Jackson’s Cornett, Kamiak win state titles

SPOKANE — Since the state golf tournament began early Tuesday morning in Spokane, the weighted rain clouds stood guard above the players, threatening but never quite releasing their liquid cargo.

Then late in the second round Wednesday the clouds let go. And boy did they.

Sheets of rain fell hard as the final few groups of boys finished, including Jackson’s Kyle Cornett, who withstood the deluge to win the 4A boys state title by shooting a 1-under 71 at Hangman Valley Golf Course. He’s the first Wesco golfer to win a boys state title since Kamiak’s Reid Martin won in 2008.

“It feels great,” said Cornett, who birdied the 16th hole just as the rain was beginning to come down hard. “I’m really excited to win.”

Kamiak, which had three players finish in the top 11, won the boys team title with 92 points, four better than Bellarmine Prep. Kamiak’s Chris Hatch and Joe Fryer both shot 76s in the second round, with Hatch finishing tied for eighth with a two-day total of 154 and Fryer finishing 10th with a total of 155. Matt Kornegay shot a 75 to finish tied for 11th at 156.

Cornett, who was the leader going into the second day, finished with a two-day total of 145, two strokes better than Eastlake’s Li Wang, who also shot 71 on Wednesday. Wang, who also was the runner-up a year ago, made a run on the back nine to put pressure on Cornett, who shot a 3-over 75 last year to fade from contention.

“I could hear a bunch of people clapping for him ahead of us so I knew he was playing well,” Cornett said of Wang. “I felt pretty comfortable though and just played my own game.”

Birdieing the 16th may have won Cornett the tournament. With Wang having made his charge, Cornett gave up a stroke on the back nine after making the turn at 1-under. But a great tee shot on the 620-yard, par-5 16th left Cornett 80 yards to the hole. Using a hybrid club, Cornett hit a shot to the back of the green and two-putted for a birdie and grabbed back the momentum.

“He showed he has more nerves than I did at that moment,” Jackson head coach Jim Anderson said. “I would have just went for the middle of the green.”

That wasn’t it, though. After the birdie on 16, Cornett had to battle rain so heavy Anderson said they couldn’t see the clubhouse from the 18th hole.

“My grips were soaked and I was constantly drying everything,” Cornett said of play from the 15th hole on.

Cornett used his background of playing in the soggy Pacific Northwest to his advantage and parred both 17 and 18 to wrap up the win. As Cornett picked up his ball on 18, he still didn’t know he’d won until a stranger filled him in on the good news.

“Someone came up to me after the final hole and told me,” Cornett said. “I was happy … really just relieved that I’d won.”

The victory shows that Cornett, who will be playing in this weekend’s Snohomish County Amateur, can win from ahead or behind.

“He was three shots behind at Egbers and he came back to win and today showed he can play with a lead,” Anderson said. “This gives him a lot of confidence going forward.”

3A Boys

Juanita’s Frank Garber scorched the Indian Canyon Golf Course, shooting a 7-under 65 to beat out first-round co-leader Chris Babcock, of Shorewood, and win the 3A boys state championship. Babcock shot a 75 a day after shooting a 69 to take second place.

Lynnwood’s Rudy Caparas shot a 78 for a two-day total of 152 to finish tied for 14th and Glacier Peak’s Ben Richards shot an 80 to finish 17th. Everett’s Mike Simpson and Jared Heman shot a 79 and 83 to finish 24th and tied for 34th, respectively, as the Seagulls took ninth as a team with 22.5 points.

2A Boys

South Whidbey’s Harrison Price shot an 83 in the second round to finish tied for 12th and Archbishop Murphy’s Ryan Fenton shot an 80 — six strokes better than the day before — to finish tied for 17th in the 2A boys state tournament.

Archbishop Murphy’s Sevryn Modahl finished tied for 32nd with a two-day total of 177 as the Wildcats finished ninth as a team with 32 points.

