Prep cross country: Cascade Conference Championships

LANGLEY — Cedarcrest’s boys and girls teams placed first in Saturday’s Cascade Conference Championships with team scores of 35 and 41, respectively. Cedarcrest’s Logan Orndorf finished first in the boys race with a time of 16 minutes, 13 seconds and King’s Kacey Kemper (19:32) took the top spot in the girls race. Amelia Anderson (20:01) led the Cedarcrest girls with a fourth-place finish.

At South Whidbey H.S.

5k

Boys team scores—Cedarcrest 35, Lakewood 47, King’s 74, Archbishop Murphy 109, South Whidbey 119, Granite Falls 136, Sultan DNQ.

Archbishop Murphy—11. Patrick Hyatt 17:36, 13. Peter Smith 17:43, 19. Tate Johnson 17:59, 30. Gunnar Swenson 18.35, 41. Sean Kelleher 19:02. Cedarcrest—1. Logan Orndorf 16:13, 5. Quinn Radbourne 17:16, 7. Dominic Dams 17:23, 10. Cody Wanichek 17:33, 12. Jonathan Gunderson 17:42. Granite Falls—9. Ryan Nash 17:26, 28. Tristin Larsen 18:32, 32. Riley Hansen 18:38, 36. KC Spencer 18:48, 37. Jarad Olander 18:50. King’s—2. Andrew Ayers 16:25, 15. Arthur Emmons 17:46, 16. Logan Griffis 17:51, 20. Jake Barnett 18:01, 21. Blake Smith 18:07. Lakewood—3. Douglas Davis 16:59, 4. Drew Cabales 17:02, 8. Alex Cooper 17:23, 14. Ryan Whitehead 17:43, 18. Brandon Shepard 17:58. Sultan—33. Aaron Heidlage 18:40.11, 53. Nicholas Sorgen 19:32.71. South Whidbey—6. Cole Zink 17:16.00, 23. Gavin Imes 18:14.60, 24. Chris Anderson 18:18.21, 27. Jhamil Bader-Jarvis 18:31.12, 44. Anders Bergquist 19:04.42.

Girls team scores—Cedarcrest 41, King’s 60, South Whidbey 68, Lakewood 75, Granite Falls 140, Archbishop Murphy 145.

Archbishop Murphy—6. Lindsey Dorney 20:07, 34. Molly McDade 23:15, 46. Abigail Stringer 24:30, 52. Lexi Rowley 26:04, 53. Ashley Halmans 26:08. Cedarcrest—4. Amelia Anderson 20:01, 5. Olivia Waterman 20:05, 7. Diana Carr 20:11, 12. Molly Hammontree 21:12, 13. Megan Brimley 21:17. Granite Falls—9. Rachel Mow 20:56, 26. Emily Schneiders 22:30, 43. Emily Rice 23:51, 45. Sadie Woolman-Morgan 24:15, 57. Shania Klinnert 26:44. King’s—1. Kacey Kemper 19:32, 2. McKenna Smith 19:34, 14. Mikayla Morgan 21:20, 16. Lily Kleven 21:22.84, 28. Kristen Maggs 22:36.43. Lakewood—8. Ariel Jensen 20:41, 10. Darby Throndsen 21:03, 18. Rachel Sowards 21:34, 19. Alisa Smith 21:43, 20. Lilly Whitehead 21:58. South Whidbey—3. Lillianna Stelling 19:44, 11. Mallorie Mitchem 21:06, 15. Nora Felt 21:21, 17. Bonnie Klamm 21:27, 22. Emma Lungren 22:16.

More in Sports

Kamiak senior’s 52-point outburst this season was historic

Carson Tuttle’s performance was one of the best in the history of current Wesco 4A and 3A schools.

Art Thiel: Carroll has no choice but to be ‘very aggressive’

With just two years left on his contract, the Seahawks coach has no choice but to go for it in 2018.

Dan Mack steps down as the head football coach at Kamiak

He served as the Knights’ head coach for 20 seasons

Police question friends of WSU quarterback who killed himself

The redshirt sophomore died Tuesday of an apparent self-inflicted gunshot wound, according to police.

Wednesday’s prep results, with links to recaps

Here are Wednesday’s prep results, with links to recaps: BOYS BASKETBALL Northwest… Continue reading

Wednesday’s prep stars of the night

Here are Wednesday’s prep stars of the night: Carolyn Brunner, P, Kamiak… Continue reading

Conroy fills crucial role in center of UW bench

The Huskies fiery assistant coach serves as a bridge between coach Mike Hopkins and the players.

Area girls soccer players earn all-state honors

King’s Stella named the Class 1A MVP; a pair of Jackson players land spots on the 4A first team

Kokanee exhibit added to sportsmen’s show

The Kokanee Tank is likely to be one of the most popular additions to the sportfishing seminar lineup.

Most Read