All-North Sound Conference teams announced

See which athletes were honored in track and field, baseball, softball, golf and boys soccer

The All-North Sound Conference teams as selected by the league’s coaches:

BASEBALL

First Team

Catcher

Jack Gresli, sr., Granite Falls

Pitchers

Issac Hines, sr., King’s

Brandon McClean, sr., Cedar Park Christian

First Baseman

Ben Hann, sr., Cedar Park Christian

Second Baseman

Jensen Lavering, jr., Cedar Park Christian

Third Baseman

Drew Fry, jr., South Whidbey

Shortstop

Kody Newman, sr., South Whidbey

Outfielders

London Conard, jr., Cedar Park Christian

Ethan Elias, jr., King’s

Alex Black, jr., South Whidbey

Utility

Michael Doyle, sr., Cedar Park Christian

Second Team

Catcher

Gavin Knoblich, jr., Coupeville

Pitchers

Reece Cory, jr., Granite Falls

Brent Batchelor, soph., South Whidbey

First Baseman

Dane Lucero, sr., Coupeville

Second Baseman

Jon Bartel, sr., South Whidbey

Third Baseman

Jack Erdman, jr., Cedar Park Christian

Shortstop

Matt Hilborn, sr., Coupeville

Outfielders

Nick Black, fr., South Whidbey

Jake Pease, sr., Coupeville

Jacob Catey, sr., Cedar Park Christian

Utility

Kobe Koehler, soph., Sultan

Offensive MVPs

Cole Fazio, soph., Cedar Park Christian

Tyler Durbin, jr., King’s

Pitcher of the Year

Ethan Petty, jr., South Whidbey

Coach of the Year

Tom Fallon, South Whidbey

Team Sportsmanship

Sultan H.S., Coach Steve Leverett

BOYS GOLF

First Team

Gabe Jacobson-Ross, sr., South Whidbey

Brent de Wolf, sr., South Whidbey

Dane Saxton, jr., South Whidbey

Alex Peterson, soph., King’s

Second Team

Adam Payne, jr., King’s

Lewis Mattson, jr., South Whidbey

Isaac Fairfield, soph., Cedar Park Christian

Jacob Gaenz, sr., King’s

Golfer of the Year

Grayson Giboney, sr., King’s

BOYS SOCCER

First Team

Midfielders

Cormac Workman, South Whidbey

Hiroto Nasu, King’s

Christof Rosler, King’s

Aram Leyva, Coupeville

Forwards

Diego Hernandez, Sultan

Jack McCallister, King’s

Defenders

Joey Lane, South Whidbey

Thomas Simms, South Whidbey

Miguel Garcia, Sultan

Ram Deo-Campo Vuong, King’s

Ian Richards, King’s

Goalkeeper

David Fulga, Cedar Park Christian

Second Team

Midfielders

Graham Colar, South Whidbey

Gabe DeBock, Sultan

Austin Simmonds, Cedar Park Christian

Ray Li, King’s

Forwards

Derek Leyva, Coupeville

Jack Phillips, Cedar Park Christian

Defenders

Sequoia Durham, South Whidbey

Blake Bernethy, Sultan

Wyatt Stanley, King’s

Eli Waldron, South Whidbey

Sam Wynn, Coupeville

Goalkeeper

Julian Inches, South Whidbey

Goalkeeper of the Year

Gunnar Morehead, King’s

Defender of the Year

Christian Engmann, King’s

Offensive Player of the Year

Michael Lux, South Whidbey

Coach of the Year

Emerson Robbins, South Whidbey

GIRLS GOLF

First Team

Jamie Edwards, sr., King’s

Tori Schuller, soph., South Whidbey

Alyssa Ludtke, sr., South Whidbey

Hollee Seaward, jr., Sultan

Second Team

Delaney Peterson, jr., King’s

Ava Mason, jr., King’s

Arianna Christophilis, soph., King’s

Daylee Peterson, jr., King’s

Golfer of the Year

