Prep cross country: South Whidbey Invitational

At South Whidbey H.S.

5,000 meters

Boys Division 1 team scores—Arlington 41, Edmonds-Woodway 70, Jackson 79, Lake Stevens 134, Anacortes 146, Everett 165, Shorewood 185, Meadowdale 220, Ferndale 223, Stanwood 243, Lynnwood 275.

Arlington—1, Nathan Beamer 15:55, 7, Zachary Cushman 16:41, 8, Pieter Andrews 16:42, 9, Michael Barene 16:48, 16, Kevin Mullin 17:30; Edmonds-Woodway—5, Matthew Park 16:30, 12, Sam McCloughan 16:54, 13, Benjamin Yang 17:20, 14, Grady Okeson 17:23, 26, Biniam Tesfaghaber 17:55; Jackson—3, Matthew Watkins 16:12, 15, Anthony Garcia 17:24, 17, Nathanael Ramos 17:32, 23, Mateo Rivera 17:50, 32, Micah Ramos 18:11; Lake Stevens—10, Trevor Allen 16:51, 27, Cortland Novak 17:57, 30, Ruben Aguero 18:01, 33, Jacob Headland 18:13, 34, Kayto Krueger 18:22; Everett—20, Jordan Erickson 17:44, 24, Donovan Barnhart 17:51, 35, Isaac O’Connell 18:25, 42, Klaiten Kermoade 18:32, 46, Sean Underhill 18:49; Shorewood—19, Devan Kirk 17:40, 29, Aaron Rainboth 18:00, 36, Jose Luis Gandara 18:27, 47, Patrick Antush 18:50, 58, Josh Harazim 19:25; Meadowdale—11, Cameron Sanders 16:53, 28, Colin Knechtel 17:58, 45, Cole Jackson 18:48, 69, Andy Burk 20:16, 80, Ian McGaughey 21:41; Stanwood—37, Michael Sandquist 18:28, 43, Garrett Larson 18:34, 52, Jack O’Brien 19:03, 56, Jack Softcheck 19:20, 64, Jason Isaksen 19:52; Lynnwood—25, Leul Wolde 17:52, 44, Noah Johann 18:41, 72, Drew Thomas 20:32, 76, Nathaniel Paulson 20:48, 77, Cameron Hawk 20:50.

Boys Division 2 team scores—Burlington-Edison 50, Cascade (Leavenworth) 102, South Whidbey 146, Granite Falls 151, Meridian 153, Sedro-Woolley 192, Blaine 220, Lynden 242, Cedar Park Christian-Bothell 250, Seattle Academy 260, Squalicum 262, Mount Baker 268, Nooksack Valley 273, Mariner 287, University Prep 335, Bear Creek 342, Sehome 427.

South Whidbey—15, Evan Mellish 18:07, 19, Justin Gonzales 18:21, 33, Collin Burns 18:48, 60, Will Simms 19:32, 65, Cory Ackerman 19:34; Granite Falls—16, Ricky Mueller 18:11, 35, Dante Gadbois 18:49, 36, James Klinman 18:52, 45, Jon Smith 19:06, 70, Aiden Holm 19:42; Cedar Park Christian-Bothell—1, Ryan Abdalla 17:14, 42, Grant Gorc 18:57, 75, Russell Brown 19:52, 93, Micah LaMarche 20:24, 96, Kellen Fairfield 20:29; Mariner—27, Alvin Nguyen 18:42, 56, Diego Casillas 19:28, 57, Fernando Castaneda 19:30, 102, Abdi Teso 20:48, 112, Sam Hernandez 21:03.