4A Girls

Jackson’s Laura Gay shot an 83 on the second day to finish in a four-way tie for 20th with a two-day total of 164 in the 4A girls state tournament.

Bellarmine Prep’s Alivia Brown and Jordan Ferreira, and Central Kitsap’s Katie Lee all finish tied for first with a two-day total of 144. Brown won the championship in a playoff.

3A Girls

Everett’s Jody Barhanovich shot an 84 on the second day to finish tied for 19th with a two-day total of 165 in the 3A girls state tournament.

Marysville Getchell’s Stephanie English and Lynnwood’s Izzy Maza both shot 97s to finish in a tie for 45th.

Mt. Spokane sisters and teammates Sierra Bezdicek and Savana Bezdicek finished in a tie for first place, with Sierra winning on the first playoff hole.

BOYS GOLF

CLASS 4A

Wednesday, Round 2

At Hangman Valley G.C., Spokane, Par 72

1. Kyle Cornett, Jackson74-71—145

2. Li Wang, Eastlake76-71—147

3. Jeffrey Marcum, Richland76-75—151

3. Brian Mogg, Skyline76-75—151

5. Alistair Docherty, Union76-76—152

6. Chris Tedesco, Bellarmine Prep.80-73—153

6. Spencer Weiss, Eastlake75-78—153

8. Chris Hatch, Kamiak78-76—154

8. Alec Martinson, Shelton77-77—154

10. Joe Fryer, Kamiak79-76—155

11. Eric Ansett, Ferris78-78—156

11. Davis Gullickson, Curtis80-76—156

11. Matt Kornegay, Kamiak81-75—156

11. Brett Manke, Bellarmine Prep.76-80—156

15. Michael Almonte, Bellarmine Prep.78-79—157

15. Nolan Cull, Auburn Riverside79-78—157

15. Oliver Rudnicki, Redmond82-75—157

18. Anthony Allen, Arlington80-78—158

18. Mitchell Baldridge, Puyallup78-80—158

18. Trevor Risman, Kentlake77-81—158

18. Lyle Rudnicki, Redmond81-77—158

18. Ahren Young, Kentridge79-79—158

23. Ian Briske, Bethel80-79—159

23. Aaron Clare, Curtis75-84—159

23. Halen Davis, Stanwood78-81—159

23. Evan Dyar, Mead79-80—159

23. Dom Francks, Olympia78-81—159

23. Preston Gillihan, Puyallup81-78—159

23. Kevin Zhao, Newport81-78—159

30. Garrett Foss, Woodinville78-82—160

30. Nick Larson, Gig Harbor80-80—160

32. Ben DuBois, Kentridge82-79—161

32. Chad Hall, Battle Ground79-82—161

34. Sean Destro, Tahoma81-81—162

35. Chase Carlson, Puyallup78-85—163

36. Brendan McCauley, Olympia82-82—164

36. Dakota Pearce, Central Valley80-84—164

38. Lucas Balala, Curtis82-83—165

38. Jack Lindley, Arlington82-83—165

40. Zach Martinson, Snohomish82-84—166

41. DJ Vallala, Kentwood77-94—171

42. Taylor Swingle, Issaquah82-90—172

CLASS 3A

Wednesday, Round 2

