State 4A best swim times

200 Medley Relay

Kamiak, 1:39.95

Issaquah, 1:41.83

Eastlake, 1:42.29

Richland, 1:42.79

Curtis, 1:42.96

Camas, 1:43.08

Inglemoor, 1:43.23

Roosevelt, 1:43.65

Camas, 1:44.03

Stadium, 1:44.16

Woodinville, 1:44.17

200 Freestyle

Edward Kim, Eastlake, Jr., 1:45.59

Brian Woodbury, Curtis, Jr., 1:45.87

John Stupey, Kamiak, Sr., 1:46.73

Brenden Eslick, Moses Lake, So., 1:46.89

AJ Jenkins, Cascade, Sr., 1:47.15

Evan Indahl, Gig Harbor, Sr., 1:47.88

Ben Allen, Newport, Sr., 1:48.17

Brenden Eslick, Moses Lake, So., 1:48.46

Grant Meyers, Mt. Rainier, So., 1:48.63

Logan Rysemus, Stadium, Sr., 1:49.15

Michael Cox, Tahoma, Sr., 1:49.26

Easton Lemos, Snohomish, Jr., 1:49.68

Austin Melody, Issaquah, Sr., 1:50.21

Christian Barrett, Rogers, Sr., 1:50.24

Alec Raines, Skyline, Jr., 1:50.25

Zack Johnston, Moses Lake, So., 1:50.47

Casey Colella, Inglemoor, Sr., 1:50.50

Austin Melody, Issaquah, Sr., 1:50.76

200 Individual Medley

John Stupey, Kamiak, Sr., 1:53.34

Edward Kim, Eastlake, Jr., 1:55.90

Brian Woodbury, Curtis, Jr., 1:57.64

John Stupey, Kamiak, Sr., 1:58.00

Logan Rysemus, Stadium, Sr., 1:58.70

Evan Indahl, Gig Harbor, Sr., 1:59.02

Austin Melody, Issaquah, Sr., 2:00.60

Patrick Giedeman, Walla Walla, Jr., 2:01.12

Erik Fulmer, Kentlake, Sr., 2:01.20

Liam Sosinsky, Kamiak, Sr., 2:01.67

Andrew Pana, Newport, So., 2:01.77

Andrew Pana, Newport, So., 2:01.98

AJ Jenkins, Cascade, Sr., 2:02.06

Austin Melody, Issaquah, Sr., 2:02.20

Ashton Pollick, Richland, Jr., 2:02.23

Kasey Calwell, Camas, So., 2:02.36

Mateusz Merchel, Inglemoor, Jr., 2:02.82

Henry Limm, Kamiak, Fr., 2:02.92

Jake Breuer, Skyview, Fr., 2:03.07

Garrett Carson, Olympia, So., 2:03.39

Shelby Lee, Kamiak, So., 2:03.75

Matt Williamson, Bothell, Jr., 2:03.83

Casey Colella, Inglemoor, Sr., 2:04.14

50 Freestyle

Erik Nielsen, Gig Harbor, Jr., 22.12

Drew Lackman, Stadium, Sr., 22.15

Brian Woodbury, Curtis, Jr., 22.28

Conner McGinnis, Jackson, So., 22.39

Kuroshe Mahak, Eastlake, So., 22.50

John Stupey, Kamiak, Sr., 22.53

Brenden Eslick, Moses Lake, So., 22.53

Connor Hassur, Puyallup, Sr., 22.65

Damien DeRego, South Kitsap, Sr., 22.66

Eben Schumann, Kamiak, So., 22.68

Logan Rysemus, Stadium, Sr., 22.71

Gabe Florsheim, Issaquah, So., 22.75

Max Emerick, Woodinville, So., 22.75

Zachary Williams, Mt. Rainier, Sr., 22.79

John Utas, Camas, So., 22.80

AJ Jenkins, Cascade, Sr., 22.85

Spencer McCulloh, Issaquah, Sr., 22.85

1 Meter Diving

Max Levy, Skyline, Sr., 516.2

Chase Reid, Lake Stevens, So., 386.1

Phillip Klassen, Redmond, Sr., 401.4

Peyton Conrad, Mt. Rainier, So., 312.55

Joel Tonsgard, Snohomish, Jr., 327

Eric Klassen, Redmond, Jr., 388.85

