Jared Davis, sr., Jackson

Elmer Delgado, sr., Mariner

Jorge Ruiz, sr., Mariner

Defenders

Gus Baxter, sr., Snohomish

Dalton Holdt, sr., Kamiak

Chewy Stoll, sr., Jackson

Mitchell Ferry, sr., Kamiak

Luis Chavez, sr., Cascade

Goalkeepers

Silvan Katynskiy, sr., Mariner

Eli Strom, sr., Mount Vernon

SECOND TEAM

Forwards

Brandon Wright, sr., Kamiak

Agustin Domingo, fr., Mariner

Max Sands, sr., Lake Stevens

Midfielders

Jack McCunn, sr., Snohomish

Eric Koegler, jr., Kamiak

Elijah Gordan, sr., Lake Stevens

Jorge Heredia, sr., Cascade

Coleman French, jr., Snohomish

Defenders

Eric Jones, jr., Snohomish

Jesus Fonseca, sr., Mariner

Diego Casillas, jr., Mariner

Ulices Duran, sr., Mount Vernon

Eyosiyas Atsmeyorgis, sr., Mariner

Goalkeepers

Danny Scott, sr., Jackson

Tristan Bratvold, sr., Kamiak

Vaughn Silver, jr., Lake Stevens

HONORABLE MENTION

Forwards

Brennan Judy, jr., Snohomish

Edward Katynskiy, soph., Mariner

Nacho Ponce, sr., Lake Stevens

Sergio Cedano, jr., Cascade

Bakary Dibba, soph., Mariner

Christian Avalos, sr., Monroe

Calvin Schleppy, soph., Mount Vernon

Jose Rubio, soph., Monroe

Midfielders

Cesar Medina, jr., Mount Vernon

Enrique DeLaCruz-Galindo, sr., Cascade

Miguel Lopez, sr., Mariner

Noah Rasmussen, jr., Snohomish

Jake Pittsenbarger, sr., Cascade

Josh Perry, jr., Lake Stevens

Hector Martinez, soph., Cascade

Keegan Roberts, sr., Cascade

Omar Garibay, soph., Monroe

Aldo Sanchez, jr., Jackson

Nic Herholdt, jr., Jackson

Kyler Hope, soph., Monroe

Drew Bone, jr., Monroe

Brenden Clark, fr., Jackson

Chris Rocha, fr., Mount Vernon

Connor Clark, fr., Jackson

Matt Klein, soph., Monroe

Defenders

Ben Bledsoe, jr., Cascade

Spencer Bowlden, jr., Cascade

Lamin Dampha, jr., Mariner

Hal Uderitz, fr., Snohomish

Sean Hicks, sr., Lake Stevens

Jake Olson, jr., Jackson

Brian Huynh, soph., Cascade

Javier Garcia, sr., Monroe

Dakota Stamnes, fr., Mount Vernon

Dartagnan Phan, soph., Jackson

Valentin Gijon, fr., Monroe

Alex Priego, soph., Monroe

Goalkeepers

Joey Bimbaum, sr., Cascade

Alex Fairhurst, sr., Snohomish

Cameron Beardsley, jr., Snohomish

WESCO 3A NORTH

FIRST TEAM

Forwards

JJ Mitchell, soph., Oak Harbor

Steven Caponey, soph., Arlington

Midfielders

Seigo Hall, sr., Arlington

Sebastian Navarro, sr., Marysville Pilchuck

Cristian Correa-Avila, jr., Marysville Pilchuck

Ariaan Cardenas, jr., Marysville Pilchuck

Noah Heintz, sr., Stanwood

Defenders

Baruc Galvan, jr., Marysville Pilchuck

Carter Mooring, so., Arlington

Sam Neilson, sr., Arlington

Aaron Maritz, jr., Stanwood

Eric Jensen, jr., Oak Harbor

Goalkeeper

Riley Martin, sr., Stanwood

SECOND TEAM

Forwards

Roger Devora-Ledezma, sr., Marysville Getchell

Arjun Cheema, jr., Marysville Getchell

Midfielders

Dakota Powers, sr., Oak Harbor

Eric Carrillo, soph., Marysville Getchell

Peter Gebert, sr., Everett

Israel Amador, sr., Marysville Pilchuck

Taylor Yancey, sr., Oak Harbor

Defenders

Daniel Amador, fr., Marysville Pilchuck

Devon Green, sr., Marysville Getchell,

Kyle Anderson, jr., Stanwood

Hector Rodriguez, sr., Everett

Zach Hatzenbeler, soph., Stanwood

Goalkeeper

Mack Temple, sr., Everett

HONORABLE MENTION

Midfielders

Benjamin Granger, fr., Marysville Getchell

Braden Armstrong, soph., Stanwood

Defender

Kyle Green, soph., Marysville Getchell

Goalkeepers

Riley Kalamen, sr., Marysville Getchell

Kole Bradley-Kuk, jr., Marysville Pilchuck

WESCO 3A SOUTH

FIRST TEAM

Forwards

Riley Prescott, sr., Glacier Peak

Alex Bergstrom, sr., Glacier Peak

Anton Resing, sr., Shorecrest