Emma Leggett, sr., South Whidbey

SOFTBALL

First Team

Sela Flynn, sr., Cedar Park Christian

Scout Smith, jr., Coupeville

Jillian Zachry, sr., Granite Falls

Addison Dennis, soph., Granite Falls

Madison Hubbard, sr., Granite Falls

Ari Marshall, jr., South Whidbey

Bethany Fulcher, sr., Sultan

Chanel Sterba, fr., South Whidbey

Emma Mathusek, jr., Coupeville

Erica Gilles, fr., Cedar Park Christian

Second Team

Chelsea Prescott, soph., Coupeville

Gracie Orr, sr., Cedar Park Christian

Veronica Crownover, sr., Coupeville

Andi Dill, sr., Cedar Park Christian

Melody Wilkie, soph., South Whidbey

Cheyan Budrow, jr., Sultan

Jaide Waud, sr., Granite Falls

Tiffany Jameson, jr., Cedar Park Christian

Loralai Bates, soph., Granite Falls

Isabelle Wells, fr., Coupeville

Offensive Player of the Year

Sam Vanderwel, sr., Granite Falls

Defensive Player of the Year

Sarah Wright, sr., Coupeville

Coach of the Year

Kevin McGranahan, Coupeville

BOYS TRACK AND FIELD

First Team

100 — Jean Lund-Olsen, jr., Coupeville

200 — Danny Conlisk, sr., Coupeville

400 — Danny Conlisk, sr., Coupeville

800 — Callahan Yale, sr., South Whidbey

1600 — Callahan Yale, sr., South Whidbey

3200 — Isaac Cortes, jr., Granite Falls

110 hurdles — Bodie Hezel, jr., South Whidbey

300 hurdles — Pierce Papke, sr., King’s

4×100 relay — Coupeville (Danny Conlisk, Tiger Johnson, Sean Toomey-Stout, Jean Lund-Olsen)

4×400 relay — South Whidbey (Max Dodd, Michael Cepowski, Cody Eager, Callahan Yale)

Shot put — Samuel Van Peursem, sr., Cedar Park Christian

Discus — Samuel Van Peursem, sr., Cedar Park Christian

Javelin — Casey Needham, jr., King’s

High Jump — Koa Davison, jr., Coupeville

Pole Vault — Cody Chew, jr., King’s

Long Jump — Sean Toomey-Stout, jr., Coupeville

Triple Jump — David Zhang, soph., King’s

Second Team

100 — Danny Conlisk, sr., Coupeville

200 — Jean Lund-Olsen, jr., Coupeville

400 — Michael Gabelein, jr., King’s

800 — Obed Cushing, sr., Sultan

1600 — Isaac Cortes, jr., Granite Falls

3200 — Anthony Hart, sr., King’s

110 hurdles — Kole Nelson, jr., South Whidbey

300 hurdles — Bodie Hezel, jr., South Whidbey

4×100 relay — South Whidbey (Max Dodd, Bodie Hezel, Carl Henri Chapman, Caden Spear)

4×400 relay — Cedar Park Christian (Elias Foley, Trent Mortensen, IB Kelly-Briggs, Ethan Thomas)

Shot put — Ryan Labrador, sr., Coupeville

Discus — Michael Bicknell, sr., King’s

Javelin — Casey Justus, sr., South Whidbey

High Jump — Will Chi, soph., Cedar Park Christian

Pole Vault — Alex Grimm, sr., King’s

Long Jump — Carl Henri Chapman, soph., South Whidbey

Triple Jump — Sean Toomey-Stout, jr., Coupeville

GIRLS TRACK AND FIELD

First Team

100 — Mattason Straub, jr., South Whidbey

200 — Hannah Hawkins, fr., King’s

400 — Hannah Hawkins, fr., King’s

800 — Naomi Smith, jr., King’s

1600 — Naomi Smith, Jr., King’s

3200 — Kaia Swegler-Richmond, soph., South Whidbey

100 hurdles — Emma Culberson, sr., King’s

300 hurdles — Emma Culberson, sr., King’s

4×100 relay — King’s (Hannah Carrithers, Maci Hodgins, Kat Kirkpatrick, Hannah Hawkins)