Nathan DaDalto, Mt. Rainier, So., 329.75

Bastian Weyn, Gig Harbor, Jr., 326.95

100 Butterfly

AJ Jenkins, Cascade, Sr., 51.84

Brian Woodbury, Curtis, Jr., 52.56

Gabe Florsheim, Issaquah, So., 52.72

Edward Kim, Eastlake, Jr., 52.89

John Stupey, Kamiak, Sr., 53.16

Wyatt Sintay, Roosevelt, Sr., 53.38

Andrew Blanchard, Richland, Sr., 53.51

Erik Fulmer, Kentlake, Sr., 53.67

Brenden Eslick, Moses Lake, So., 53.76

Michael Cox, Tahoma, Sr., 54.05

Henry Limm, Kamiak, Fr., 54.34

Logan Rysemus, Stadium, Sr., 54.35

Willy Matsuda, Issaquah, Sr., 54.47

Brenden Eslick, Moses Lake, So., 54.53

Evan Indahl, Gig Harbor, Sr., 54.63

Garrett Carson, Olympia, So., 54.66

Max Emerick, Woodinville, So., 54.70

Eric Bugna, Skyview, Sr., 54.84

Spencer Berry, Federal Way, Jr., 54.93

Lucas Ulmer, Camas, So., 55.11

Christian Barrett, Rogers, Sr., 55.24

100 Freestyle

John Stupey, Kamiak, Sr., 48.15

Brian Woodbury, Curtis, Jr., 48.35

Erik Nielsen, Gig Harbor, Jr., 48.59

Edward Kim, Eastlake, Jr., 48.61

Brenden Eslick, Moses Lake, So., 48.72

Brian Woodbury, Curtis, Jr., 49.09

John Stupey, Kamiak, Sr., 49.26

Eben Schumann, Kamiak, So., 49.33

Drew Lackman, Stadium, Sr., 49.42

Evan Indahl, Gig Harbor, Sr., 49.57

Michael Cox, Tahoma, Sr., 49.60

Zachary Williams, Mt. Rainier, Sr., 49.61

Joshua Scheck, Woodinville, Jr., 49.67

Logan Rysemus, Stadium, Sr., 49.70

Damien DeRego, South Kitsap, Sr., 49.84

Grant Meyers, Mt. Rainier, So., 49.90

AJ Jenkins, Cascade, Sr., 49.92

Paul Jett, Skyline, Jr., 49.99

Max Emerick, Woodinville, So., 50.10

500 Freestyle

John Stupey, Kamiak, Sr., 4:40.70

Evan Indahl, Gig Harbor, Sr., 4:49.71

Edward Kim, Eastlake, Jr., 4:50.35

Logan Rysemus, Stadium, Sr., 4:52.86

Brian Woodbury, Curtis, Jr., 4:52.89

Brenden Eslick, Moses Lake, So., 4:53.24

AJ Jenkins, Cascade, Sr., 4:53.30

Alec Raines, Skyline, Jr., 4:53.31

Ben Allen, Newport, Sr., 4:57.45

Patrick Giedeman, Walla Walla, Jr., 4:57.47

Grant Meyers, Mt. Rainier, So., 4:58.17

Jeffery Lozensky, Lake Stevens, Fr., 4:59.15

Luke Jackson, Richland, Fr., 4:59.50

Jackson Berman, Eastlake, So., 4:59.92

Casey Colella, Inglemoor, Sr., 4:59.93

Kellen Furrer, Gig Harbor, Jr., 5:00.03

Zack Johnston, Moses Lake, So., 5:00.56

Keith Nussbaum, Issaquah, Jr., 5:00.92

Matt Williamson, Bothell, Jr., 5:01.02

Jared Vargas, Wenatchee, Fr., 5:01.43

Austin Melody, Issaquah, Sr., 5:01.46

Andrew Pana, Newport, So., 5:01.68

200 Freestyle Relay

Kamiak, 1:31.94

Issaquah, 1:32.16

Camas, 1:32.25

Gig Harbor, 1:32.45

Mt. Rainier, 1:32.61

Moses Lake, 1:32.71

Inglemoor, 1:32.84

Curtis, 1:32.85

Richland, 1:32.89

100 Backstroke

John Stupey, Kamiak, Sr., 53.48

Logan Rysemus, Stadium, Sr., 54.21

