Area prep baseball leaders

Hitting leaders

Updated through April 30

Doubles

Trever Morrison, Archbishop Murphy 11

Colton Sandhofer, Cedarcrest 10

Hunter Bingham, Monroe 10

Jorgen Arnesen, Edmonds-Woodway 9

Alex Hull, Edmonds-Woodway 9

Quintin Barnard, Mountlake Terrace 9

Ben Dmochowsky, Snohomish 9

Jay Leverett, Sultan 9

Zander Clouse, Archbishop Murphy 8

Patrick Chung, Cascade 8

Tyler Givens, Stanwood 8

Joey Rees, Edmonds-Woodway 7

Branson Barnecut, Glacier Peak 7

Riley Larsen, Granite Falls 7

Geoffrey Lee, Kamiak 7

Justin Brown, Lake Stevens 7

Tyler McGuire, Meadowdale 7

Hayden McNabb, Shorecrest 7

Alex Galgano, Archbishop Murphy 6

Michael Mazza, Cascade 6

Alec Kisena, Jackson 6

Gavin O’Neil, Lake Stevens 6

Kyle Nobach, Marysville Pilchuck 6

Jason Shevenko, Mountlake Terrace 6

Russell Crippen, Snohomish 6

Mason Garcea, Stanwood 6

Tyler Klaudt, Archbishop Murphy 5

Ryan Walker, Arlington 5

Jeremy Spring, Jackson 5

Branden Kelliher, Lake Stevens 5

Andrew Bean, Lakewood 5

Jake Luton, Marysville Pilchuck 5

Seth Jensen, Mount Vernon 5

Zach Bamba, Mount Vernon 5

Grant Schroeder, Oak Harbor 5

Jack Richter, Oak Harbor 5

Kory Longaker, Shorewood 5

Mitchell McCulley, Snohomish 5

Shawn Smith, Sultan 5

Derrick Mahlum, Archbishop Murphy 4

Camden Buchanan, Archbishop Murphy 4

Isaiah Vaughn, Arlington 4

Matthew Butler, Cascade 4

Taylor Marquardt, Cascade 4

KJ Brady, Cascade 4

Sam Ballweg, Cedarcrest 4

Nick Bowersock, Cedarcrest 4

Austin Patsy, Cedarcrest 4

Ben Etzell, Coupeville 4

Morgan Payne, Coupeville 4

Troy Rheinford, Edmonds-Woodway 4

Lucas Arnstead, Everett 4

Reece Hoiby, Everett 4

Sean Elledge, Glacier Peak 4

Daniel Head, Granite Falls 4

Junior Russell, Granite Falls 4

Alek Baumgartner, Jackson 4

Joakim Soderqvist, Jackson 4

Aaron Avalos, Jackson 4

Alex Pettibone, Kamiak 4

Andy Crosby, Kamiak 4

Corey Bullens, Lake Stevens 4

Joe Palmieri, Lake Stevens 4

Ryan Tsuji, Lynnwood 4

Jake Lund, Marysville Getchell 4

Joseph Goguen, Monroe 4

Alex Ibarra, Mount Vernon 4

Wyatt Allemann, Mountlake Terrace 4

Cameron Sterne, Shorewood 4

Steffen Torgersen, Shorewood 4

Jake Bockelie, Shorewood 4

Ben Andrews, Shorewood 4

Andrew Ivelia, Snohomish 4

Henry Hedeen, Stanwood 4

Triples

Joakim Soderqvist, Jackson 5

Jeremy Spring, Jackson 5

Kory Longaker, Shorewood 5

KJ Brady, Cascade 4

Kyle Gionet, Snohomish 3

Russell Crippen, Snohomish 3

Home runs

Trever Morrison, Archbishop Murphy 5

Gavin Guard, Friday Harbor 5

Cameron Sterne, Shorewood 3

Jay Leverett, Sultan 3

Alex Galgano, Archbishop Murphy 2

Colton Sandhofer, Cedarcrest 2

Alec Kisena, Jackson 2

Ian Hughes, Kamiak 2

Kyle Nobach, Marysville Pilchuck 2

Tanner Arrington, Snohomish 2

Andrew Ivelia, Snohomish 2

Haakon Lande, Snohomish 2

Pitching leaders

Wins

Derrick Mahlum, Archbishop Murphy 8

Sam Boone, Shorewood 8

Zander Clouse, Archbishop Murphy 6

Branden Kelliher, Lake Stevens 6

Matthew Butler, Cascade 5

Tanner Braun, Glacier Peak 5

Cody Anderson, Marysville Pilchuck 5

Russell Crippen, Snohomish 5

Casey Dawes, Archbishop Murphy 4

Ky Dye, Cascade 4

Max Thomas, Cedarcrest 4

Ben Etzell, Coupeville 4

Bryce Mezich, Edmonds-Woodway 4

Tate Budnick, Edmonds-Woodway 4

Mitch Eatmon, Glacier Peak 4

Riley Larsen, Granite Falls 4

Alec Kisena, Jackson 4

Brandon Gustafson, Kamiak 4

Rylan Faucett, Marysville Getchell 4

Jake Luton, Marysville Pilchuck 4

Thomas Durand, Marysville Pilchuck 4

Dominic DeMiero, Mountlake Terrace 4

Ian Oxnevad, Shorewood 4

Riley O’Brien, Shorewood 4

CJ Sutfin, South Whidbey 4

More in Sports

Girls reign: Glacier Peak, Snohomish wrestlers win titles

Glacier Peak’s Kiley Hubby, Snohomish’s Joessie Gonzales work out together, created a ‘special bond.’

Lake Stevens’ Malachi Lawrence celebrates his 182 weight championship in the 30th Annual Mat Classic Saturday night at the Tacoma Dome in Tacoma on February 17, 2018. (Kevin Clark / The Daily Herald)
Stanwood, Lake Stevens wrestlers crowned again at Mat Classic

Mason Phillips wins his third state title in a row while Malachi Lawrence goes back-to-back.

Jackson swimmer wins 2 more titles, Glacier Peak claims a pair

Snohomish County schools were well represented on the podium at the state swimming championships.

BLOG: Ormsby gets assist, Luding last laugh against former teams

Both the Everett Silvertips and Seattle Thunderbirds gained three out of a… Continue reading

Prep basketball: Lynnwood girls, Arlington boys clinch state berths

Glacier Peak’s boys and girls squads also move on.

Saturday’s prep results, links to recaps

BOYS BASKETBALL 4A District 1 Tournament At Everett Community College Saturday’s game… Continue reading

Thunderbirds avenge loss to Silvertips in shootout

Seattle edges Everett 3-2 going beyond regulation for the second consecutive night.

Patterson: Welcome to the golden age of EvCC hoops

Both the men and women are in position to make the NWAC Championships for just the 3rd time in school history.

Thybulle scores 26 to lead UW over Colorado 82-59

Washington snaps a 3-game losing streak with a dominant second half.

Most Read