At Indian Canyon G.C., Spokane, Par 72

1. Frank Garber, Juanita70-65—135

2. Chris Babcock, Shorewood69-75—144

3. David Fonua, O’Dea69-76—145

4. Nick Mandell, Southridge74-72—146

4. Taylor Smith, Mountain View76-70—146

6. Ryan Books, Seattle Preparatory 74-73—147

6. Tyler Salsbury, Enumclaw72-75—147

8. Daniel Cruzen, Southridge73-75—148

8. Zack Spencer, Mt Spokane75-73—148

10. Austin Geiger, Auburn Mountain View75-74—149

11. Kelly Campbell, Auburn Mountain View76-74—150

12. Samson Martinez, Pasco76-75—151

12. Eugene Wackerbarth, Seattle Prep 73-78—151

14. Nick Atkin, Southridge79-73—152

14. Rudy Caparas, Lynnwood74-78—152

16. Brennan Emory, Mt Vernon78-75—153

17. Tanner Martin, Hanford77-77—154

17. Ben Richards, Glacier Peak74-80—154

17. Nick Thurston, Mt Spokane79-75—154

20. Radleigh Ang, Bellevue80-75—155

20. Braeden Campbell, Camas78-77—155

20. Joe Conroy, Bishop Blanchet78-77—155

23. Griffin Lamb, Auburn Mountain View79-77—156

24. Josh Barlet, Bainbridge80-77—157

24. Tyler McQuilken, Mt Spokane79-78—157

24. Mike Simpson, Everett78-79—157

27. Tye Morrison, Mt Spokane77-81—158

28. Chase Dolliver, Enumclaw79-80—159

28. Trent Jones, Shorecrest79-80—159

28. Michael McClean, O’Dea79-80—159

28. Michael Schaloum, O’Dea81-78—159

32. Marcus Bolam, Mt Spokane76-84—160

32. Collin Herrema, Mountain View77-83—160

34. Jared Heman, Everett78-83—161

34. Kyle Hendrix, Eastside Catholic81-80—161

36. Alec Charles, Peninsula79-83—162

36. Boon Kusolsomboon, Fort Vancouver81-81—162

38. Bryce Birchfield, Seattle Preparatory 81-82—163

38. Colton McCluskey, Enumclaw79-84—163

40. James Gendreau, Mercer Island81-83—164

40. Alec White, Hanford78-86—164

42. Matt Herman, Kennedy Catholic81-84—165

43. Drew Kollar, Yelm81-85—166

43. Adam Pool, Bainbridge76-90—166

45. Will Hall, Seattle Preparatory 80-88—168

46. Daniel Patterson, Camas81-89—170

Class 2A

Wednesday, Round 2

At The Classic G.C., Spanaway, Par 72

1. Tyler Carlson, Clarkston76-71—147

2. Ryan Wallen, Blaine77-77—154

3. Seth Nickerson, Tumwater77-78—155

3. Andrew Whalen, Ephrata78-77—155

5. Brady Calkins, W F West78-78—156

6. Joe Barnes, Port Angeles75-82—157

6. Kai Taylor, Sumner82-75—157

8. Sean Moon, Sehome79-80—159

9. Michael Baldec, Clarkston78-82—160

9. Diego DeLaTorre, Hockinson78-82—160

9. Jordan Negus, Port Angeles80-80—160

12. Nick Huff, Hockinson80-81—161

12. Andrew Kennedy, Interlake79-82—161

