How The Herald voted in the inaugural AP hoops poll

  • Wed Jan 8th, 2014 12:12pm
  • Sports

Herald staff

Eds. note: The first Associated Press basketball polls of 2014 will be posted later in the day.

Aaron Swaney, Herald Prep Editor

Boys Basketball

Class 4A

1. Jackson 9-0

Key wins: Harvard Westlake (Calif.), Columbia Christian (Ore.), Long Beach Poly (Calif.), Capital Christian (Calif.)

2. Garfield 10-0

Key wins: Issaquah, Mojave (Nev.), University (Fla.), Las Vegas.

3. Richland 9-0

Key wins: Post Falls (Idaho), Hermiston (Ore.), Central Valley

4. Kentridge 12-0

Key wins: Wilsonville (Ore.), Columbia River, South Kitsap, Tahoma

5. Ferris 8-1

Key wins: Mead, Coeur D’Alene (Idaho), University

6. Todd Beamer 7-1

Key wins: Inglemoor, Puyallup

7. Central Valley 7-1

Key wins: Gonzaga Prep, Shadle Park, University, Ferris

8. Curtis 7-1

Key wins: Puyallup, Federal Way

9. Federal Way 6-1

Key wins: Union, Evergreen (Vancouver), Puyallup

10. Arlington 9-1

Key wins: Union

Class 3A

1. Rainier Beach 10-0

Key wins: Seattle Prep, Grant (Ore.), Jefferson (Ore.), Whitney Young (Chicago), Bishop Gorman (Las Vegas), Bainbridge

2. Wilson, Woodrow 8-0

Key wins: Timberline, Bellarmine Prep, Skyline, Union, Franklin

3. Lincoln 9-0

Key wins: Beamer, Curtis, Benson (Ore.), Gonzaga Prep, Bellarmine Prpe, Foss

4. Bellevue 6-3

Key wins: Sammamish, Bothell, Lake Washington, Beverly Hills (Calif.)

5. O’Dea 7-1

Key wins: Lakeside, Eastside Catholic, Franklin

6. Stanwood 10-0

Key wins: Arlington, Union, Bellingham

7. Franklin 8-3

Key wins: Mountlake Terrace, Bainbridge, Cleveland

8. Mercer Island 6-1

Key wins: Bellarmine Prep, Sammamish, Inglemoor

9. Eastside Catholic 6-1

Key wins: Seattle Prep, Lakeside, Bainbridge

10. Mountlake Terrace 8-2

Key wins: Eastlake, Shorecrest, Glacier Peak

Class 2A

1. Lynden 7-0

Key wins: Bellingham, Sumner, Sehome, King’s, Burlington-Edison

2. Lake Washington 6-2

Key wins: Redmond, Mount Si, Cedarcrest, Mercer Island

3. Clarkston 8-1

Key wins: Mountain View (Ore.), Lewiston (Idaho), Moscow (Idaho), Lake City (Idaho), Colfax

4. Grandview 7-0

Key wins: Burlington-Edison, West Valley (Yakima)

5. Hockinson 8-2

Key wins: W.F. West, Battle Ground, Camas, Prairie

6. Pullman 7-1

Key wins: Lewiston (Idaho), Lakeland (Idaho), Moscow (Idaho), Northwest Christian-Colbert, West Valley (Spokane)

7. Sumner 5-5

Key wins: Bainbridge, Steilacoom

8. Anacortes 6-3

Key wins: Bellingham, Burlington-Edison, Tumwater, Blaine

9. Mark Morris 9-2

Key wins: W.F. West, Tumwater, Foster

10. White River 7-3

Key wins: Fife, Clover Park, Steilacoom

Class 1A

1. Zillah 8-0

2. King’s 7-2

3. Okanogan 11-0

4. Vashon Island 9-0

5. Lynden Christian 6-3

6. La Center 10-1

7. Seattle Academy 6-3

8. University Prep 9-1

9. Brewster 8-3

10. Riverside 9-1

Class 2B

1. Bear Creek School 6-2

2. St. George’s 13-0

3. Morton-White Pass 8-0

4. Liberty (Spangle) 11-2

5. North Beach 9-0

6. Northwest Christian (Colbert) 8-4

7. Onalaska 8-1

8. Tri-Cities Prep 7-1

9. Lind-Ritzville/Sprague 7-1

10. LaConner 6-2

Class 1B

1. Garfield-Palouse 8-0

2. Lummi 6-0

3. Pomeroy 9-0

4. Touchet 2-2

5. Tulalip Heritage 9-1

Girls Basketball

Class 4A

1. Lynnwood 9-1

Key wins: Beaverton (Ore.), South Medford (Ore.), Mount Rainier, Edmonds-Woodway

2. Todd Beamer 9-0

Key wins: Woodinville, Mount Rainier, Mercer Island, Puyallup

3. Gonzaga Prep 8-1

Key wins: Lewis and Clark, West Seattle, Central Valley, University

4. Mt. Rainier 7-2

Key wins: Eastlake, Kentridge, Tahoma, Auburn Riverside

5. Skyview 9-1

Key wins: Prairie, St. Mary’s (Ore.), Tigard (Ore.), Sheldon (Ore.), South Salem (Ore.)

