Arlington’s Peyton Brown pulls down a rebound Friday at Shorecrest High School. (Kevin Clark / The Daily Herald)

Arlington’s Peyton Brown pulls down a rebound Friday at Shorecrest High School. (Kevin Clark / The Daily Herald)

Friday’s prep results

Michai Harris scored 27 points, including 11 in the fourth quarter, and grabbed seven rebounds as the Lakewood boys basketball team rallied in the fourth quarter to upset host Lynden Christian 80-75 on Friday.

The Lyncs entered the game No. 1 in the Washington Interscholastic Activities Association Ratings Percentage Index Class 1A rankings.

The Cougars (15-5 overall, 9-3 Northwest Conference) quickly erased a six-point deficit early in the fourth quarter behind Harris’ 11 points, which put all the pressure on the Lyncs (20-1, 12-1) as they tried to salvage an undefeated regular season.

“They started to hurry a little bit on offense, which was to our advantage,” Lakewood coach Anthony Wiederkehr said. “Defensively all we did was try to speed them up in the fourth quarter.”

Here are scores and recaps from all of Friday’s games:

BOYS BASKETBALL

Jackson 58, Lake Stevens 51

Jackson built a 41-26 halftime lead and held off host Lake Stevens in the second half to win the Wesco 4A contest.

Christian Liddell led Jackson (13-6 overall, 9-4 Wesco 4A) with 13 points. Kyle Bigovich added 12 and Jesse Hoiby finished with 10 for the visitors.

Ryder Kavanagh led all scorers with 22 points, while DeShawn McFerrin had 15 and Derik Myers totaled nine for Lake Stevens (8-11, 5-8).

Click here for box score.

Cascade 59, Mariner 58

Cascade’s Donelle Meriwether made two free throws with six seconds left to lift the Bruins past visiting Mariner in a Wesco 4A game.

After Meriwether’s free throws, the Marauders missed a 3-pointer and time expired during the battle for the long rebound.

Meriwether finished with a game-high 24 points. Musa Baldeh added 13 for Cascade (6-13 overall, 4-9 Wesco 4A).

Edwin Bouah scored 21 points to lead the Marauders (3-16, 1-12). Tony MacArthur had 17 and Topaziyon Kipabut chipped in with 14 points.

Click here for box score.

Kamiak 58, Mount Vernon 50

Carson Tuttle scored 27 points and Kamiak survived a slow start to pick up a Wesco 4A home victory over Mount Vernon.

Danny Sharpe had 15 points for the Knights (11-8 overall, 9-4 Wesco 4A), who outscored the Bulldogs (3-16, 2-11) 31-12 in the second and third quarters combined.

Isaiah Brown led Mount Vernon with 26 points.

Click here for box score.

Everett 66, Lynnwood 46

Bogdan Fesiienko scored a game-high 17 points as Everett knocked off visiting Lynnwood in Wesco 3A play.

The Seagulls (8-12 overall, 5-7 Wesco 3A) used a balanced attack on offense with 10 players scoring and only one reaching double digits.

Jerry Boston paced the Royals (7-12, 3-8) with 16 points.

Click here for box score.

Marysville Getchell 74, Shorewood 70 (OT)

Marysville Getchell’s Malakhi Knight scored 21 points, and the Chargeres outlasted host Shorewood in an overtime contest.

Marysville Getchell (8-11 overall, 4-7 Wesco 3A) also received 16 points from Cameron Stordahl and 12 from Ian Roskelley.

Skylar Hammer led the home side with 21 points. Sean Santos added 19 points and Richie Ordona finished with 15 for the Thunderbirds (1-18, 0-11).

Click here for box score.

Marysville Pilchuck 67, Oak Harbor 44

Four Marysville Pilchuck players scored in double figures, and the Tomahawks cruised to a Wesco 3A win over Oak Harbor.

Kobe Baumann and Josiah Gould each finished with 13 points, while Luke Dobler and RaeQuan Battle had 12 apiece for the Tomahawks (16-3 overall, 10-1 Wesco 3A).

