Evergreen State Fair Results 2018, Day 2

Team and individual winners, provided by the fair

4H Public Presentations: It’s Debatable Clover Bud Special Award Sam Mayhan, Brier; Junior Champion Mady Ottele, Snohomish; Intermediate Champion Evan Weiderspohn, Silvana; Intermediate Reserve Champion Tyler Flickinger, Snohomish; Senior Champion Amelia Wright, Monroe.

FFA Potato Grading Contest Team placing: 1st Cedarcrest, 225 points; 2nd Snohomish, 201 points; 3rd Monroe, 199 points,; 4th Arlington, 184 points; 5th Stanwood, 149 points; 6th Granite Falls, 135 points. Individual placing and ribbons: Blue: 1st Karli Whetham, Stanwood; 2nd Kenzie Hagan, Granite Falls; 3rd Megan Reed, Cedarcrest; 4th Kadence Fry, Cedarcrest; 5th Leila Missallan, Cedarcrest; 6th Natalie Custer, Monroe; 7th Rhaelyn Gaskins, Snohomish. Red: Andrew Bartelheimer, Snohomish; Sierra Mulling, Arlington; Maddy Dexter, Monroe; Alyssa Stevens, Snohomish; Anna Schaffer, Monroe; Austin LaFontaine, Stanwood; Simon Fuentes, Arlington; Haley Mullins, Arlington; Parker Downing, Cedarcrest; Charlotte Booke, Granite Falls; Brooke Downing, Cedarcrest; Brennen McBride, Monroe; Mac Gursley, Monroe. White: Ella Dianich; Sierra Owens, Cedarcrest; Elli Case, Cedarcresr; Holly Gunn, Cedarcrest.

FFA Career Development Events Vet Science CDE Team Results 1st place Cedarcrest FFA; 2nd place Arlington FFA; 3rd place Granite Falls FFA; 4th place Stanwood FFA; 5th place Monroe FFA; 6th place Snohomish FFA. Individual Results 1st place Madison Rose, Cedarcrest FFA; 2nd place Samantha Spear, Arlington FFA; 3rd place Melody Wicks, Stanwood FFA; 4th place Kenzie Hagan, Granite Falls FFA; 5th place Charlotte Booke, Granite Falls FFA; 6th place Brooke Downing, Cedarcrest FFA; 7th place Rhaelyn Aaskins, Snohomish FFA; 8th place Haley Mullens, Arlington FFA; 9th place Elli Care, Cedarcrest FFA; 10th place Megan Reid, Cedarcrest FFA.

FFA Dairy Goat Show Nigerian Dwarf Type Champion 6-12 month doe Ella Dianich, Cedarcrest FFA; Champion 1-2 year doe Anna Christiansen, Cedarcrest FFA; Champion mature doe Ella Dianich, Cedarcrest FFA; Overall Champion Ella Dianich, Cedarcrest FFA; Champion Pet Ella Dianich Cedarcrest FFA.

FFA Dairy Goat Fitting and Showing Senior Class Champion Ella Dianich, Cedarcrest FFA; Reserve Senior Showman Anna Christiansen, Cedarcrest FFA; Novice Class Champion Bethany Smith, Cedarcrest FFA.

4H Poultry Waterfowl Best of Show Richard Steen, Duvall; Reserve of Show Hannah Palmer, Carnation; Champion Large Fowl Cock and Hen Gavin Halma, Snohomish; Champion Large Cockeral Chole Burns, Stanwood; Champion Large Pullet Richard Steen, Duvall; Reserve Champion Large Hen Haley Hagstrom, Duvall; Reserve Champion Large Cockerel and Pullet Anna Palatnikov, Snohomish; Champion Bantam Cock Hannah Palmer, Carnation; Reserve Bantam Cock and Champion Hen Coras Shieder, Duvall; Reserve Champion Bantan Hen Simon Fuentes, Silvana; Champion Bantam Cockerel Haley Hagstrom, Duvall; Reserve Champion Cockerel Violet Weiderspohn, Arlington; Champion Bantam Pullet Haley Hagstrom, Duvall; Reserve Champion Bantam Pullet Coras Shieder, Duvall; Best of Show Waterfowl Hailey Hagstrom, Duvall; Reserve of Show Nicole Gallagher, Brier; Best of Show and Reserve of Show Pigeon Logan Pernat, Snhomish.

FFA Agriculture Mechanics Projects: Justice Newkirk 20’ Tilt Bed Trailer; Brock Wilfong 10’ Trailer; Jason Verbandse Metal Art Bench; Results: Justice Newkirk, blue 1st place project; Best of Show Brock Wilfong blue 2nd place project; Jason Verbandse blue 3rd place project.

FFA Tractor Driving CDE Results Teams: Stanwood Chris Whisman 220 point, blue ribbon; Shawn Moyer 201 points, blue ribbon; Anthony Olander 126 point, blue ribbon; Austin Lafontain 15 points, red ribbon; Andrew Bartelhiemer 151 points, blue ribbon; Tyler Vroman 207 points blue ribbon; Dietrick Brooks 50 points, red ribbon; Dylan Alldridge 17 points, red ribbon; Lacey Danville 15 points, red ribbon; Sienna Mullens 18 points, red ribbon. Team Placing 1st Stanwood; 2nd Snohomish; 3rd Cedarcrest; 4th Arlington. Individual Placing 1st Chris Whisman, Stanwood; 2nd Tyler Vroman, Snohomish; 3rd Shawn Moyer, Stanwood; 4th Andrew Bartelhiemer, Snohomish; 5th Anthony Olander, Stanwood; 6th Dietrick Brooks, Cedarcrest; 7th Sienna Mullens, Arlington; 8th Dylan Aldridge, Cerdarcrest; 9th Austin Lafontain, Stanwood; 10th Lacey Danville Cedarcrest.