4×200 relay — King’s (Hannah Carrithers, Maci Hodgins, Peyton Hammond, Kat Kirkpatrick)

4×400 relay — South Whidbey (Grace Complita, Alexandra Kurtz, Mallory Drye, Kaia Swegler-Richmond)

Shot put — Emma Smith, sr., Coupeville

Discus — Lexi StaretsFoote, sr., South Whidbey

Javelin — Mikaehla Brown, jr., Cedar Park Christian

High Jump — Emma Storkson, jr., King’s

Pole Vault — Maci Hodgins, jr., King’s

Long Jump — Maya Toomey-Stout, jr., Coupeville

Triple Jump — Daesha Smith, sr., Granite Falls

Second Team

100 — Hannah Hawkins, fr., King’s

200 — Kaitlyn Ventler, jr., Cedar Park Christian

400 — Mallory Kortuem, jr., Coupeville

800 — Elie Bassett, fr., Granite Falls

1600 — Greta Gunning, sr., King’s

3200 — Greta Gunning, sr., King’s

100 hurdles — Lindsey Roberts, sr., Coupeville

300 hurdles — Molly Cobbs, fr., South Whidbey

4×100 relay — Coupeville (Maya Toomey-Stout, Ja’Tarya Hoskins, Mallory Kortuem, Lindsey Roberts)

4×200 relay — Coupeville (Lindsey Roberts, Ja’Tarya Hoskins, Mallory Kortuem, Maya Toomey-Stout)

4×400 relay — Coupeville (Lucy Sandahl, Mikaela Labrador, Ja’Tarya Hoskins, Alana Mihill)

Shot put — Ellie Gaenz, jr., King’s

Discus — Emma Smith, sr., Coupeville

Javelin — Jenny Rodenbaugh, jr., Granite Falls

High Jump — Jenny Rodenbaugh, jr., Granite Falls

Pole Vault — Mallory Kortuem, jr., Coupeville

Long Jump — Kaitlyn Ventler, jr., Cedar Park Christian

Triple Jump — Jenny Rodenbaugh, jr., Granite Falls

Talk to us

More in Sports

Marysville Pilchuck soccer player Edgar Martinez

Standout defender also kicked for the football team and shares a name with a Seattle Mariners icon.

AquaSox season over after MLB cancels minor-league season

In a statement, the team said it looks “forward to having AquaSox baseball back at Funko Field in 2021.”

What’s next for Mariners’ minor-leaguers?

The the minor-league season canceled, most young players will be left to work out on their own.

Everett Merchants’ season canceled due to pandemic

The semi-pro summer baseball team was hoping to play its 47th season under coach Harold Pyatte.

Empty stands at Emerald Downs leave empty feeling inside

The reality of the summer sets in when witnessing first-hand empty stands at a sporting event.

Community sports roundup: GP grad headed to rodeo finals

Plus, an EvCC pitcher signs with the Yankees, locals affected by SPU shuttering gymnastics, and more.

Canadian Hockey League hit with abuse lawsuit

The lawsuit alleges the CHL and its member leagues have been complicit in the abuse of underage players.

Amazon pays for rights to rename KeyArena ‘Climate Pledge’

The stadium will be the home for Seattle’s yet-to-be-named hockey team.

Everett Silvertips defenseman Olen Zellweger controls the puck before a backdrop of fans during a game against the Saskatoon Blades last November at Angel of the Winds Arena. Readers weighed in on whether they’d be comfortable attending a Silvertips game with Angel of the Winds at 50% capacity amidst the coronavirus pandemic. (Kevin Clark / The Herald)
POLL RESULTS: Majority of fans would attend Tips games

However, 38% would not be comfortable going to Angel of the Winds Arena at 50% capacity.

New Seattle hockey venue to be named Climate Pledge Arena

Amazon purchases the naming rights for the former KeyArena and puts the focus on its climate-change message.

NFL says training camps still on for late July

Although contingency plans are being made, the league intends to start training camp on time.

Snohomish track and field standout Ellie Grant

The talented jumper overcame scoliosis and will study biochemistry at the University of Idaho.