Dorian Hardin led the Wildcats (3-16, 1-10) with 16 points.

Click here for box score.

Arlington 66, Shorecrest 53

Anthony Whitis scored 21 points and keyed Arlington’s third-quarter run as the Eagles defeated visiting Shorecrest in a Wesco 3A contest.

The Scots (16-3 overall, 10-1 Wesco 3A), who were unbeaten in conference play entering the game, led by one point at halftime before the Arlington wrested control with a 24-13 third quarter. Whitis scored 11 of his 21 in the period.

Jalen Carey added 18 for the Eagles (13-7, 7-4).

Shorewood’s Philip Pepple led all scorers with 27 points.

Click here for box score.

Mountlake Terrace 68, Snohomish 40

Khyree Armstead scored 20 points in Mounlake Terrace’s win over visiting Snohomish in a Wesco 3A matchup.

Mason Petersen added 15 points for the Hawks (18-1, 10-1 Wesco 3A).

The Panthers (5-14, 2-9) were led by Cameron Bonorden’s 21 points.

Click here for box score.

King’s 57, South Whidbey 43 (statistics not reported)

Cedar Park Christian (Bothell) 57, Granite Falls 27

George Reidy notched 33 points to lead Cedar Park Christian (Bothell) to a Cascade Conference home victory over Granite Falls.

The Eagles (9-11 overall, 5-7 Cascade Conference) clinched the third and final spot awarded to the Cascade Conference in the District 1 1A tournament. They’ll travel north to face Nooksack Valley on Monday.

Wyatt Long had a game-high 10 for the Tigers (0-20, 0-12).

Click here for box score.

Sultan 59, Archbishop Murphy 50

Elias Lopez led a trio of players for Sultan in double figures with 18 points as the Turks defeated visiting Archbishop Murphy in Cascade Conference play.

Ben Biddle and Phoenix McGuire added 12 points apiece for Sultan (7-13 overall, 4-8 Cascade Conference), which beat the Wildcats for the first time since the 2013-14 season.

Sage Oliveria led Archbishop Murphy (13-7, 8-4) with 15 points.

Click here for box score.

Lakewood 80, Lynden Christian 75

La Conner 55, Darrington 38

Darrington’s Alex McConnaughy scored 14 points, but La Conner went on a 17-2 run in the second quarter to take control, and the host Braves (9-11 overall, 5-5 Northwest 2B/1B) went on to win the Northwest 2B/1B game.

The Loggers concluded their season at 4-16 (2-8).

Click here for box score.

Liberty 62, Cedarcrest 45 (statistics not reported)

GIRLS BASKETBALL

Glacier Peak 76, Monroe 38

Abbie Juozapaitis scored 17 points, Makayla Guerra added 16 and Glacier Peak held Monroe to just 11 points in the first half on its way to a Wesco 4A road victory over the Bearcats.

Nine different players scored for the Grizzlies (13-6 overall, 11-2 Wesco 4A), who have won four straight games by 18 points or more.

Brynna Schmidt paced Monroe (7-12, 4-9) with 13 points.

Click here for box score.

Mariner 47, Cascade 30

Mariner’s Taliyah Clark led all scorers with 20 points as the Marauders (12-7 overall, 7-6 Wesco 4A) cruised to a win over host Cascade.

Trinity Baker scored eight points to lead the Bruins (1-18, 0-13).

Click here for box score.

Mount Vernon 59, Kamiak 55 (statistics not reported)

Lake Stevens 60, Jackson 37

Kylee Griffen notched a game-high 17 points and Lake Stevens held Jackson to just 10 points in the first half on its way to a Wesco 4A road victory over the Timberwolves.

Raigan Reed added 11 points for Lake Stevens (16-3 overall, 12-1 Wesco 4A).

Olivia Skibiel’s 15 points paced Jackson (10-9, 7-6).

Click here for box score.

Stanwood 62, Meadowdale 36

Stanwood’s Ashley Alter scored 31 points as the visitors rolled to a win over Meadowdale.

