Eds. note: Selections for the All-Wesco teams were made by Wesco coaches at the annual league meeting Monday night. The All-Wesco and All-Cascade Conference basketball teams will be in The Herald print edition on Tuesday, March 5.
FIRST TEAMS
Wesco 4A North
Brooke Pahukoa, Lake Stevens, Sr. — POY
Lindsay Brown, Arlington, Sr.
Krista Showalter, Arlington, Sr.
Brittney Pahukoa, Lake Stevens, Sr.
Alyssa Evans, Mt. Vernon, Jr.
Wesco 4A South
Jasmin Edwards, Lynnwood, Jr. — POY
Sierra Anderson, Jackson, Jr.
Sydney Eck, Edmonds Woodway, Jr.
Mikayla Pivec, Lynnwood, Fr.
Natalie Kasper, Edmonds-Woodway, So.
Faithaleen Lopez-Flores, Jackson, So.
Wesco 3A North
Darian Rielly, Everett, So. — POY
Rachel Swartz, Stanwood, Sr.
Tristan Murphy, Stanwood, So.
Kiki Harper, Everett, Sr.
Jenika Anglim, Marysville Pilchuck, Jr.
Wesco 3A South
Masha Shtikel, Shorewood, Sr. — POY
Samantha Romanowski, Mountlake Terrace, So.
Onyie Chibuogwu, Shorecrest, Jr.
Alyssa Reuble, Meadowdale, Sr.
Nicole Fausey, Glacier Peak, Jr.
SECOND TEAMS
Wesco 4A North
Callie Harwood, Snohomish, Jr.
Madeline Smith, Snohomish, Fr.
Winter Brown, Arlington, Sr.
Kylie Smith, Monroe, Sr.
Diedra Miller, Monroe, Jr.
Kali Long, Lake Stevens, Jr.
Wesco 4A South
Erna Dzeko, Marnier, Sr.
Jordyn Edwards, Lynnwood, Fr.
Linda Wilson, Lynnwood, Sr.
Moni Jackson, Edmonds-Woodwday, So.
Katie Weir, Cascade, Sr.
Wesco 3A North
Annie Leete, Oak Harbor, Jr.
Jordan Bengen, Marysville Pilchuck, Jr.
Charlee Pilon, Marysville Pilchuck, Jr.
Sierra Palmer, Stanwood, Jr.
Sam Powell, Stanwood, Jr.
Wesco 3A South
Mackenzie Bretz, Meadowdale, Jr.
Allie Weathersby, Glacier Peak, Sr.
Annie Schlachter, Shorecrest, Sr.
Maddie Kristjanson, Mountlake Terrace, Jr.
Lily Gustafson, Shorewood, Fr.
HONORABLE MENTION
Morgan Green, Snohomish, G, Sr.; Hannah Berntson, Snohomish, G, Jr.; Veronica Ladines, Arlington, C, Sr.; Breezy Shore, Monroe, G, Sr.; Arsenia Ivanov, Lynnwood, G, Sr.; Taylor Adcock, Kamiak, G, Fr.; Sierra Hagans, Jackson, F, Sr.; Katy Hamill, Kamiak, P, Jr.; Emily Pillman, Kamiak, F, So.; Seyi Olajoyegbe, Edmonds-Woodway, P, Sr.; Alexis Wilson, Marysville Getchell, P, Sr.; Katy Hedington, Everett, P, So.; Lauren Allison, Stanwood, G, Jr.; Jillian Jacobs, Stanwood, G, Jr.; Rachael Lefstad, Marysville Getchell, G, Sr.; Julianne Kossian, Meadowdale, Sr.; Bella Kemp, Shorecrest, Fr.; Sophia Gaffney, Glacier Peak, Sr.; Angel Tulee, Shorewood, Sr.; Ndey Sonko, Meadowdale, Jr.; Sadie Mensing, Glacier Peak, So.; Taylor Smith, Mountlake Terrace, Sr.; Gabby Hager, Shorewood, Sr.; Tianna Nugent, Meadowdale, Sr.; Madison Parker, Meadowdale, Sr.; Keegan Monson, Shorecrest, Sr.; Kassie Rasmussen, Shorewood, Sr.; Nikkie Froehlich, Mountlake Terrace, Jr.; Sara Fjortoft, Meadowdale, Sr.; India Smith, Glacier Peak, Sr.; Sidney Rielly, Everett, Jr.; Lauren Thompson, Shorewood, Sr.
Talk to us
> Give us your news tips.
> Send us a letter to the editor.
> More Herald contact information.