Athletes of the Week | April 28-May 2

  • Mon May 5th, 2014 11:40pm
  • Sports

Herald staff

Riley Larsen

Granite Falls | Baseball

The Tigers senior threw 200 pitches last week in two big victories for Granite Falls and also went 8-for-20 at the plate, with three doubles, a triple, four RBI, three stolen bases and four runs scored. He also had the game-deciding RBI in a 4-3 win over South Whidbey

Other nominees: Cody Anderson, Marysville Pilchuck; Trent Green, Darrington; Ryan Sandifer, Snohomish; Corey Bullens, Lake Stevens; Wyatt Jeans, Stanwood; Henry Hedeen, Stanwood; Keynan Foster, Jackson.

Kylie Lopez

Marysville Pilchuck | Softball

The Tomahawks slugger went 3-for-4 with two doubles, three runs scored and an RBI to lead MP past Shorewood and also doubled in the game-winning run in a key win over Mountlake Terrace as the Tomahawks clinched a league title.

Other nominees: Megan Barry, Lake Stevens; Emma Helm, Meadowdale; Shelby Jefferies, Sultan; Alyssa Simons, Snohomish; Trysten Melhart, Snohomish; Morgan Allen, Monroe; Callie Bircher, Glacier Peak; Jessica Gott, Lynnwood.

Taylor Moe

King’s | Boys soccer

The Knights forward scored two goals in a win over Lakewood and added four in a win over Cedarcrest as King’s won its fifth straight game.

Other nominees: Edward Katynskiy, Mariner; Christian Thode, Archbishop Murphy; Riley Prescott, Glacier Peak; Fabian Panduro-Galvan, Marysville Pilchuck; Tristan Springer, Meadowdale; Jorge Heredia, Cascade; Branson Corwin, Glacier Peak; Seigo Hall, Arlington.

Mariah Orcutt/Alyssa Sanford

Stanwood | Girls tennis

The Spartans’ No. 1 doubles team went 4-0 last week, including a win over Shorewood’s No. 1 team of Yuanne Corbett and Jenny Ahn 6-4, 7-5 to finish the regular season undefeated.

Other nominees: Genevieve O’Malley, Shorewood; Nicki Bouche, Mountlake Terrace.

Jessica Ludwig

Arlington | Track

The Eagles senior won the long jump (17 feet, 5.75 inches), the triple jump, the 100-meter hurdles and was second in the javelin in a meet against Snohomish.

Other nominees: Jared Alskog, Arlington; Kaleb Dobson, Cascade.

Luke Kuna

Snohomish | Golf

The Panthers golfer shot a 2-under par 71 at Battle Creek Golf Course to earn medalist honors as Snohomish edged Lake Stevens by one stroke (406-407) in a Wesco 4A North match.

Other nominees: Halen Davis, Stanwood; Renee Kwak, Kamiak; Matt Jensen, Mountlake Terrace; Jacquelyn Martin, Marysville Getchell.