COMMUNITY ROUNDUP: Two Everett crews do well in Head of the Charles Regatta

  • Mon Oct 26th, 2009 11:45pm
  • Sports

Herald staff

Two crews from the Everett Rowing Association finished among the top boats at the recent Head of the Charles Regatta in Boston.

In cold, wet weather, Everett’s men’s youth eight placed third out of 79 crews in a time of 15 minutes, 54.94 seconds. The boat included Sam Helms, Brandon Thul, Mike Tollefsen, Joey Eichinger, Austin Bentley, Jerry Cloud, Tucker Keyes, Cole Borseth and coxswain Charles Forrest.

Also, Everett’s men’s youth coxed four of Austin Overland, Nikita Cardenas, MacKenzie Baker, Bobby Aikman and coxswain Joe Stavig finished seventh out of 75 crews with a time of 17:57.53.

The showings were “a testimony to the toughness of our athletes, and their high degree of skill and desire to race well against the best,” Everett head coach Bill Clifford said.

The performance of both crews earned them automatic seedings at next year’s Head of the Charles, which follows the Charles River in Boston past Harvard University.

Everett golfer honored

Bob Burton of Everett has been named the Senior Men’s Player of the Year for 2009 by the Washington State Golf Association.

In May, Burton won the Pacific Northwest Golf Association’s Master-40 Championship and later was the runner-up at the Washington Senior Open. Burton also had a top-15 finish at the WSGA Men’s Amateur Championship and was in the top five at the PNGA Senior Men’s Amateur Championship.

Other WSGA winners are Derek Berg of Duvall, who won the Men’s award; Pamela Burneski of Surrey, B.C., the Women’s winner; Senior Women’s award winner Ginny Burkey of Fircrest; Zach Wanderscheid of Goldendale, the Junior Boys’ winner; and Erynne Lee of Silverdale, winner of the Junior Girls’ award.

Martial artists claim medals

Twelve students from Seattle Tae Kwon Do in Mountlake Terrace brought home medals from the Washington Open Tae Kwon Do Championships held Oct. 17 in Bellingham.

Leading the way was Zachary Krumroy, who won gold medals in both forms (technique) and sparring.

Other gold-medal winners for the Mountlake Terrace club were Trajan Puetz (forms), Madison Barre-Hemingway (sparring), Kiana Rendorio (sparring) and John John Cramer (sparring).

Silver-medal winners included Greg Hansen (sparring), Kyle Bequette (forms and sparring), Andrew Cary (sparring), Mitchel Boles (sparring) and Lauren Kreutzer (forms and sparring).

Bronze medals went to Jacob Jellison (sparring), Gillian Hansen (sparring), Boles (forms) and Cramer (forms).