Madison Chisman and Jillian Heichel added 12 points each for the Spartans (13-5 overall, 9-2 Wesco 3A).

Fatoumata Jaiteh led the Mavericks (7-12, 4-7) with eight points.

Click here for box score.

Arlington 48, Shorecrest 46

Lynnwood 78, Everett 31

Nakia Boston scored 23 points and Rachel Walsh 21 to lead Lynnwood to a Wesco 3A home victory over Everett.

Nine different players scored for the Royals (11-8 overall, 7-4 Wesco 3A), winners of three straight.

Kate Pohland’s 17 points led the Seagulls (5-16, 4-8).

Click here for box score.

Snohomish 57, Mountlake Terrace 23

Maya DuChesne scored 11 points and Courtney Perry 10 as Snohomish crusied to home victory over Mountlake Terrace.

All 10 Panthers (17-2 overall, 11-0 Wesco 3A) that played scored.

Jasmine Zenk had a team-high 10 points for the Hawks (2-17, 1-10).

Click here for box score.

Oak Harbor 45, Marysville Pilchuck 39

Jasmine Ford netted 15 points and Oak Harbor outscored visiting Marysville Pilchuck 15-4 in the third quarter to erase an eight-point halftime deficit and pick up its first Wesco 3A win of the season.

Mikhaela Cortez added 11 points for the Wildcats (4-15 overall, 1-10 Wesco 3A).

Miriah Summers led the Tomahawks (0-19, 0-11) with 13 points, and Mary Moses chipped in 12.

Click here for box score.

Marysville Getchell 35, Shorewood 27

Kortney Crane’s 13 points lifted Marysville Getchell to a win over visiting Shorewood in a Wesco 3A matchup.

Maddison Hagglund and Sydney Norton each chipped in six points for the Chargers (5-14, 4-7 Wesco 3A).

The Thunderbirds (9-10, 5-6) were led by Sabrina Musye and Megan Peery, who each scored eight points.

Click here for box score.

King’s 61, South Whidbey 25

Cedar Park Christian (Bothell) 56, Granite Falls 50

Cedar Park Christian (Bothell)’s Irena Korolenko scored 22 points in the Eagles’ victory over visiting Granite Falls in a Cascade Conference matchup.

Sadie Hutchinson led the Tigers (4-16, 3-9 Cascade conference) with 26 points.

KK Boersma chipped in 15 points the Eagles (10-9, 6-6).

Click here for box score.

Archbishop Murphy 76, Sultan 21

Archbishop Murphy’s Natalie Hayward scored 20 points and the Wildcats capped off their regular season with a win over visiting Sultan.

Olivia Riojas and Maddie Hill added 16 points apiece for Archbishop Murphy (19-1 overall, 12-0 Cascade Conference).

Lily Morgan finished with 11 points to lead the Turks (1-19, 0-12).

Click here for box score.

Lynden Christian 69, Lakewood 16 (statistics not reported)

La Conner 54, Darrington 7 (statistics not reported)

WRESTLING

Wesco 4A Tournament

At Glacier Peak H.S.

Team scores through Day 1—1, Lake Stevens 192.5; 2, Glacier Peak 92; 3, Monroe 67.5; 4, Kamiak 62; 5, Jackson 54; 6, Mount Vernon 42; 7, Cascade 39; 8, Mariner 29.

Saturday’s semifinal matchups (winners to regionals)

106—Jake Bennett (LS) vs. Matthew Johnson (LS); Zac McSpadden (GP) vs. Cole Lance (Mon)

113—Markus Johnson (LS) vs. Richard Chung (K); Rubin Vierra (K) vs. Kirill Chirva (MV)

120—Parker Hardy (GP) vs. Ethan West (LS); Chad Pease (Mon) vs. Kyle LaCoursiere (LS)

126—Clayton Brush (LS) vs. David Richards-Perhatch (GP); Matt Kastelle (J) vs. Gavin MacDonald (GP)

132—Cody LaCoursiere (LS) vs. Cannon Lind (J); Seth Nickerson (LS) vs. Kaige Bunsngeam (C)

