Area baseball leaders

Eds. note: The stats below are compiled by Herald staff based on reports by coaches. If there is a mistake please have the player’s coach email the correct stats to aswaney@heraldnet.com.

HITTING LEADERS

Doubles

Hunter Bingham, Monroe 5

Branson Barnecut, Glacier Peak 4

Jake Lund, Marysville Getchell 4

Jason Shevenko, Mountlake Terrace 4

Quintin Barnard, Mountlake Terrace 4

Mitchell McCulley, Snohomish 4

Tyler Givens, Stanwood 4

Jay Leverett, Sultan 4

Zander Clouse, Archbishop Murphy 3

Taylor Marquardt, Cascade 3

Michael Mazza, Cascade 3

Colton Sandhofer, Cedarcrest 3

Nick Bowersock, Cedarcrest 3

Joey Rees, Edmonds-Woodway 3

Alex Pettibone, Kamiak 3

Cory Bullens, Lake Stevens 3

Andrew Bean, Lakewood 3

Seth Jensen, Mount Vernon 3

Wyatt Allemann, Mountlake Terrace 3

Cameron Sterne, Shorewood 3

Jacob Bockelie, Shorewood 3

Russell Crippen, Snohomish 3

Andrew Ivelia, Snohomish 3

Mason Garcea, Stanwood 3

Camden Buchanan, Archbishop Murphy 2

Ryan Walker, Arlington 2

Patrick Chung, Cascade 2

Andrew Willmon, Cedarcrest 2

Ben Etzell, Coupeville 2

Morgan Payne, Coupeville 2

Drew Chan, Coupeville 2

Austin Edwards, Darrington 2

Jorgen Arnesen, Edmonds-Woodway 2

Lucas Arnstead, Everett 2

Reece Hoiby, Everett 2

Tanner Braun, Glacier Peak 2

Sean Elledge, Glacier Peak 2

Ty Deckwa, Glacier Peak 2

Brandon Stott, Lakewood 2

Kyle Nobach, Marysville Pilchuck 2

Andrew Moore, Monroe 2

Dakota Ralph, Monroe 2

Jordan Pullen, Mount Vernon 2

Dominic DeMiero, Mountlake Terrace 2

Hayden McNabb, Shorecrest 2

Steffen Torgersen, Shorewood 2

Haakon Lande, Snohomish 2

Ben Dmochowsky, Snohomish 2

Nick Bennett, South Whidbey 2

Connor Chitwood, Stanwood 2

Shawn Smith, Sultan 2

Triples

KJ Brady, Cascade 4

Kory Longaker, Shorewood 4

Sean Elledge, Glacier Peak 2

Cameron Sterne, Shorewood 2

Kyle Gionet, Snohomish 2

Russell Crippen, Snohomish 2

Home runs

Trever Morrison, Archbishop Murphy 2

Alex Galgano, Archbishop Murphy 2

Colton Sandhofer, Cedarcrest 2

Josh Schempp, Arlington 1

Tristan Jager, Arlington 1

Ryan Lukas, Cascade 1

Wade Schaef, Coupeville 1

Tanner Braun, Glacier Peak 1

Ian Hughes, Kamiak 1

Brandon Stott, Lakewood 1

Garrett Walsh, Meadowdale 1

Parker Coffey, Meadowdale 1

Andrew Moore, Monroe 1

Jake Sladky, South Whidbey 1

Mitchell McCulley, Snohomish 1

Tanner Arrington, Snohomish 1

Russell Crippen, Snohomish 1

Andrew Ivelia, Snohomish 1

Ricky Muzzy, South Whidbey 1

PITCHING LEADERS

Wins

Sam Boone, Shorewood 4

Zander Clouse, Archbishop Murphy 3

Derrick Mahlum, Archbishop Murphy 3

Branden Kelliher, Lake Stevens 3

Ryan Walker, Arlington 3

KJ Brady, Cascade 2

Max Thomas, Cedarcrest 2

Nick Bowersock, Cedarcrest 2

Colton Sandhofer, Cedarcrest 2

Aaron Trumbull, Coupeville 2

Bryce Mezich, Edmonds-Woodway 2

Mitchl Pohrman, Glacier Peak 2

Tanner Braun, Glacier Peak 2

Brandon Gustafson, Kamiak 2

Rylan Faucett, Marysville Getchell 2

Jake Luton, Marysville Pilchuck 2

Dominic DeMiero, Mountlake Terrace 2

Riley O’Brien, Shorewood 2

Russell Crippen, Snohomish 2

Tanner Arrington, Snohomish 2

More in Sports

Local orienteering league sends kids racing into the woods

Competitors use only a map and a compass to navigate through remote terrain toward checkpoints.

How Lake Stevens’ Walles rediscovered his love for swimming

Helping teammates improve has reignited the senior’s passion in the pool.

High school swimming: Five storylines to watch this season

Jackson and Kamiak both appear poised to make waves this winter

Carroll critical of Seahawks after ugly end to Sunday’s game

Seattle coach: ‘We don’t want to look like that. Ever.’

Video: An introduction to competitive orienteering

Several Snohomish County high schools compete in the Washington Interscholastic Orienteering League.

BLOG: Carter Hart named WHL Goalie of the Week (yes, again)

Carter Hart has been named the WHL Goaltender of the Week for… Continue reading

Monday’s prep results, with links to recaps

Here are Monday’s prep scores, with links to recaps: BOYS BASKETBALL Northwest… Continue reading

Community roundup: Local runners help win a national title

Club Northwest won the Men’s Masters division at the USATF National Club Cross Country Championships

WSU defensive lineman voted a first-team All-American

Washington’s Pettis and WSU’s O’Connell make the second team; UW’s Vea earns a spot on the third team

Most Read