12. Harrison Price, South Whidbey78-83—161

Local finishers

17. Ryan Fenton, Archbishop Murphy86-80—166

32. Sevryn Modahl, Archbishop Murphy84-93—177

Class 1A

Wednesday, Round 2

At The Home Course, Spanaway, Par 72

1. Ross Kukula, Ilwaco75-74—149

2. Ryder Lewis, Omak76-75—151

2. Willy Scholten, Lynden Christian76-75—151

4. Joe Harvie, Orting77-75—152

4. Rylee Iacolucci, Cle Elum-Roslyn74-78—152

6. Anthony Yoder, Ilwaco78-78—156

7. Jonathan Dang, King’s85-73—158

7. Brett Johnson, Ridgefield83-75—158

7. Ryan Newcomb, Lakeside79-79—158

10. Christian Krumbah, Chelan80-79—159

10. Cody Wells, Okanogan81-78—159

Local finishers

12. Jeffrey Coats, King’s80-80—160

36. Austin Fields, Coupeville85-86—171

GIRLS GOLF

CLASS 4A

Wednesday, Round 2

At MeadowWood G.C., Spokane, Par 72

1. Alivia Brown, Bellarmine Prep.72-72—144*

1. Jordan Ferreira, Bellarmine Prep.73-71—144

1. Katie Lee, Central Kitsap72-72—144

4. Catherina Li, Kentwood76-71—147

5. Sierra Kersten, Lewis and Clark74-75—149

5. Marianne Li, Newport76-73—149

7. Megan Haase, Lewis and Clark76-74—150

8. Kristen Hansen, Mead77-75—152

8. Sydney Kersten, Lewis and Clark72-80—152

10. Hannah Kim, Kentridge82-74—156

11. Keira O’Hearn, Redmond75-83—158

12. Olivia Benzin, Bellarmine Prep.77-82—159

12. Kristin Strankman, Richland84-75—159

14. Gracie Dyer, Bellarmine Prep.79-81—160

14. Jessica Kent, Newport84-76—160

14. Mersadie Tallman, Issaquah79-81—160

17. Ravae Canas, Kentwood84-77—161

17. Maddie Schulz, Bellarmine Prep.81-80—161

19. Christie Drumm, Gig Harbor79-83—162

20. Laura Gay, Jackson81-83—164

20. Lydia Kim, Mead80-84—164

20. Katie Larson, Lewis and Clark84-80—164

20. Stephanie Sewell, Kentridge83-81—164

24. Jamie Huo, Kentwood85-80—165

25. Fah Anusuriya, Ballard82-84—166

25. Jessica Huntsman, Walla Walla85-81—166

25. Hope Neidhold, Richland81-85—166

28. Isabel Chien, Newport83-85—168

28. Kelci Robertson, Richland81-87—168

28. Jordan Takasugi, Wenatchee82-86—168

31. Megan Wotherspoon, Eastlake84-85—169

32. Stephanie Cogswell, Kentwood86-84—170

32. Maddie Dietz, Newport86-84—170

34. Emily Victor, Federal Way87-84—171

34. Hanna Yi, Jefferson87-84—171

36. Lindsey Gullickson, Bellarmine Prep.85-88—173

36. Yuri Machida, Woodinville88-85—173

36. Sarah Yu, Jefferson85-88—173

39. Emma Wriston, Skyview84-90—174

40. Hannah Christian, Newport87-88—175

41. Bailey Wells, Snohomish88-97—185

*Won on second playoff hole.