138—Talon Tate (LS) vs. Marshall Ryan (LS); Yasin Alissa (C) vs. Taylor Ivy (Mon)

145—Ricardo Villalpando (C) vs. Elijah Schmitt (LS); Tim Mandzyuk (GP) vs. Hayden Jones (LS)

152—Julian Fryberg (LS) vs. Dylan Owen (GP); Guage Holland (K) vs. Josh Giron (Mar)

160—Angelo Loera (LS) vs. Easton Howe (GP); James Ryan (J) vs. Brandon Poe (LS)

170—Isaac Gust (LS) vs. Garrett Miller (J); Colton Hernandez (Mon) vs. Anthony Armad (K)

182—Malachi Lawrence (LS) vs. Paul Bischoff (Mon); Max Furlong-Benedetti (K) vs. Levi Weaver (Mar)

195—Josh Erling (GP) vs. Carson West (LS); Hunter Harris (Mon) vs. Mo Arch (MV)

220—Drew Kindle (K) vs. Alex Tran (Mar); Tristin Willis (MV) vs. Wyatt Hall (LS);

285—Malachi Saunders (MV) vs. Mason Bridges (GP); Devin Kylany (LS) vs. Jody Notoa (Mar).

Wesco 3A North Tournament

At Stanwood H.S.

Team scores through Day 1—1, Marysville Pilchuck 167; 2, Everett 152; 3, Oak Harbor 99; 4, Marysville Getchell 93; 5, Snohomish 89; 6, Arlington 86; 7, Stanwood 84.5

Saturday’s semifinal matchups (winners to regionals)

106—Cole Daurie (MP) vs. Jayme Gonzalez (Sno); Jonah Palabrica (Ev) vs. Dorian Tollenaar (Arl)

113—Fernie Vasquez (Ev) vs. Ethan Kelley (Sno); Blake Servatus (OH) vs. Tanner Lauzon (MP)

120—Daniel Ramirez (Ev) vs. Jakob Dailey (OH); Josh Allred (Ev) vs. Austin Davis (MP)

126—Stephan Erosa (Ev) vs. Ryan Arboleda (Ev); Nick Cantu (MP) vs. Caleb Fitzgerald (OH)

132—Will Rush (A) vs. Isaac Ortega (Stan); Josh Ren (Sno) vs. Baily Alvis (MP)

138—Trey Padgett (MP) vs. Dayne Tuohimaa (Ev); Ben Woolman (Stan) vs. Isaiah Galindo (MP)

145—Mason Phillips (Stan) vs. Shingo Johnston (OH); Jeremy Williams (Stan) vs. Blake McBride (OH)

152—Jonathon Goeden (MP) vs. Sam Rush (A); Ryan Cote (Sno) vs. Devin Fahlman (MP)

160—Riley Van Scoy (Stan) vs. Devon Rose (MG); Kristian Fairbanks (A) vs. Riley Bennett (Ev)

170—Cayden White (MP) vs. Ethan Pace (OH); Shane Reichlin (MG) vs. Kyle Carlson (Sno)

182—Krys DuPree (Ev) vs. Will Ingrham (Stan); Dylan Wheeler (Sno) vs. Ben Kloes (Sno)

195—Christian Balmer (Ev) vs. Ikaika Naweli (MP); Aurick Martinez (Ev) vs. Ryan Douglas (Sno)

220—Matt Currier (Sno) vs. Wyatt Tayon (Stan); Adam Holston (MP) vs. Michael Fisken (OH)

285—Joe Lawrence (MP) vs. Nathaniel Nunez (OH); Jeff Roullier (MP) vs. Duncan King (Sno)

GIRLS WRESTLING

NW District Sub-Regional

At Bellingham H.S.

