CROSS COUNTRY
Wesco Championships
At Lakewood H.S.
Course length: 5,000 meters
Boys
Team scores—Glacier Peak 74, Lake Stevens 101, Arlington 101, Jackson 107, Snohomish 156, Edmonds-Woodway 189, Mountlake Terrace 201, Everett 232, Marysville Getchell 263, Kamiak 309, Oak Harbor 319, Shorecrest 338, Shorewood 381, Stanwood 381, Meadowdale 418, Mount Vernon 426, Cascade 454, Monroe 463, Lynnwood 532, Mariner 594, Marysville Pilchuck 605.
Top 20—1. Matthew Watkins (Jackson) 15:29; 2. Matthew Park (Edmonds-Woodway) 15:47; 3. Cullen McEachern (Kamiak) 15:56; 4. Riley McDowell (Glacier Peak) 16:02; 5. Kevin Mullin (Arlington) 16:06; 6. Cameron Sanders (Meadowdale) 16:09; 7. Noah Wallace (Lake Stevens) 16:10; 8. Trevor Allen (LS) 16:11; 9. Aaron Leavens (Snohomish) 16:14; 10. Sam McCloughan (EW) 16:14; 11. Nick Stringer (GP) 16:19; 12. Joseph Skoog (J) 16:21; 13. Dawson Andrews (A) 16:22; 14. Chris Bianchini (GP) 16:25; 15. Jordan Erickson (Everett) 16:27; 16. Blake Landry (A) 16:31; 17. Matt Goddard (Sno) 16:31; 18. Kayto Krueger (LS) 16:31; 19. Nathan Tastad (GP) 16:32; 20. Colin Knechtel (Mead) 16:35.
Girls
Team scores—Glacier Peak 90, Edmonds-Woodway 93, Kamiak 125, Lake Stevens 145, Arlington 193, Shorecrest 198, Snohomish 211, Mountlake Terrace 220, Jackson 237, Monroe 248, Shorewood 261, Stanwood 283, Mariner 297, Mount Vernon 335, Oak Harbor 348, Lynnwood 349, Marysville Getchell 442, Cascade 489, Meadowdale 547, Marysville Pilchuck 639.
Top 20 individuals—1. Taylor Roe (Lake Stevens) 17:32; 2. Yukino Parle (Edmonds-Woodway) 18:01; 3. Malia Pivec (Lynnwood) 18:o3; 4. Abbie Steinhauer (Mariner) 18:07; 5. Katherine Slack (Kamiak) 18:26; 6. Alicia Anderson (K) 18:35; 7. Olivia Meader-Yetter (EW) 18:45; 8. Sydney Boland (EW) 18:47; 9. Stephanie Wroblewski (EW) 18:51; 10. Heidi Smith (Glacier Peak) 18:53; 11. Lillian Visser (Shorecrest) 18:58; 12. Ella Conway (Stanwood) 19:01; 13. Lauren Block (SC) 19:07; 14. Maria Rivera-Valles (Mount Vernon) 19:11; 15. Erin Boyle (GP) 19:19; 16. Natalie Church (GP) 19:22; 17. Leah Clark (K) 19:30; 18. Brooke Wallace (GP) 19:33; 19. Anna Skoog (J) 19:37; 20. Savannah Hastings (Monroe) 19:42.
FOOTBALL
A. Murphy 48, Olympic 0
Olympic 0 0 0 0 — 0
A. Murphy 14 24 7 3 — 48
AM: Anfernee Gurley 12 pass from Connor Johnson (Ryan Henderson kick)
AM: Kyler Gordon 32 pass from Connor Johnson (Ryan Henderson kick)
AM: Collin Montez 2 run (Ryan Henderson kick)
AM: Anfernee Gurley 3 run (Ryan Henderson kick)
AM: Kyler Gordon 47 run (Ryan Henderson kick)
AM: Ryan Henderson 50 field goal
AM: Collin Montez 16 run (Ryan Henderson kick)
AM: Ryan Henderson 54 field goal
Olympic—RUSH: Darelle White 8-26; Mason Quitevis 12-22; Jaden Fernadez 4-4; Rollie Enriquez 6-0; Evan Quitevis 6-minus-14; PASS: Evan Quitevis 2-for-5, 14 yards, INT; Kristopher Baker 0-for-1, 0 yards; REC: Kolby Johnson 1-11; Rollie Enriquez 1-3.
Archbishop Murphy—RUSH: Montez 5-86, 2 TDs; Gurley 2-29, TD; Girault 4-28; Gordon 2-22, TD; Hoxie 1-minus-3; Pimental 1-minus-3; Johnson 3-minus-4; PASS: Johnson 10-for-12, 227 yards, 2 TDs; Gabalis 0-for-3, 0 yards, INT; REC: Gordon 4-120, TD; Schireman 2-65; Gurley 3-34, TD; Montez 1-8
GIRLS SWIMMING
Edmonds School District Meet
At Lynnwood Pool
Team Scores—Edmonds-Woodway 334, Meadowdale 324, Lynnwood 202, Mountlake Terrace 174.
200 medley relay—Meadowdale (Kelly Morgan, Fiona Rand, Jersey Razzano, Elly Bray) 2:03.49. 200 freestyle—Morgan (Mead) 2:02.62. 200 individual medley—Josie McCloughan (EW) 2:21.52. 50 freestyle—Carly Stave (MLT) 27.14. 100 butterfly—Jane Schultz (Lyn) 1:09.24. 100 freestyle—Morgan Broadhead (EW) 55.78. 500 freestyle—Josie McCloughan (EW) 5:37.26. 200 freestyle relay—Meadowdale (Jungeun Choi, Grace Morgan, Lena Osterberg, Rand) 1:57.25. 100 backstroke—Morgan (Mead) 1:04.89. 100 breaststroke—Emily Smatlak (Lyn) 1:20.28. 400 frestyle relay—Edmonds-Woodway (Angella Kim, Ilaria Simmen, Broadhead, McCloughan) 3:54.22.
Talk to us
> Give us your news tips.
> Send us a letter to the editor.
> More Herald contact information.