Livestock Youth Lamb Posters Tyler Vromen, red; Abby Byers, red; Anna Jensen, red; Karli Whetham, red; Freya Stangeland, blue; Mattison Jenkins, blue, Mckenzie Roberts, blue; Jaxson Roberts, blue; Owen Rienhard, blue; Travis Roberts, blue; Briana Affonso, blue.

FFA Swine Show Senior Fitting and Showing Champion Chris Whisman, Stanwood; Reserve Senior Fitting and Showing Champion Haylee Brotherton, Granite Falls; Novice Fitting and Showing Champion Austin LaFontain, Stanwood; Reserve Novice Champion Samantha Spear, Arlington; Champion Hereford Devyn Peek, Arlington; Champion Crossbreed Female Sean Moyer, Stanwood; Champion Market Hog Sean Moyer, Stanwood; Champion Feeder Chris Whisman, Stanwood; Grand Champion Female Swine Sean Moyer, Stanwood; Grand Champion Boar Shawn Moyer, Stanwood, Crossbreed.

FFA Rabbits Fitting and Showing Junior Reserve Champion, Natalie Custer, Monroe FFA; Junior Champion, Kayl Knapinski, Monroe FFA; Senior Reserve Champion, Summer Whittlesey, Stanwood FFA; Senior Champion, Melody Wicks, Stanwood FFA.

FFA Milk Quality and Products Career Development Event Top Teams 1st place Cedarcrest FFA; 2nd place Arlington FFA; 3rd place Granite Falls FFA; 4th place Snohomish FFA; 5th place Stanwood FFA; 6th place Monroe FFA. Top Individuals 1st place Andrew Bartleheimer, Snohomish FFA; 2nd place Kenzie Hagan, Granite Falls FFA; 3rd place Charlotte Booke, Granite Falls FFA; 4th place Keaton Downing, Cedarcrest FFA; 5th place Karli Whetham, Stanwood FFA; 6th place Leila Misallah, Cedarcrest FFA; 7th place Matt Jenkins, Arlington FFA; 8th place Parker Downing, Cedarcrest FFA; 9th place Haley Mullins, Arlington FFA; 10th place Brooke Downing, Cedarcrest FFA.

Open Class Floriculture First Show Adult Youth Sweepstakes Debbie Wetmore, Snohomish; Youth Design Sweepstakes Hazel Volk, Everett; Best Table Presentation Kathleen Wright and Stephanie Moran, Monroe; Chairman’s Award Frances Amend, Snohomish; Horticulture Excellence Carmella Terrones, Seattle; Horticulture Excellence Megan Lyons, Bothell; Outstanding Exhibitor Frances Amend, Snohomish; Judges Award Pat Castiglione, Snohomish; Outstanding Exhibitor Debbie Wetmore, Snohomish; Creative Award Hazel Volk, Everett; Special Award Braylen McKie, Bothell; Award of Excellence Frances Amend, Snohomish; Best of Division Megan Lyons, Bothell; Youth Horticulture Sweepstakes Roman Myers, Lake Stevens.

Talk to us

More in Local News

NO CAPTION NECESSARY: Logo for the Cornfield Report by Jerry Cornfield. 20200112
Timely police reform; Ferguson weighs in on drug possession

Here’s what’s happening on Day 101 of the 2021 session of the Washington Legislature.

George Floyd. This is a selfie in the public domain. 20210420
Snohomish County reacts: ‘Justice served’ by guilty verdict

Derek Chauvin, a former Minneapolis police officer, was found guilty Tuesday in the death of George Floyd.

Cryptocurrency and Blockchain Club president Zachary Nelson explains to a pair of students how the currency works while handing out free cryptocurrency at the University of Washington Bothell on Wednesday, May 9, 2018 in Everett, Wa. (Andy Bronson / The Herald)
Crypto’s wild ride: It’s winning fans from here to Wall Street

Digital currency is worth trillions to traders betting on Dogecoin, Bitcoin and other blockchains.

With desks stacked away to provide social distance spacing, tenth grader Zendon Bugge attends a World History class during the first day of school for Everett High students on Monday, April 19, 2021 in Everett, Washington.  (Andy Bronson / The Herald)
Students statewide returned to school buildings on Monday

Districts are now required to provide in-person class two days a week for kids through grade 12.

Langley has become a passport hotspot for off-islanders

In Snohomish County, appointments are reportedly booked out months in advance.

Snohomish County kicks off new rental assistance program

It starts with nearly $25 million from the U.S. Treasury Department. More funding is expected soon.

Witness, shell casing tie murder to Central Whidbey

A 67-year-old Freeland man whose body was found in Blaine may have been shot near the Coupeville Ferry.

Drivers go around a roundabout at 204th Street NE and 77th Avenue NE on Monday, April 12, 2021 in Arlington, Washington.  (Andy Bronson / The Herald)
As Amazon moves in, Arlington’s roads are already strained

The city and state are spending millions to improve traffic flow with more lanes and roundabouts.

One crime, two very different punishments for Everett teens

Two young men went on an armed robbery spree. One was sentenced to seven years in prison. The other, zero.

Most Read