Lake Stevens’ Pahukoa on AP all-state first team

  • Thu Mar 29th, 2012 11:12am
  • Sports

Lake Stevens junior guard and The Herald’s All-Area Girls Basketball Player of the Year Brooke Pahukoa was voted to the Associated Press girls basketball all-state 4A first team, announced on Thursday.

Meadowdale’s Margreet Barhoum and Shorecrest’s Brianne Lasconia were voted to the 3A honorable mention team.

Pahukoa scored 15.6 points per game and averaged five rebounds, three steals and three assists a game in leading Lake Stevens to a Wesco North title and 4A Distict 1 championship.

Barhoum, a senior guard, was the leading scorer in Wesco, averaging more than 21 points per game, and helped the Mavs on a late-season push — Meadowdale won eight of its final 10 games — to make the district playoffs.

Lasconia, a senior point guard, guided Shorecrest to a 3A District 1 championship, averaging 17.7 points, 4.6 rebounds, 3.6 steals and 3.0 assists per game.

Here’s the AP all-state teams:

ASSOCIATED PRESS ALL-STATE GIRLS BASKETBALL TEAMS

All-Classification Player of the year: Heather Corral, sr., Prairie,

Class 4A

Player of the year: Brittany McPhee, soph., Mount Rainier.

First Team

Brittany McPhee; Taylor Buie, sr., Emerald Ridge; Brooke Pahukoa, jr., Lake Stevens; Brooke Gallaway, Central Valley; Brooke Bowen, sr., Skyview.

Honorable mention

Sadie Sparks, sr., Chiawana; Darah Huertas-Vining, Federal Way; Ali Forde, sr., Woodinville.

Class 3A

Player of the year: Heather Corral, sr., Prairie.

First Team

Heather Corral; Sasha Weber, sr., Timberline; Khadidja Toure, sr., Kamiakin; Airashay Rogers, sr., Hazen; Jadea Brundidge, Franklin.

Honorable Mention

Caitlin Carr, sr., Auburn Mountainview; Brianne Lasconia, sr., Shorecrest; Margreet Barhoum, sr., Meadowdale; Jackie Lanz, jr., Prairie; Kourtney Carpenter, sr., Bremerton.

Class 2A

Player of the year: Jamie Weisner, Clarkston.

First Team

Jamie Weisner; Kortney Grattic, sr., Lynden; Uriah Thomas, sr., W.F. West; Sammi Jo Blodgett, sr., Wapato; Yasi Mohsenian, sr., East Valley (Yakima).

Honorable Mention

Mariah Swanson, jr., Burlington-Edison; Kourtney Eaton, fr., Mark Morris; Ciara Pedroni, sr., Fife; Payton Parrish, jr., Grandview.

Class 1A

Player of the year: Katie Collier, sr., Seattle Christian.

First Team

Katie Collier; Kara Staggs, jr., Okanogan; Carly Meister, sr., Elma; Alyssa Maine, Freeman; Maddi Seidl, jr., Castle Rock.

Honorable Mention

Rachel Staudacher, Cedar Park Christian (Bothell); Jasmine Hommes, sr., Lynden Christian; Lexi Cameron, sr., Goldendale.

Class 2B

Player of the year: Kelsey Moos, Reardan.

First Team

Moos; Amber Jones, sr., White Swan; Carley Kitzman, sr., Naselle; Kendra Staymates, sr., Riverside Christian; Chandler Smith, soph., Brewster.

Honorable Mention

Mandy Southard, sr., Entiat; Kami Bates, sr., NW Christian (Lacey); Dani Grosshans, Adna; Demi Sahlinger, Napavine; Chantel Heath, Reardan.

Class 1B

Player of the year: Haley Moser, Colton.

First Team

Haley Moser; Marisa Broersma, sr., Sunnyside Christian; Cherish Moss, sr., Neah Bay; Jenna Moser, soph., Colton; Amanda Humphreys, Lummi.

Honorable Mention

Linda Cook, sr., Mary M. Knight; Jamie Venema, jr., Bickleton; Grace Druffel, sr., Colton; Lindsay Loe, Columbia (Hunters); Briann Maley, sr., Rosalia.

Read more here: http://blog.thenewstribune.com/preps/2012/03/29/girls-basketball-ap-all-state-teams-2/#storylink=cpy