Wyatt Miller, jr., Glacier Peak

Midfielders

Jose Aleman, sr., Edmonds-Woodway

Connor Seed, jr., Glacier Peak

Alex Day, sr., Shorecrest

Tucker Davis, jr., Glacier Peak

Ethan Hopkins, sr., Edmonds-Woodway

Edwing Martinez, jr., Edmonds-Woodway

Defenders

Keven Duan, sr., Glacier Peak

Corey Stever, sr., Shorecrest

Griffin Over, sr., Meadowdale

Chad Triplett, jr., Meadowdale

Spencer Pettit, sr., Glacier Peak

Jack Neffner, jr., Shorecrest

Goalkeepers

Isaac Whitaker, jr., Shorewood

Griffin Small, sr., Edmonds-Woodway

SECOND TEAM

Forwards

Sofian Mahmoud, jr., Edmonds-Woodway

Alec Somers, jr., Mountlake Terrace

Kevin Musar, jr., Shorecrest

Marco Shifflette, sr., Shorewood

Dane Evanger, soph., Lynnwood

Midfielders

Kabir Khan, sr., Shorewood

Callahan Gobel, sr., Shorewood

Stuart Smith, sr., Meadowdale

Erik Hynes, sr., Mountlake Terrace

Petr Gaburak, sr., Shorecrest

Garrett Myaoka, soph., Shorewood

Rhys Kroehler, soph., Shorecrest

Defenders

Ousainou Bojang, jr., Shorewood

Toby Caple, sr., Shorecrest

Sam Anschell, sr., Shorewood

Trey Clugston, sr., Edmonds-Woodway

Craig Elder, sr., Meadowdale

Leon Bormann, jr., Shorecrest

Goalkeepers

Jerry Reyes, sr., Lynnwood

Matthew Wheaton, jr., Shorecrest

HONORABLE MENTION

Forwards

Colton Davis, sr., Meadowdale,

Jonathan Flores, sr., Meadowdale

Gavin Scott, soph., Mountlake Terrace

Nick Shively, sr., Shorecrest

Midfielders

Javad Goudarzi, jr., Shorewood

Nathan Redd, soph., Meadowdale

Jeremy Langsted, jr., Edmonds-Woodway

Alejandro Villasenor, soph., Lynnwood

Julio Abad, jr., Meadowdale

Ryley Johnson, soph., Lynnwood

Cage Roberge, soph., Glacier Peak

Defenders

Alejandro Peregrino, sr., Edmonds-Woodway

James Parks, sr., Meadowdale

Jake Stevenson, jr., Edmonds-Woodway

Ian Callender, jr., Shorewood

Cameron Cohn, soph., Edmonds-Woodway

Tyler Mikulsky, jr., Glacier Peak

Caleb Susnios, sr., Lynnwood

Sam Polevoy, soph., Mountlake Terrace

Sheriff Berrie, sr., Lynnwood

Cesar Ruiz-Calvillo, sr., Shorecrest

Brandon Okazaki, jr., Shorecrest

Goalkeepers

Luke Lindgren, jr., Meadowdale

Sahm Noorfashan, jr., Glacier Peak

More in Sports

Wesco and Cascade Conference athletes honored

Check out the 2017 all-conference teams.

Trump: NFL should suspend Oakland Raiders’ Marshawn Lynch

He sat during most of the U.S. anthem and stood for the Mexican anthem before a game in Mexico City.

Seahawks vs. Falcons inactives: Brown plays, Rawls scratched

Seattle will have its starting left tackle Duane Brown (ankle), but running back Thomas Rawls sits.

Prep athletes of the week for 11/13-11/18

Football Dillon Halpin, Archbishop Murphy Halpin, a junior, returned a fumble 80… Continue reading

Regina’s Tyler Brown stops a shot with Everett’s Matt Fonteyne looking on Sunday afternoon at Xfintiy Arena in Everett on November 19, 2017. Everett lost 2-1.(Kevin Clark / The Herald)
Regina narrowly escapes with a 2-1 win over Silvertips

A shot by Everett’s Matt Fonteyne’s bounces off the post in the final seconds

Falcons set to test Seattle’s ‘Legion of Backups’

Playing without Richard Sherman and Kam Chancellor is “new territory” for the Seahawks.

No playoff berth at stake, but Apple Cup has plenty to offer

Huskies’ dramatic win over Utah sets the stage for the state’s annual Pac-12 showdown

All-conference high school football teams

The 2017 all-conference teams for Wesco 4A, Wesco 3A and the Cascade Conference

All-conference high school volleyball teams

The 2017 all-conference volleyball teams for Wesco 4A, Wesco 3A and the Cascade Conference

Most Read