Arlngton places 2nd at Edmonds Invite

EDMONDS — The Arlington wrestling team had three individual champions and finished second overall at the Edmonds Invite on Saturday at Edmonds-Woodway High School.

Jeremy Nygard (113 pounds), Conner Gonzales (132) and Scott Bardell (145) all finished in first place in their respective weight classes for the Eagles.

Arlington finished 13 points behind first-place Southridge, with Oak Harbor placing third and Lynnwood finishing fourth in the 18-team tournament.

Host Edmonds-Woodway took home seventh. The Warriors’ Nathan Vulliet outpointed Mason McDaniel of Juanita 6-4 in the 160-pound final.

“Nathan had a great match (in the finals),” said Edmonds-Woodway head coach Brian Alfi. “McDaniel is a great athlete and a talented wrestler and Nathan battl(ed). Nathan is not at 160, he’s wrestling up (a weight class) to help our lineup, but he’s rising to the occasion.”

Other Wesco champions included Oak Harbor’s Jahleel Vester (138), Lynnwood’s Hunter Lord (170) and Manuel Vazquez (220) and Meadowdale’s Ciaran Ball (195).

Vulliet and Lord were named the outstanding wrestlers of the tournament, while Vester won the sportsmanship award.

At Edmonds-Woodway H.S.

Team scores—1. Southridge 167.5, 2. Arlington 154.5, 3. Oak Harbor 144.5, 4. Lynnwood 141.5, 5. Auburn-Mountainview 154.5, 6. Bethel 138, 7. Edmonds-Woodway 131, 8. Inglemoor 91, 9. Ferndale 88.5, 10. Lindbergh 68, 11. Mountlake Terrace 65, 12. Juanita 60, 13. Meadowdale 59, 14. Shorecrest 42.5, 15. Monroe 35, 16. Marysville Getchell 20, 17. Blanchet 14, 18. Ingraham 10.

Championship match results only

106—1. Aaron Chapa (Beth) dec. 2. Ebrima Fatty, 8-4; 113—1. Jeremy Nygard (Arl) maj. dec. 2. Christian Bertram (OH), 18-7; 120—1. Brahm Trujillo (AM) dec. 2. Matt Howard (AM), 3-0; 126—1. Dylan Foley (AM) pinned 2. Clayton Detmer (Sou); 132—1. Conner Gonzales (Arl) pinned 2. Jeremy Vester (OH); 138—1. Jahleel Vester (OH) pinned 2. Hiram Martin (EW); 145—1. Scott Bardell (Arl) dec. 2. Riley Seward (I), 3-2; 152—1. David Boone (AM) dec. 2. Daniel Oliferovskiy (MT), 5-0; 160—1. Nathan Vulliet (EW) dec. 2. Mason McDaniel (J), 6-4; 170—1. Hunter Lord (Lyn) pinned 2. Syd Springberg (MT); 182—1. Bryce Overholt (Sou) pinned 2. Spencer Schultz (EW); 195—1. Ciaran Ball (Mea) pinned 2. Eli Teu Teu (Beth); 220—1. Manuel Vazquez (Lyn) pinned 2. Tim Smith (Mead); 285—1. Dakota Weir (AM) pinned 2. Jackson Constant (OH).

More in Sports

Local orienteering league lets kids get back to nature

Competitors use only a map and a compass to navigate through woodsy terrain toward checkpoints.

How Lake Stevens’ Walles rediscovered his love for swimming

Helping teammates improve has reignited the senior’s passion in the pool.

High school swimming: Five storylines to watch this season

Jackson and Kamiak both appear poised to make waves this winter

Carroll critical of Seahawks after ugly end to Sunday’s game

Seattle coach: ‘We don’t want to look like that. Ever.’

VIDEO: An introduction to competitive orienteering

Several Snohomish County high schools compete in the Washington Interscholastic Orienteering League.

BLOG: Carter Hart named WHL Goalie of the Week (yes, again)

Carter Hart has been named the WHL Goaltender of the Week for… Continue reading

Monday’s prep results, with links to recaps

Here are Monday’s prep scores, with links to recaps: BOYS BASKETBALL Northwest… Continue reading

Community roundup: Local runners help win a national title

Club Northwest won the Men’s Masters division at the USATF National Club Cross Country Championships

WSU defensive lineman voted a first-team All-American

Washington’s Pettis and WSU’s O’Connell make the second team; UW’s Vea earns a spot on the third team

Most Read