Best times by Wesco swimmers

CLASS 4A

200 medley relay—Cascade (Bandringa, Danielle Booth, Kalena Laurent, Carlson) 1:49.43

200 freestyle—Kalena Laurent (Cascade) 1:56.29*

200 individual medley—Kalena Laurent (Cascade) 2:13.87; Brianna Lucien (Mariner) 2:14.75

50 freestyle—Kaela McKee (Jackson) 25.00; Djenne Dickens (EW) 25.01; Danielle Booth (Cascade) 25.68

Diving—Hannah Olliges (Lake Stevens) 287.45; Lindsey Maddux (Kamiak) 259.6

100 butterfly—Kalena Laurent (Cascade) 58.36*

100 freestyle—Kaitlin Taylor (Jackson) 55.49; Djenne Dickens (Edmonds-Woodway) 55.65

500 freestyle—Kalena Laurent (Cascade) 5:15.91; Brianna Lucien (Mariner) 5:21.07; Demetra Laurent (Cascade) 5:28.89

200 freestyle relay—Cascade 1:46.39; Kamiak (Laura Johnson, Alyssa Jacobson, Haley Lasley, Erinn Hendrickson) 1:47.89; Edmonds-Woodway (Luci Brock, Abby Spangler, Juliana Epoch, Djenne Dickens) 1:50.84

100 backstroke—Kaela McKee (Jackson) 58.64

100 breaststroke—Luci Brock (Edmonds-Woodway) 1:14.07; Danielle Booth (Cascade) 1:14.20

400 freestyle relay—Cascade (Danielle Booth, Carlson, Darcie Booth, Kalena Laurent) 3:48.97

CLASS 3A

200 medley relay—Shorewood (Britt Blomso, Christina Garrison, Ann Tardiff, Annie Hecker) 1:56.16*; Meadowdale (Catherine VanFarowe, Anne Shirey, Victoria Nguyenle, Anabella King) 1:58.92

200 freestyle—Annie Hecker (Shorewood) 2:02.31

200 individual medley—Autumn Wunderlich (Glacier Peak) 2:21.82; Anne Shirey (Meadowdale) 2:26.46; Victoria Nguyenle (Meadowdale) 2:27.13

50 freestyle—Annie Hecker (Shorewood) 25.25*; Hannah Taylor (Marysville Pilchuck) 25.30

Diving—Courtney Moss (Marysville Getchell) 316.9*; Aryn Hoyt (Marysville Pilchuck) 285.75

100 butterfly—Melody Coleman (Marysville Pilchuck) 1:02.14

100 freestyle—Annie Hecker (Shorewood) 54.49*; Hannah Taylor (Marysville Pilchuck) 55.61

500 freestyle—Emily Huffer (Oak Harbor) 5:22.60*

200 freestyle relay—Shorewood 1:47.96; Oak Harbor (Irysh Concepcion, Akasha Trisler, Marissa Morris, Emily Huffer) 1:48.11

100 backstroke—Britt Blomso (Shorewood) 1:03.25

100 breaststroke—Anne Shirey (Meadowdale) 1:06.39

400 freestyle relay—Cascade (Kalena Laurent, Demetra Laurent, Darcie Booth, Nichole Carlson) 3:50.64

* State-qualifying time/score

More in Sports

Oak Harbor beats Arlington 13-7 in 3OT slugfest

The Wildcats clinch a Wesco 3A North playoff berth with the hard-fought, triple-overtime victory.

Friday’s prep football results

Conference championship races are tightening up. (VIDEO)

Seahawks place Avril on IR; Bennett listed as questionable

Injuries continue to mount for the Seahawks heading into Sunday’s game against the Giants in New York.

Silvertips fall to Warriors 6-3

Everett’s losing skid hits three games with the loss at home.

Sedro-Woolley dismantles Lakewood in 41-0 shutout

The Cougars couldn’t get going against the Cubs, but can still clinch a share of the NWC 2A title.

No. 15 WSU looking to bounce back against Colorado

The Cougars are ‘determined to improve’ after suffering their first loss to the season against Cal.

Week 8: Prep football stars of the night

Capassio Cherry, RB, Edmonds-Woodway Cherry, a senior, rushed for 205 yards on… Continue reading

Astros beat Yankees 7-1 to force Game 7 in ALCS

Justin Verlander pitches seven shutout innings to keep Houston’s season alive.

REFLECTIONS: Silvertips drop third straight contest

The Game Everett Silvertips color commentator Justin Morrison (give him a follow)… Continue reading

Most Read