Prep track: Viking Invite

At Inglemoor H.S.

South Whidbey top finisher only

Boys

Teams: Inglemoor, South Whidbey.

110 hurdles—5. Caleb Hellinger 19.05; 100—3. Hunter Parrick 12.06; 1,600—1. Cole Zink 4:43.27; 400 relay—South Whidbey (Nick French, Parrick, Steven Casey, Kale Reichersamer) 46.89; 300 hurdles—6. Hellinger 51.45; 800—2. Zink 2:09.05; 200—7. Parrick 24.97; 3,200—1. Chris Anderson 10:59.99; 1,600 relay—3. South Whidbey (Anderson, French, Parrick, Zink) 3:46.38; Long jump—2. Reichersamer 19-0.25; Triple jump—3. Brandon Asay 36-6.25; Shot put—2. Angus Jones 39-9.5; Discus—4. Hellinger 96-9; Javelin—1, French 154-0; Pole vault—2. Andy Madsen 11-6.

Girls

Team: Inglemoor, South Whidbey, Roosevelt.

100—5. Maia Sparkman 13.95; 1,600—1. Lillianna Stelling 5:18.28; 400 relay—3. South Whidbey (Paige Farmer, Sparkman, Anna Hood, Madi Boyd) 53.64; 400—5. Hood 1:11.50; 800—4. Nora Felt 2:29.17; 200—6. Farmer 29.69; 3,200—7. Bonnie Klamm 13:16.47; 1,600 relay—2. South Whidbey (Boyd, Jaime Rodden, Stelling, Felt) 4:26.54; High jump—2. Zoe Tapert 4-4; Shot put—1. Angelina Berger 36-9; Discus—3. Berger 93-2; Javelin—7. Kristen Schuster 58-9.

More in Sports

Local orienteering league lets kids get back to nature

Competitors use only a map and a compass to navigate through woodsy terrain toward checkpoints.

How Lake Stevens’ Walles rediscovered his love for swimming

Helping teammates improve has reignited the senior’s passion in the pool.

High school swimming: Five storylines to watch this season

Jackson and Kamiak both appear poised to make waves this winter

Carroll critical of Seahawks after ugly end to Sunday’s game

Seattle coach: ‘We don’t want to look like that. Ever.’

VIDEO: An introduction to competitive orienteering

Several Snohomish County high schools compete in the Washington Interscholastic Orienteering League.

BLOG: Carter Hart named WHL Goalie of the Week (yes, again)

Carter Hart has been named the WHL Goaltender of the Week for… Continue reading

Monday’s prep results, with links to recaps

Here are Monday’s prep scores, with links to recaps: BOYS BASKETBALL Northwest… Continue reading

Community roundup: Local runners help win a national title

Club Northwest won the Men’s Masters division at the USATF National Club Cross Country Championships

WSU defensive lineman voted a first-team All-American

Washington’s Pettis and WSU’s O’Connell make the second team; UW’s Vea earns a spot on the third team

Most Read