Area’s best swim times

CLASS 4A

200 Medley Relay

1. Stadium, 1:39.92

Area’s best: Kamiak, 1:42.01

200 Freestyle

1. Brian Woodbury, Curtis, 1:45.87

Area’s best: John Stupey, Kamiak, 1:46.73; Asahel Jenkins, Cascade, 1:49.91

200 Individual Medley

1. Edward Kim, Eastlake, 1:55.90

Area’s best: John Stupey, Kamiak, 1:58.00

50 Freestyle

1. Drew Lackman, Stadium, 22.15

Area’s best: Eben Schumann, Kamiak, 22.68

1 Meter Diving

1. Phillip Klassen, Redmond, 401.4

Area’s best: none

100 Butterfly

1. Brian Woodbury, Curtis, 52.56

Area’s best: John Stupey, Kamiak, 53.16; Asahel Jenkins, Cascade, 53.43

100 Freestyle

1. Brian Woodbury, Curtis, 48.44

Area’s best: John Stupey, Kamiak, 49.26; Eben Schumann, Kamiak, 49.33; Asahel Jenkins, Cascade, 50.02

500 Freestyle

1. John Stupey, Kamiak, 4:48.73

200 Freestyle Relay

1. Stadium, 1:30.91

Area’s best: Kamiak, 1:33.32

100 Backstroke

1. Logan Rysemus, Stadium, 54.21

Area’s best: Shelby Lee, Kamiak, 55.80

100 Breaststroke

1. Wyatt Sintay, Roosevelt, 1:00.46

Area’s best: John Stupey, Kamiak, 1:02.34

400 Freestyle Relay

1. Stadium, 3:21.68

Area’s best: Kamiak, 3:25.14

CLASS 3A

200 Medley Relay

1. Mercer Island, 1:41.16

Area’s best: Shorewood, 1:42.96; Oak Harbor, 1:43.61

200 Freestyle

1. William Wertz, Hanford, 1:47.96

Area’s best: Carter Osborne, Shorecrest, 1:47.99

200 Individual Medley

1. Abrahm Devine, Lakeside, 1:58.92

Area’s best: Josh Jepsen, Oak Harbor, 1:59.38; Grant Heisey, Shorecrest, 2:00.44

50 Freestyle

1. Andrew Weiss, Mercer Island, 21.34

Area’s best: Andrew Garrison, Shorewood, 22.47

1 Meter Diving

1. Paul Friedman, Peninsula, 386

Area’s best: none

100 Butterfly

1. Grant Neil, O’Dea, 54.05

Area’s best: None

100 Freestyle

1. Andrew Weiss, Mercer Island, 47.52

Area’s best: Andrew Garrison, Shorewood, 49.06; Carter Osborne, Shorecrest, 49.33; Colin Willis, Marysville Pilchuck, 49.90

500 Freestyle

1. Abrahm Devine, Lakeside, 4:49.49

Area’s best: Grant Heisey, Shorecrest, 4:55.69; Tore Landboe, Shorewood, 4:55.81

200 Freestyle Relay

1. Shorewood, 1:31.59

Area’s best: Shorecrest, 1:33.49

100 Backstroke

1. Thomas Hutchison, Lakeside, 55.96

Area’s best: Colin Willis, Marysville-Pilchuck, 56.57

100 Breaststroke

1. Raymond Ha, Liberty, 1:00.45

Area’s best: Josh Jepsen, Oak Harbor, 1:02.14

400 Freestyle Relay

1. Shorecrest, 3:23.90

Area’s best: Shorewood, 3:24.08

CLASS 2A

200 Medley Relay

1. Sehome, 1:45.99

Area’s best: Archbishop Murphy, 1:46.96

200 Freestyle

1. Austin Barnard, Archbishop Murphy, 1:50.48

Area’s best: Alec Barnard, Archbishop Murphy, 1:52.45

200 Individual Medley

1. Stephen Boden, Archbishop Murphy, 2:04.79

Area’s best: Alec Barnard, Archbishop Murphy, 2:08.78

50 Freestyle

1. Will Burgett, Prosser, 22.38

Area’s best: Alec Barnard, Archbishop Murphy, 22.51

1 Meter Diving

1. Steven Kane, Archbishop Murphy, 313.3

100 Butterfly

1. Alec Barnard, Archbishop Murphy, 53.15

100 Freestyle

1. Will Burgett, Prosser, 50.37

Area’s best: Hunter Cosgrove, Archbishop Murphy, 50.82

500 Freestyle

1. Austin Barnard, Archbishop Murphy, 4:55.04

Area’s best: Stephen Boden, Archbishop Murphy, 5:01.51; Hunter Cosgrove, Archbishop Murphy, 5:08.18

200 Freestyle Relay

1. Archbishop Murphy; 1:33.85

100 Backstroke

1. Benjamin Scott, Steilacoom, 55.54

Area’s best: Hunter Cosgrove, Archbishop Murphy, 57.09; Alec Barnard, Archbishop Murphy, 58.86

100 Breaststroke

1. Will Burgett, Prosser, 1:02.95

Area’s best: None

400 Freestyle Relay

1. Archbishop Murphy, 3:24.35

More in Sports

Dedication drives local coaches into 100-Season Club

Commitment to student-athletes is a hallmark of the area’s longest-tenured coaches.

Everett’s Tori Odom, right, attempts a shot with Edmonds’ Jake Higgins defending Saturday night at the Walt Price Student Fitness Center in Everett on January 20, 2018. The Trojans won 117-100. (Kevin Clark / The Daily Herald)
EvCC races past EdCC in NWAC North showdown

Gio Jackson scores 32 points to lead the Trojans over the Tritons 117-100.

Former QB on Schottenheimer: ‘He’s a win-first’ OC

Kellen Clemens has had the new Seahawks’ play-caller as his coordinator for 7 of his 11 NFL seasons.

Huskies men overcome slow start to beat Colorado

Jaylen Nowell scores 19 points and Matisse Thybulle adds 18 in UW’s 72-62 win.

Silvertips blank What Kings for 6th straight win

Carter Hart tallies his league-best sixth shutout as Everett tops Brandon 4-0.

No. 13 Gonzaga bounces back to beat Santa Clara

After suffering their first conference loss of the season, the Bulldogs beat Santa Clara 75-60.

Saturday’s prep scores, links to recaps

BOYS BASKETBALL Non-conference Renton 51, King’s 46 Cashmere 61, Granite Falls 32… Continue reading

Lake Stevens girls show grit in 66-58 win over Glacier Peak

The Vikings rally from 13 down at half to take over sole possession of 1st place in Wesco 4A.

Friday’s prep basketball scores, recaps

Once again, a variety of local high school basketball players turned in… Continue reading

Most Read