All-Wesco Softball

  • Mon Jun 2nd, 2014 10:58pm
  • Sports

Eds. note: All-Wesco teams are voted on by area coaches.

FIRST TEAM

Wesco 4A North

Pitcher

Bailey Seek, Snohomish, Sr.

Megan Barry, Lake Stevens, Jr.

Catcher

Morgan Greenlee, Snohomish, Jr.

First base

Katelyn McDonald, Arlington, Sr.

Second base

Payton Beaver, Lake Stevens, Fr.

Shortstop

Jennie Winston, Snohomish, Sr.

Third base

Katlyn Purvis, Snohomish, Sr.

Outfield

Trysten Melhart, Snohomish, Sr.

Marisa Rathert, Arlington, Sr.

Rachael Delamare, Monroe, Sr.

Kaile Guzman, Lake Stevens, Jr.

Designated player

Amie Browder, Lake Stevens, Jr.

Kiley Ochoa, Monroe, Jr.

Utility

Alyssa Simons, Snohomish, So.

Kathleen Sundet, Monroe, Sr.

Wesco 4A South

Pitcher

Sophia Frost, Jackson, So.

Jessica Gott, Lynnwood, Sr.

Catcher

Kayla Ellis, Jackson, Jr.

First base

Taylor Adams, Jackson, Fr.

Second base

Paige Miller, Cascade, Sr.

Shortstop

Erica Gott, Lynnwood, Sr.

Third base

Antionette Watson, Kamiak, Sr.

Outfield

Jasmin Edwards, Lynnwood, Sr.

Dasia Lester, Lynnwood, Fr.

Sarah Casel, Jackson, Sr.

Designated player

Madison Morgan, Lynnwood, Fr.

Utility

Chloe McIntosh, Cascade, Sr.

Wesco 3A North

Pitcher

Emma London, Stanwood, So.

Erin Gordon, Everett, So.

Catcher

Kylie Lopez, Marysville Pilchuck, So.

First base

Alexis Dittoe, Everett, Sr.

Second base

Erica Hall, Everett, So.

Kaitlyn Bomback, Marysville Getchell, Jr.

Shortstop

Kayla Tocco, Marysville Pilchuck, Jr.

Sydney Taggart, Everett, So.

Third base

Abigail Otto, Marysville Pilchuck, Jr.

Outfield

Della Willem, Marysville Getchell, So.

Kaitlyn Wielgus, Marysville Pilchuck, Sr.

Sarrah Flynn, Marysville Pilchuck, Sr.

Natalie Fialos, Oak Harbor, Sr.

Designated player

Kailee Hood, Stanwood, Sr.

Utility

Kymber Devlin, Marysville Getchell, Jr.

Wesco 3A South

Pitcher

Callie Bircher, Glacier Peak, Sr.

Julia Reuble, Meadowdale, So.

Catcher

Emma Helm, Meadowdale, Fr.

First base

Katie Champoux, Shorecrest, Sr.

Second base

Jocelyn Matheny, Glacier Peak, Jr.

Shortstop

Maddy Kristjanson, Mountlake Terrace, Sr.

Third base

Alissa Kaufhold, Shorecrest, Sr.

Outfield

Tiffany DeWayne, Meadowdale, Sr.

Aurora Ellison, Glacier Peak, Jr.

Kaitlyn Webster, Meadowdale, So.

Designated player

Nina Kim, Glacier Peak, Jr.

Utility

Hannah Baisch, Mountlake Terrace, Sr.

SECOND TEAM

Wesco 4A North: Rayne Sylvester, Lake Stevens, P, Sr.; Megan Rybar, Monroe, P, Fr.; Maddy McClean, Arlington, P, Jr.; Morgan Allen, Monroe, C, Fr.; Dakota Pitzer, Lake Stevens, 1B, Sr.; Bailee Senner, Monroe, 2B, Jr.; Cassidy Fifield, Lake Stevens, SS, Jr.; Shyne McKay, Arlington, 3B, So.; Kendall Fields, Arlington, OF, So.; Kate Kazen, Arlington, OF, Sr.; Kahlia Kelliher, Lake Stevens, OF, Jr.; Gabby Factor, Mt. Vernon, OF, Sr.