Brian Woodbury, Curtis, Jr., 54.38

Conner McGinnis, Jackson, So., 54.68

Ashton Pollick, Richland, Jr., 54.73

Shelby Lee, Kamiak, So., 55.50

Mateusz Merchel, Inglemoor, Jr., 55.66

Shelby Lee, Kamiak, So., 55.80

Brenden Eslick, Moses Lake, So., 55.81

Ben Nussbaum, Issaquah, Jr., 55.82

Evan Indahl, Gig Harbor, Sr., 55.89

Jason Klein, Issaquah, Fr., 56.34

Eric Bugna, Skyview, Sr., 56.45

Lucas Ulmer, Camas, So., 56.61

Willy Matsuda, Issaquah, Sr., 56.71

Luke Jackson, Richland, Fr., 56.78

Seth Birrell, Inglemoor, So., 56.80

Dave Makhervaks, Newport, Fr., 56.83

Kaelan Connacher, Moses Lake, Jr., 56.84

Will Dittig, Newport, Fr., 56.86

Andrew Blanchard, Richland, Sr., 56.88

Edward Kim, Eastlake, Jr., 56.90

Ben Allen, Newport, Sr., 56.94

100 Breaststroke

Liam Sosinsky, Kamiak, Sr., 59.48

Wyatt Sintay, Roosevelt, Sr., 1:00.46

Keith Schendel, Roosevelt, Jr., 1:01.52

Brian Woodbury, Curtis, Jr., 1:01.66

Jim Nguyen, Evergreen, Sr., 1:01.81

Bennon VanHoof, Enumclaw, Sr., 1:01.85

Casey Colella, Inglemoor, Sr., 1:02.32

Josaiah Clark, Inglemoor, Jr., 1:02.32

John Stupey, Kamiak, Sr., 1:02.34

Austin Melody, Issaquah, Sr., 1:02.68

Mateusz Merchel, Inglemoor, Jr., 1:02.77

Kuroshe Mahak, Eastlake, Sr., 1:03.09

400 Freestyle Relay

Kamiak, 3:19.34

Issaquah, 3:22.03

Gig Harbor, 3:22.40

Eastlake, 3:22.89

Moses Lake, 3:23.22

Gig Harbor, 3:23.92

Camas, 3:24.14

Newport, 3:24.16

Inglemoor, 3:24.71

Mt. Rainier, 3:25.15

Richland, 3:25.15

Stadium, 3:25.25

More in Sports

High school football at a crossroads

Local high school football participation numbers are following a downward trend.

Patterson: Much changed for Seahawks in bye week

Normally a quiet time for teams, the Seahawks bye week was very eventful.

Seahawks O-line will have new look, again, vs. Giants

Joeckel’s knee surgery means Seattle will use its 3rd different O-line combination in the past 6 games.

No. 15 Washington State blanks Colorado 28-0

Luke Falk throws three touchdowns as the Cougars rebound from a loss by routing the Buffaloes.

Astros beat Yankees 4-0 in Game 7, reach World Series

Houston becomes first franchise to win pennants in both leagues.

Silvertips set for first game with rival Thunderbirds

Everett is looking to snap a three-game losing streak in a meeting with Seattle on Sunday at home.

Everett runs over Meadowdale, clinches playoff berth

The Seagulls rushed for 462 yards as they grabbed their first district playoff spot since 2010.

Friday’s prep football results

Conference championship races are tightening up. (VIDEO)

Oak Harbor beats Arlington 13-7 in 3OT slugfest

The Wildcats clinch a Wesco 3A North playoff berth with the hard-fought, triple-overtime victory.

Most Read