Area baseball leaders | April 17

  • Thu Apr 17th, 2014 9:11pm
  • Sports

Herald staff

Eds. note: Updated through April 17. Please contact Herald prep editor Aaron Swaney (aswaney@heraldnet.com) with any corrections to this list.

HITTING LEADERS

Doubles

Dominic DeMiero, Mountlake Terrace 8

Jason Shevenko, Mountlake Terrace 7

Adam Davenport, Cedarcrest 6

Branson Barnecut, Glacier Peak 6

Riley Larsen, Granite Falls 6

Carson Hoerner, Lynnwood 6

Kyler McMahan, Lynnwood 6

Daniel Head, Granite Falls 5

Aaron Avalos, Jackson 5

Justin Brown, Lake Stevens 5

Landon Riker, Marysville Pilchuck 5

Brayden Hopstad, Marysville Pilchuck 5

Dakota Barlament, Meadowdale 5

Kory Longaker, Shorewood 5

Jimmy Mailloux, Stanwood 5

Tyler Klaudt, Archbishop Murphy 4

Evan Haugen, Archbishop Murphy 4

Tristan Jager, Arlington 4

Patrick Chung, Cascade 4

Austin Pinorini, Cascade 4

Tate Budnick, Edmonds-Woodway 4

Ray Rude, Glacier Peak 4

Austin Hines, Glacier Peak 4

Greg Barnett, Granite Falls 4

Alex Cheesman, Jackson 4

Alex Pettibone, Kamiak 4

Justin Ridley, Meadowdale 4

Hunter Bingham, Monroe 4

Wyatt Segle, Monroe 4

Jaden Yackley, Mountlake Terrace 4

Haakon Lande, Snohomish 4

Henry Hedeen, Stanwood 4

Josh Schempp, Arlington 3

Bryce Human, Arlington 3

Matthew Butler, Cascade 3

Blaine Wagner, Cedarcrest 3

Mac McLachlan, Edmonds-Woodway 3

Chantz Justice, Edmonds-Woodway 3

Geoffrey Lee, Kamiak 3

Corey Bullens, Lake Stevens 3

Lawton Manipon, Lynnwood 3

Jake Luton, Marysville Pilchuck 3

Alex Spahman, Monroe 3

Nick Bennett, South Whidbey 3

Andrew Ivelia, Snohomish 3

Ben Dmochowsky, Snohomish 3

Nick Wright, Stanwood 3

Triples

K.J. Brady, Cascade 3

Aaron Avalos, Jackson 3

Henry Hedeen, Stanwood 3

Tristan Jager, Arlington 2

Mac McLachlan, Edmonds-Woodway 2

Avery Foltz, Shorewood 2

Home runs

Colton Sandhofer, Cedarcrest 3

Daniel Head, Granite Falls 3

Tate Budnick, Edmonds-Woodway 2

Aaron Avalos, Jackson 2

Jacob Eason, Lake Stevens 2

PITCHING LEADERS

Record (Minimum 3 dec.)

K.J. Brady, Cascade 4-0

Adam Davenport, Cedarcrest 4-0

Branden Kelliher, Lake Stevens 4-0

Sam Boone, Shorewood 4-0

Ben Tracey, Shorewood 4-0

Evan Haugen, Archbishop Murphy 3-0

Tyler Wingert, Jackson 3-0

Kellen Woods, Jackson 3-0

Alex Gray, Marysville Pilchuck 3-0

Cody Anderson, Marysville Pilchuck 3-0

Ian Oxnevad, Shorewood 3-0

Chris Gentry, Granite Falls 4-1

Rylan Faucett, Marysville Getchell 4-1

Tyler Givens, Stanwood 4-1

Ryan Dorney, Archbishop Murphy 3-1

Matt Hill, Meadowdale 3-1

Tanner Arrington, Snohomish 3-1

Cole Brandt, Archbishop Murphy 2-1

Ryan Walker, Arlington 2-1

Ky Dye, Cascade 2-1

Matthew Butler, Cascade 2-1

Ben Etzell, Coupeville 2-1

Tate Budnick, Edmonds-Woodway 2-1

Nick Hoskins, Lake Stevens 2-1

Taylor Shea, Lake Stevens 2-1

Elliott Reece, Meadowdale 2-1

Moises Valadez, Meadowdale 2-1

Daniel Murphy, Monroe 2-1

Jason Shevenko, Mountlake Terrace 2-1

Ryan Sandifer, Snohomish 2-1

Ben Dmochowsky, Snohomish 2-1

Tristan Jager, Arlington 3-2

Lucas Jungmann, Lynnwood 2-2