Prep boys swimming: Snohomish Meet

At Snohomish Aquatic Center

Team Scores—Snohomish 108, Monroe 72; Mariner 101, Snohomish 84; Mariner 117, Monroe 58; Kamiak 131, Snohomish 55; Kamiak 140, Monroe 37; Monroe 88, Glacier Peak 82; Mariner 117, Glacier Peak 62; Kamiak 140, Glacier Peak 41; Cascade 116, Monroe 63; Kamiak 132, Cascade 53.

200 medley relay—1. Kamiak (Lee, Limm, Schumann, Tacuyan) 1:46.72, 2. Mariner (Anderson, Irizarry, Angeles) 1:56.27, 4. Snohomish (Wheeler, Campbell, Fairhurst, Williams) 2:01.17, 5. Cascade (Stober, Kapetanov, Nguyen, Cizek) 2:01.56, 9. Glacier Peak (Robinson, Ananenko, Lavigne, Middleton-Sharpe) 2:10.17; 200 freestyle—1. Shelby Lee (K) 1:51.82, 3. Tarek Farouk (C) 1:54.19, 5. Patrick McDowell (GP) 2:03.28, 8. Josue Angeles (Mar) 2:04.88, 9. Cameron Wood (Mon) 2:05.18; 200 individual medley—1. Henry Limm (K) 2:02.22, 4. Mauricio Hernandez (Mar) 2:30.18, 5. Evan Campbell (S) 2:30.64, 6. Christopher Nguyen (C) 2:31.65, 8. Nick Schmeck (Mon) 2:39.37; 50 freestyle—1. Easton Lemos (S) 22.80, 2. Eben Schumann (K) 23.12, 4. Travis Spitzock (C) 23.92, 7. Christian Cuellar (Mar) 24.73, 15. Curran MacMillan (GP) 25.97; Diving—1. Hunter Graver (S) 193.00, 2. Justin Welch (C) 175.55, 3. Jared Christner (K) 166.05, 4. Andre Robledo (Mar) 157.50; 100 butterfly—1. Nicholas Lavigne (GP) 56.04, 2. Logan Wintermute (Mon) 58.56, 3. Joon Lee (K) 59.60, 4. Angeles (Mar) 1:00.15, 7. Rami Sabra (C) 1:00.94; 100 freestyle—1. Schumann (K) 50.48, 2. Spitzock (C) 52.95, 3. Cuellar (Mar) 54.39, 7. Andre Shigetomi (GP) 56.32, 10. Trenton Schroeder (Mon) 59.20; 500 freestyle—1. Limm (K) 4:57.06, 3. Lemos (S) 5:12.50, 4. Farouk (C) 5:14.46, 6. Wood (Mon) 5:45.63, 11. Taylor Smith (Mar) 6:18.77; 200 freestyle relay—1. Kamiak (Schumann, Kusuda, Doi, Limm) 1:36.01, 2. Snohomish (Tonsgard, Rudolph, Salvadalena, Lemos) 1:38.79, 3. Cascade (Farouk, Cizek, Sabra, Spitzock), 4. Mariner (Spath, Stankovic, Smith, Cuellar) 1:39.22, 6. Monroe (Wood, Wiseman, Pygott, Wintermute) 1:45.32; 100 backstroke—1. S.Lee (K) 0:55.55, 2. Wintermute (Mon) 1:04.05, 3. Lavigne (GP) 1:04.08, 5. Spencer Anderson (Mar) 1:06.18, 7. Robert Williams (S) 1:09.67; 100 breaststroke—1. Alonzo Tacuyan (K) 1:04.33, 3. McDowell (GP) 1:10.47, 4. Christopher Kapetanov (C) 1:10.70, 7. Riley Verdier (Mon) 1:14.75, 9. Sinisa Stankovic (Mar) 1:16.07; 400 freestyle relay—1. Kamiak (Carey, Lee, Song, Kusuda) 3:33.55, 2. Snohomish (Salvadalena, Rudolph, Williams, Lemos) 3:41.57, 3. Mariner (Spath, Smith, Angeles, Cuellar) 3:42.23, 4. Cascade (Farouk, Stober, Sabra, Cuellar) 3:42.23, 5. Monroe (Wood, Schroeder, Verdier, Wintermute) 3:54.13.

More in Sports

Lake Stevens sweeps Glacier Peak in 4A volleyball showdown

The Vikings earn a 25-22, 25-22, 25-22 win over the Grizzlies in an early battle of league leaders.

How to solve Seahawks’ O-line woes? Ask Cliff Avril

Center Justin Britt says the defensive end was invaluable in helping him learn as a rookie.

Mariners lose to Rangers 8-6 for 5th straight loss

Rougned Odors grand slam caps a seven-run fourth inning for Texas.

MLB commish says Seattle in mix for another All-Star Game

Rob Manfred touched on several topics in a news conference Wednesday at Safeco Field.

Special pheasant hunts on tap for youth, seniors

The Ebey Slough Game Unit is one of the areas that will be planted with birds for the two hunts.

Wayne Kruse’s Pick of the Week: Fish/Hunt Fest

By Wayne Kruse For The Herald Saturday’s local celebration of Hunting and… Continue reading

Once dismissed from UW, Lewis finds home with Colorado

Buffaloes LB Drew Lewis spent one redshirt season at UW before being dismissed from the program.

Wednesday’s prep results and links

Wednesday’s prep results and links: BOYS TENNIS Wesco 4A Jackson 7, Mariner… Continue reading

WHL’s U.S. Division loaded with good teams, talent

The Silvertips will have stiff competition in their quest for a 15th straight playoff berth.

Most Read