Wesco 4A South: Jessica Lambourn, Kamiak, P, Jr.; Cheyanne Strock, Edmonds-Woodway, P, Sr.; Meagan Crabtree, Lynnwood, C, Sr.; Sage Andersen, Cascade, 1B, Sr.; Tiana Lopez, Jackson, 2B, So.; Juliana Faulconer, Jackson, SS, Sr.; Kristen Scott, Jackson, 3B, So.; Aubrey Peterson, Cascade, OF, Jr.; Jocelynn Blackshear, Kamiak, OF, Sr.; Kaylei Werner, Jackson, OF, So.; Taylor Jones, Edmonds-Woodway, DP, So.; Jenna Stupey, Kamiak, UTL, Jr.; Kateleen Setrick, Mariner, UTL, Jr.

Wesco 3A North: Tricia Sarns, Oak Harbor, P, So.; Jordan Willard, Marysville Pilchuck, P, So.; Bailey Formon, Everett, C, Jr.; Liz Rice, Marysville Getchell, 1B, Sr.; Katie King, Marysville Getchell, 3B, Fr.; Karly Albertson, Marysville Pilchuck, OF, Sr.; Amanda Givens, Stanwood, OF, Fr.; Gabby Koehler, Everett, OF, So.; Alexa Findley, Oak Harbor, DP, So.; Teagan Miller, Stanwood, UTL, Fr.

Wesco 3A South: Sam Gregoryk, Meadowdale, P, So.; Olivia Nolan, Shorecrest, C, Jr.; Ashley Brooke, Meadowdale, 1B, Sr.; Hannah Wilcox, Mountlake Terrace, 2B, Jr.; Hailey Costello, Meadowdale, SS, Jr.; Haili Taylor, Meadowdale, 3B, Jr.; Cassandra Cariker, Mountlake Terrace, OF, Jr.; Sammy Harter, Mountlake Terrace, OF, Jr.; Clara Cowan, Shorecrest, OF, Fr.; Emma Bollinger, Glacier Peak, DP, Jr.; Brynne Loiseau, Shorecrest, UTL, Jr.

HONORABLE MENTION

Wesco 4A North: Tehya Harney, Lake Stevens, Jr.; Michaela Johnson, Monroe, Jr.; Alyssa Crain, Arlington, So.; Lily Pachal, Snohomish, Sr.; Kaylyn Myers, Arlington, Sr.; Emily Schollenberger, Lake Stevens, Sr.; Rachel Crippen, Snohomish, Jr.

Wesco 4A South: Jackie Lovelace, Edmonds-Woodway, Fr.; Angel Celeste, Lynnwood, Sr.; Desiree Graham, Lynnwood, Jr.; Kendra Cooper, Edmonds-Woodway, Fr.; Kristyna Phan, Kamiak, Sr.; Samone Jackson, Edmonds-Woodway, Jr.; Darby Boggs, Jackson, Sr.; Ari Girouard, Edmonds-Woodway, So.; Mikayla Monroe, Edmonds-Woodway, So.; Sheilyn Delacruz, Edmonds-Woodway, Jr.; Taryn Salter, Cascade, Sr.; Whitney Harris, Cascade, So.; Lindsay Haub, Kamiak, Sr.; Fabiola Guillen, Mariner, Sr.; Mallory Trent, Mariner, Sr.

Wesco 3A North: Savannah Duce, Marysville Getchell, Sr.; Kelsey Schram, Everett, So.; Davis Kuhlman, Stanwood, So.; Kat Martinez, Oak Harbor, So.; Maggie Matthews, Stanwood, So.; Ashlyn Sievers, Marysville Getchell, So.; Lexi Phelps, Marysville Pilchuck, Fr.; Megan Luketich, Marysville Pilchuck, Sr.; Kara Shelley, Stanwood, Sr.; Sydney White, Oak Harbor, Fr.; Alyssa Meany, Oak Harbor, Jr.; Laura Anderson, Oak Harbor, Jr.; Emily Jackson, Stanwood, Jr.; Hannah Larson, Marysville Pilchuck, So.; Nicole Mathews, Marysville Getchell, Sr.; Nina Angel-Erickson, Everett, Jr.; Kelly Findley, Oak Harbor, So.; Noelle Morgenstern, Stanwood, Sr.; Alexis Neff, Stanwood, Jr.

Wesco 3A South: Ivey Uppinghouse, Shorecrest, So.; Gabby Calhoun, Mountlake Terrace, Fr.; Alison Feise, Shorewood, So.; Ashley Fitzgerald, Mountlake Terrace, So.; Shelby Wade, Shorewood, Jr.; Anisa Gomez, Shorecrest, Sr.; Ebony Harrison, Shorewood, So.; Amanda Aversano, Mountlake Terrace, Sr.; Kira Doan, Mountlake Terrace, Fr.; Maureen Penner, Shorecrest, So.; Abby Doney, Glacier Peak, So.