Area prep baseball leaders

Updated through April 22

HITTING LEADERS

Doubles

Trever Morrison, Archbishop Murphy 10

Colton Sandhofer, Cedarcrest 10

Jorgen Arnesen, Edmonds-Woodway 9

Hunter Bingham, Monroe 9

Quintin Barnard, Mountlake Terrace 9

Jay Leverett, Sultan 9

Alex Hull, Edmonds-Woodway 8

Ben Dmochowsky, Snohomish 8

Tyler Givens, Stanwood 8

Zander Clouse, Archbishop Murphy 7

Patrick Chung, Cascade 7

Riley Larsen, Granite Falls 7

Michael Mazza, Cascade 6

Branson Barnecut, Glacier Peak 6

Kyle Nobach, Marysville Pilchuck 6

Jason Shevenko, Mountlake Terrace 6

Mason Garcea, Stanwood 6

Tyler Klaudt, Archbishop Murphy 5

Alec Kisena, Jackson 5

Jeremy Spring, Jackson 5

Geoffrey Lee, Kamiak 5

Tyler McGuire, Meadowdale 5

Seth Jensen, Mount Vernon 5

Hayden McNabb, Shorecrest 5

Kory Longaker, Shorewood 5

Russell Crippen, Snohomish 5

Mitchell McCulley, Snohomish 5

Alex Galgano, Archbishop Murphy 4

Camden Buchanan, Archbishop Murphy 4

Isaiah Vaughn, Arlington 4

Ryan Walker, Arlington 4

Taylor Marquardt, Cascade 4

KJ Brady, Cascade 4

Sam Ballweg, Cedarcrest 4

Austin Patsy, Cedarcrest 4

Ben Etzell, Coupeville 4

Morgan Payne, Coupeville 4

Joey Rees, Edmonds-Woodway 4

Sean Elledge, Glacier Peak 4

Alek Baumgartner, Jackson 4

Joakim Soderqvist, Jackson 4

Alex Pettibone, Kamiak 4

Corey Bullens, Lake Stevens 4

Gavin O’Neil, Lake Stevens 4

Andrew Bean, Lakewood 4

Jake Lund, Marysville Getchell 4

Jake Luton, Marysville Pilchuck 4

Wyatt Allemann, Mountlake Terrace 4

Jack Richter, Oak Harbor 4

Steffen Torgersen, Shorewood 4

Jake Bockelie, Shorewood 4

Ben Andrews, Shorewood 4

Andrew Ivelia, Snohomish 4

Shawn Smith, Sultan 4

Triples

KJ Brady, Cascade 4

Joakim Soderqvist, Jackson 4

Kory Longaker, Shorewood 4

Kyle Gionet, Snohomish 3

Russell Crippen, Snohomish 3

Branson Barnecut, Glacier Peak 2

Sean Elledge, Glacier Peak 2

Tyler Hamilton, Granite Falls 2

Jeremy Spring, Jackson 2

Conor Plaisance, Jackson 2

Anthony Stewart, Oak Harbor 2

Cameron Sterne, Shorewood 2

Steffen Torgersen, Shorewood 2

Henry Hedeen, Stanwood 2

Home runs

Trever Morrison, Archbishop Murphy 5

Gavin Guard, Friday Harbor 5

Cameron Sterne, Shorewood 3

Alex Galgano, Archbishop Murphy 2

Colton Sandhofer, Cedarcrest 2

Alec Kisena, Jackson 2

Ian Hughes, Kamiak 2

Tanner Arrington, Snohomish 2

Andrew Ivelia, Snohomish 2

Haakon Lande, Snohomish 2

Jay Leverett, Sultan 2

PITCHING LEADERS

Wins

Derrick Mahlum, Archbishop Murphy 7

Sam Boone, Shorewood 7

Zander Clouse, Archbishop Murphy 6

Branden Kelliher, Lake Stevens 5

Cody Anderson, Marysville Pilchuck 5

Russell Crippen, Snohomish 5

Ky Dye, Cascade 4

Matthew Butler, Cascade 4

Max Thomas, Cedarcrest 4

Tanner Braun, Glacier Peak 4

Riley Larsen, Granite Falls 4

Rylan Faucett, Marysville Getchell 4

Dominic DeMiero, Mountlake Terrace 4

Ian Oxnevad, Shorewood 4

Riley O’Brien, Shorewood 4

More in Sports

Local orienteering league sends kids racing into the woods

Competitors use only a map and a compass to navigate through remote terrain toward checkpoints.

How Lake Stevens’ Walles rediscovered his love for swimming

Helping teammates improve has reignited the senior’s passion in the pool.

High school swimming: Five storylines to watch this season

Jackson and Kamiak both appear poised to make waves this winter

Carroll critical of Seahawks after ugly end to Sunday’s game

Seattle coach: ‘We don’t want to look like that. Ever.’

Video: An introduction to competitive orienteering

Several Snohomish County high schools compete in the Washington Interscholastic Orienteering League.

BLOG: Carter Hart named WHL Goalie of the Week (yes, again)

Carter Hart has been named the WHL Goaltender of the Week for… Continue reading

Monday’s prep results, with links to recaps

Here are Monday’s prep scores, with links to recaps: BOYS BASKETBALL Northwest… Continue reading

Community roundup: Local runners help win a national title

Club Northwest won the Men’s Masters division at the USATF National Club Cross Country Championships

WSU defensive lineman voted a first-team All-American

Washington’s Pettis and WSU’s O’Connell make the second team; UW’s Vea earns a spot on the third team

Most Read