CLASS 3A

Wednesday, Round 2

At Esmeralda, Spokane, Par 70

1. Savana Bezdicek, Mt Spokane74-72—146

1. Sierra Bezdicek, Mt Spokane75-71—146*

3. Sammie Pless, Holy Names Academy73-74—147

4. Chelsea Saelee, Mercer Island78-70—148

5. Rachel Lewis, Peninsula73-76—149

6. Amanda Beyke, Decatur73-77—150

7. Chloe Bartek, Columbia River76-75—151

8. Cassie McKinley, Shorewood76-77—153

9. Kelsey Aiello, Hanford74-80—154

9. Taylor Kain-Godoy, Hanford75-79—154

11. Celia Beyke, Decatur77-78—155

11. Haley Chinn, Mercer Island80-75—155

13. Katie Stephens, Hanford79-80—159

14. Sarah Rhee, Ingraham77-83—160

15. Shayna Jamieson, Wilson78-84—162

16. Katie Goins, Peninsula81-82—163

16. Tiffany Wilkening, Enumclaw88-75—163

18. Lacy Skwarek, Hanford81-83—164

19. Jody Barhanovich, Everett81-84—165

19. Anna Jessen, Lake Washington82-83—165

19. Ally Redifer, Timberline82-83—165

22. Julia Gross, Bainbridge81-85—166

23. Annie Leete, Oak Harbor84-83—167

23. Libby Ramsey, Lakeside87-80—167

25. Krysta Dawson, Liberty84-84—168

25. Madeline Petelin, Enumclaw84-84—168

27. Neydeen Martinez, Pasco85-84—169

27. Catherine Warner, Southridge88-81—169

29. Jacqueline Bendrick, Mercer Island85-85—170

29. Hannah Davenport, Bellevue86-84—170

31. Rachel Kim, Mountain View90-81—171

32. Franchesca Borja, Timberline89-84—173

32. Bri Hadler, Hanford87-86—173

32. Amanda Poore, Prairie84-89—173

32. Jamie Stilwell, Prairie86-87—173

36. McKenna Boit, Eastside Catholic84-91—175

37. Jolie Shen, Mercer Island90-87—177

37. Kyla Terashima, Juanita90-87—177

39. TiAnna Ford, Yelm88-91—179

39. Rachelle Navarro, Kennedy Catholic82-97—179

41. Desirae Haselwood, Bonney Lake88-92—180

42. Bridgid Rypien, North Central89-92—181

43. Jenna’e Lecomte, Mountain View90-93—183

44. Claire Grotz, Kennedy Catholic90-96—186

45. Stephanie English, M. Getchell90-97—187

45. Izzy Maza, Lynnwood90-97—187

*Won on first playoff hole.

CLASS 2A

Wednesday, Round 2

At Lake Spanaway G.C., Spanaway, Par 71

1. Cherokee Kimm Steilacoom79-74—153

2. Kendall Gray, Fife78-76—154

3. Aleana Groenhout, Interlake75-84—159

4. Brooke Branigan, Bellingham80-82—162

4. Jenn Paul, Bellingham83-79—162

6. Oliva Lowe, North Thurston79-86—165

7. Jennifer Steinhilber, Lindbergh86-83—169

8. Elisa Brown, Burlington-Edison87-89—176

9. Kendall Sage, Ephrata88-90—178

10. Kayla Monroe, Tumwater95-84—179

Local finishers

26. Jenna Kaik, South Whidbey97-95—192

32. Shannon Thacker, Archbishop Murphy95-101—196

35. Nina Forsell, Lakewood99-99—198

CLASS 1A

Wednesday, Round 2

At The Home Course, Spanaway, Par 72

1. Bree Wandersheid, Goldendale74-72—146

2. Alexis Keating, Elma74-76—150

3. Lauryn Keating, Elma80-76—156

4. Madisen Bentley, Life Christian Academy87-85—172

5. Alyssa Maine, Freeman84-90—174

6. Kendra Meeker, Friday Harbor91-87—178

7. Jordan Wyrick, King’s91-94—185

8. Christine Fields, Coupeville97-89—186

9. Kaelyn Walker, Montesano97-90—187

10. Abbi Rautenberg, Meridian94-94—188

More in Sports

Oak Harbor beats Arlington 13-7 in 3OT slugfest

The Wildcats clinch a Wesco 3A North playoff berth with the hard-fought, triple-overtime victory.

Friday’s prep football results

Conference championship races are tightening up. (VIDEO)

Seahawks place Avril on IR; Bennett listed as questionable

Injuries continue to mount for the Seahawks heading into Sunday’s game against the Giants in New York.

Silvertips fall to Warriors 6-3

Everett’s losing skid hits three games with the loss at home.

Sedro-Woolley dismantles Lakewood in 41-0 shutout

The Cougars couldn’t get going against the Cubs, but can still clinch a share of the NWC 2A title.

No. 15 WSU looking to bounce back against Colorado

The Cougars are ‘determined to improve’ after suffering their first loss to the season against Cal.

Week 8: Prep football stars of the night

Capassio Cherry, RB, Edmonds-Woodway Cherry, a senior, rushed for 205 yards on… Continue reading

Astros beat Yankees 7-1 to force Game 7 in ALCS

Justin Verlander pitches seven shutout innings to keep Houston’s season alive.

What can we learn from the Silvertips’ faceoff numbers?

The WHL website is tracking new statistics this season. Here’s one examination of some new data.

Most Read