Prep cross country: Sehome Invitational

At Civic Stadium

2 miles

Top local teams and finishers

Freshmen boys team scores—2. Shorewood 44, 4. Oak Harbor 107, 5. Mt. Vernon 109. Top freshmen—1. Cullen MeEachern (Kamiak) 11:03, 3. Chris Gerbino (Shorewood) 11:06, 5. Cameron Sanders (Shorewood) 11:17, 8. Michael Guzman (Oak Harbor) 11:33, 12. Adam Alayli (Kamiak) 11:43.

Sophomore boys team scores—3. Oak Harbor 59, 4. Mt. Vernon 85. Top sophomores—3. Cameron Wagstaff (Marysville Getchell) 10:52, 8. Logan Clark (Oak Harbor) 11:13, 10. Skylar Bradford (Kamiak) 11:19, 12. Aaron Rainboth (Shorewood) 11:24, 13. Brian Primm (Meadowdale) 11:27.

Junior boys team scores—2. Oak Harbor 74, 6. South Whidbey 128. Top juniors—1. John Rodeheffer (Oak Harbor) 10:11, 4. Omar Abdulla (Shorewood) 10:26, 11. Dominic Giordano (Meadowdale) 11:00, 12. Michael Giles (Mt. Vernon) 11:01, 15. Bo Gould (Kamiak) 11:07.

Senior boys team scores—1. Kamiak 66, 6. Oak Harbor 123, 8. Mt. Vernon 140. Top seniors—3. Kennan Stephens (Shorewood) 10:18, 7. Ben Halladay (Kamiak) 10:22, 10. Clayton Richardson (Oak Harbor) 10:25, 11. Alex Mitchell (Mt. Vernon) 10:32, 12. Jerry Behrens (Kamiak) 10:32.

Freshmen girls team scores—2. South Whidbey 64, 3. Oak Harbor 70. Top freshmen—5. Laura Rodeheffer (Oak Harbor) 12:47, 6. Chloe Morrison (Kamiak) 13:06, 8. Anna Leski (South Whidbey) 13:12, 12. Tiffany Roe (Kamiak) 13:44, 17. Riley Yale (South Whidbey) 14:15.

Sophomore girls team scores—no local team scores. Top sophomores—2. Nicole Vigjen (Kamiak) 12:24, 7. Mallorie Mitchem (South Whidbey) 13:14, 19. Suzanne Kaltenbach (Oak Harbor) 14:23, 24. Katie Smith (Kamiak) 14:42, 26. Annika Engbloom (Kamiak) 14:43.

Junior girls team scores—5. Oak Harbor 107, 6. Mt. Vernon 174. Top juniors—4. Jonalynn Horn (Oak Harbor) 12:36, 9. Emily Ransom (Shorewood) 12:53, 15. Tiana Roe (Kamiak) 13:32, 21. Nicole Buell (Marysville Getchell) 13:51, 28. Amanda Venables (Marysville Pilchuck) 14:26.

Senior girls team scores—4. Oak Harbor 101. Top seniors—2. Alexandra Laiblin (Oak Harbor) 12:32, 9. Molly McEachern (Kamiak) 13:08, 13. Brittney Friend (Kamiak) 13:18, 18. Jaime Rodden (South Whidbey) 13:29, 24. Terra Wildon (South Whidbey) 13:54.

More in Sports

Local orienteering league sends kids racing into the woods

Competitors use only a map and a compass to navigate through remote terrain toward checkpoints.

How Lake Stevens’ Walles rediscovered his love for swimming

Helping teammates improve has reignited the senior’s passion in the pool.

High school swimming: Five storylines to watch this season

Jackson and Kamiak both appear poised to make waves this winter

Carroll critical of Seahawks after ugly end to Sunday’s game

Seattle coach: ‘We don’t want to look like that. Ever.’

Video: An introduction to competitive orienteering

Several Snohomish County high schools compete in the Washington Interscholastic Orienteering League.

BLOG: Carter Hart named WHL Goalie of the Week (yes, again)

Carter Hart has been named the WHL Goaltender of the Week for… Continue reading

Monday’s prep results, with links to recaps

Here are Monday’s prep scores, with links to recaps: BOYS BASKETBALL Northwest… Continue reading

Community roundup: Local runners help win a national title

Club Northwest won the Men’s Masters division at the USATF National Club Cross Country Championships

WSU defensive lineman voted a first-team All-American

Washington’s Pettis and WSU’s O’Connell make the second team; UW’s Vea earns a spot on the third team

Most Read