6. Eastlake 7-1

Key wins: Bothell, Inglemoor, Tamalpais (Calif.), Lafayette (Ky.), Woodinville, Lakeside

7. Arlington 10-0

Key wins: Stanwood, Monroe, Mountlake Terrace, Shorecrest, Snohomish

8. Lewis and Clark 7-2

Key wins: University, Lake City (Idaho), Central Valley

9. Puyallup 9-1

Key wins: Black Hills, Emerald Ridge, Zillah

10. Chiawana 8-2

Key wins: Post Falls (Idaho), Walla Walla, Kamiakin, Central Valley

Class 3A

1. Cleveland 7-2

Key wins: Seattle Prep, Sacramento (Calif.), Lynnwood

2. Glacier Peak 9-1

Key wins: Inglemoor, Snohomish, Bellevue, Shorecrest

3. Juanita 10-0

Key wins: Seattle Prep, Liberty (Renton), Issaquah, Lake Washington, W.F. West, Lake City (Idaho)

4. Bellevue 9-1

Key wins: Lake Washington, Downey (Calif.), Palm Desert (Calif.), San Dimas (Calif.), San Juan Hills (Calif.)

5. Liberty (Renton) 7-3

Key wins: Tahoma, Renton, Mercer Island, Stanwood, Everett

6. Everett 7-3

Key wins: Monroe, Stanwood

7. Holy Names 8-1

Key wins: Lakeside, Lake City (Idaho), Seattle Prep

8. Shorecrest 7-3

Key wins: Snohomish, Shorewood, Mountlake Terrace

9. Blanchet 7-2

Key wins: Lakeside, Holy Names, Lake Washington, Mountlake Terrace

10. Prairie 9-1

Key wins: Ballard, Mercyhurst Prep (Penn.), Justin-Siena (Calif.), Union

Class 2A

1. Mark Morris 9-0

Key wins: Camas, W.F. West, Kelso, White River

2. W. F. West 8-2

Key wins: Port Angeles, River Ridge, Lake Washington, Aberdeen, White River

3. Black Hills 9-1

Key wins: Elma, Timberline, Aberdeen, Centralia, River Ridge

4. Cedarcrest 8-1

Key wins: Squalicum, Interlake

5. White River 7-2

Key wins: Enumclaw, Fife, Mount Baker, Franklin Pierce

6. River Ridge 9-2

Key wins: Timberline, Bonney Lake, Olympic, Centralia

7. Renton 6-2

Key wins: South Kitsap, Tyee, Evergreen (Seattle)

8. Sumner 8-3

Key wins: Franklin Pierce, Enumclaw, Fife

9. East Valley (Spokane) 7-2

Key wins: Timberlake (Idaho), Freeman, Lakeland (Idaho)

10. Ellensburg 5-1

Key wins: Grandview, East Valley (Yakima)

Class 1A

1. Brewster

2. Cashmere

3. Lynden Christian

4. King’s

5. Woodland

6. Montesano

7. Lakeside (Nine Mile Falls)

8. Nooksack Valley

9. Cascade (Leavenworth)

10. Kalama

Class 2B

1. Toutle Lake

2. Bear Creek School

3. DeSales

4. Willapa Valley

5. Wahkiakum

6. Northwest Christian (Colbert)

7. LaConner

8. Orcas Island

9. Colfax

10. Darrington

Class 1B

1. Pateros

2. Entiat

3. Muckleshoot Tribal School

4. Republic

5. Tulalip Heritage

David Krueger, Herald Writer

Boys Basketball

Class 4A

Jackson

Garfield

Richland

Kentwood

Ferris

Curtis

Todd Beamer

Arlington

Central Valley

Federal Way

Class 3A

Rainier Beach

Wilson, Woodrow

Lincoln

Franklin

Stanwood

O’Dea

Mercer Island

Mountlake Terrace

Bellevue

Seattle Prep

Class 2A

Lynden

Lake Washington

Grandview

Clarkston

Hockinson

Pullman

Mark Morris

White River

Anacortes

Sultan

Class 1A

King’s

Zillah

Okanogan

Vashon Island

LaCenter

Lynden Christian

Seattle Academy

University Prep

Brewster

Riverside

Class 2B

Bear Creek School

Morton-White Pass

St. George’s

Liberty (Spangle)

North Beach

Onalaska

Northwest Christian (Colbert)

Tri-Cities Prep

Lind-Ritzville/Sprague

LaConner

Class 1B

Lummi

Garfield-Palouse

Pomeroy

Touchet

Tulalip Heritage

Girls Basketball

Class 4A

Lynnwood

Gonzaga Prep

Mt. Rainier

Todd Beamer

Skyview

Arlington

Eastlake

Lewis and Clark

Puyallup

Chiawana

Class 3A

Cleveland

Glacier Peak

Juanita

Bellevue

Holy Names

Liberty (Renton)

Wilson, Woodrow

Lincoln

Everett

Shorecrest

Class 2A

Mark Morris

W. F. West

Ellensburg

Cedarcrest

White River

Sumner

River Ridge

Black Hills

East Valley (Yakima)

Renton

Class 1A

Brewster

Okanogan

Cashmere

Woodland

Lynden Christian

King’s

Lakeside (Nine Mile Falls)

Nooksack Valley

Cascade Christian

Cascade (Leavenworth)

Class 2B

Toutle Lake

Bear Creek School

DeSales

Wahkiakum

Willapa Valley

LaConner

Northwest Christian (Colbert)

Orcas Island

Colfax

Darrington

Class 1B

Pateros

Entiat

Muckleshoot Tribal School

Republic

Tulalip Heritage