Girls Division 1 team scores—Edmonds-Woodway 53, Arlington 97, Lynnwood 99, Jackson 109, Anacortes 116, Lake Stevens 124, Shorewood 124, Stanwood 196, Everett 239, Ferndale 272

Edmonds-Woodway—3, Yukino Parle 19:50, 5, Sydney Boland 20:15, 10, Stephanie Wroblewski 20:41, 14, Susan Kim 21:02, 21, Megan Kelly; Arlington—4, Marie Gaudin 20:13, 12, Emma Janousek 20:45, 23, Mary Andrews 21:38, 28, Kelsey Mutton 21:48, 30, Camellia Hanna 21:55; Lynnwood—1, Malia Pivec 18:31, 2, Mikayla Pivec 19:23, 19, Brooke Schroeder 21:27, 26, Alexa Schroeder 21:43, 55, Jessica Mitchell 23:30; Jackson—7, Cole Gross 20:36, 16, Winter Baumgartner 21:11, 25, Micaela Frick 21:42, 27, Danielle Johnson 21:44, 35, Emma Atkinson 22:12; Lake Stevens—13, Samantha Donner 20:54, 18, Miah Allison 21:25, 22, Zoie Mastin 21:36, 36, Emma Haegeland 22:15, 37, Emma Horn 22:16; Shorewood—11, Rachel Hansen 20:44, 20, Emily Farden 21:29, 29, Ellie Shoop 21:51, 31, Brianna McGrath 21:56, 34, Eileen Beres 22:07; Stanwood—8, Caroline Dolan 20:37, 41, Montana Mattson 22:35, 49, Andrea Bartolome 23:06, 52, Alea Dews 23:26, 61, Faith Bailey 24:16; Everett—15, Sophia Maggio 21:07, 57, Alexsandra Ogden 23:34, 62, Amelia Hunt 24:36, 63, Marlena Urvater 26:09, 64, Kate Pohland 26:14.

Girls Division 2 team scores—Meridian 65, Lynden Christian 66, Lakewood 111, Nooksack Valley 117, Cascade (Leavenworth) 132, Mariner 160, Mount Baker 181, Squalicum 204, Sedro-Woolley 216, Burlington-Edison 232, Cedar Park Christian-Bothell 254, South Whidbey 267, University Prep 285, Sehome 358.

Lakewood—7, Lilly Whitehead 21:41, 9, Keely Hall 21:51, 13, Britney Albro 22:12, 35, Palina Buchanan 23:45, 61, Hunter Clark 25:11; Mariner—3, Abbie Steinhauer 20:17, 30, Honglam Van 23:26, 44, Caitlynne Hasbrouck 24:13, 51, Isabelle Mills 24:35, 58, Carleanne Hasbrouck 24:59; Cedar Park Christian-Bothell—33, Madison Sitzmann 23:35, 38, Rachelle Foley 23:59, 50, Maddie Brown 24:31, 77, Chloe Wire 26:42, 90, Zayna Craven 31:09; South Whidbey—25, Elizabeth Donnelly 23:02, 40, Iona Rohan 24:06, 69, Annika Hustad 25:49, 82, Clara Martin 27:07, 84, Anna Justus 27:46.

More in Sports

Lake Stevens girls show grit in 66-58 win over Glacier Peak

The Vikings rally from 13 down at half to take over sole possession of 1st place in Wesco 4A.

Friday’s prep basketball scores, recaps

Once again, a variety of local high school basketball players turned in… Continue reading

Bearcats pull away from Jackson in 79-67 win

Monroe’s Colby Kyle scores 24 points in his return from injury and Spencer Davidson tacks on 21.

Silvertips set to host pair of East Division powerhouses

Brandon and Swift Current make rare appearances in Everett this weekend.

‘Fear’ drives UWs Carter III back to the gym every single day

The freshman PG tries to get in 500 shots a day on his quest to be a success on the floor and in life.

Friday’s prep stars of the night

George Reidy, G, Cedar Park Christian Reidy, a senior, scored 38 of… Continue reading

Everett’s Stephan Erosa, left, competes against Arlington Brantly StupeyThursday night at Arlington High School in Arlington on January 18, 2018. The Eagles won 37-25.(Kevin Clark / The Daily Herald)
Arlington wrestlers scrap to 37-25 win over Everett

Aggressive lineup moves pay off for the Eagles in a big Wesco 3A North win over the Seagulls.

Additions of Murray, Sharp give Silvertips depth

After a ‘crazy busy’ week upon being traded to Everett, the new duo is finally settling in.

Coupeville boys basketball celebrating 101st anniversary Friday

The Coupeville High School boys basketball program is celebrating its… Continue reading

Most Read