Team scores through Day 1 (Top 10 and local teams)—1, Burlington-Edison 59; 2, Mount Baker 48.5; 3, Everett 47; 4, Bellingham 33; 5, Sedro-Woolley 32; 6, Arlington 31; 7, Lynden 29; 8, Glacier Peak 21.5; 9, Lakewood 20; 10, Snohomish 18; 11, Oak Harbor 17; 13, Granite Falls 14; 15, Edmonds-Woodway 10; 16, Jackson 10; 18, Monroe 10; 21, Cascade 9; 22, Kamiak 8; 23, Stanwood 7; 26, Mariner 4; 27, Marysville 4; 29, Shorecrest 4; 30, South Whidbey 4; 31, Sultan 4; 32, Darrington 3; 33, Mountlake Terrace 0.

Saturday’s quarterfinal matchups

100—Cora Orton (Sedro-Woolley) vs. Anna Spangler (Concrete); Skye Hoyle (Bellingham) vs. Maggie Telford (Jackson); Chloe Myers (Burlington-Edison) vs. Arshpreet Kuar (Cascade); Alyssa Marshall (Everett) vs. Shanoah Shanes (Sedro-Woolley).

105—Kaylee Gaines (Mount Vernon) vs. Mitzy Blancas (Burlington-Edison); Hope Jose-Day (Ferndale) vs. Vivian Potong (Arlington); Hannah Petersen (Stanwood) vs. Maria Torrero (Mount Baker); Janet Baldovinos (Lynden) vs. Diana Cantini (Kamiak).

110—Carmen DeGregg (Everett) vs. Ivon Sanchez (Bellingham); Torrie Blackwood (Lakewood) vs. Litzzy Partida (Mount Vernon); Mikayla Kolbeck (Arlington) vs. Julie Wilson (Mount Vernon); Gina Munoz (Sedro-Woolley) vs. Stephanie Becerra (Burlington-Edison).

115—Casidy O’Hara (Lakewood) vs. Mackenzie Hamilton (Sedro-Woolley); Summer Leonard (Everett) vs. Abigayle Simms (Burlington-Edison); Julia Contreras (Monroe) vs. Ana Ayala (Burlington-Edison); Josy Delgadillo (Blaine) vs. Michelle Mata (Mount Baker).

120—Lynette Samano (Bellingham) vs. Bristol Halvorson (Friday Harbor); Clare Walters (Anacortes) vs. Cameron Oliver (Lynden); Audrey Knutson (Burlington-Edison) vs. Haily Burt (Burlington-Edison); Emily Short (Granite Falls) vs. Daisey Ramirez (Everett).

125—Gabriella Mata (Mount Baker) vs. Natalie Rodriguez (Lynden); Elizabeth Clairmont (Oak Harbor) vs. Lexani Brown (Sedro-Woolley); Ebonney Bowhay (Mount Baker) vs. Hee-Soo Suh (Kamiak) vs. Darleen Zarate (Nooksack Valley).

130—Joessie Gonzales (Snohomish) vs. Angelica Rodriguez (Burlington-Edison); Rhyleeann Wienberger (Lakewood) vs. Frances O’Meara (Everett); Emilee Castillo (Sultan) vs. Jaedyn Flowers (Sedro-Woolley); Tenley Swope (Meridian) vs. Mattea Potter (Granite Falls).

135—Alisha Van Scoy (Stanwood) vs. Kylie Hinds (Arlington); Shealyn Miller (Monroe) vs. Alyssa Jay Moore (Shorecrest); Rebekah Rollins (Mount Baker) vs. Sierra Chapman (Everett); Nicole Helseth (Everett) vs. Hailie Holestine (Lynden).

140—Ally de la Cruz (Kamiak) vs. Anistaiza Kramer (Lakewood); Holly Butler (Snohomish) vs. Leah Leeders (Jackson); Olivia Poulton (Lakewood) vs. Itzel Ceja (Arlington); Beatriz Briceno (Lynden) vs. Maggie Kermoade (Everett).

145—Kiley Hubby (Glacier Peak) vs. Jamie Machado (Mariner); Melanie Garfias (Bellingham) vs. Cassidy Chambers (Sedro-Woolley); Eden Wadhams (Lynden) vs. Savannah Yazzolino (Bellingham); Raven Newman (Edmonds-Woodway) vs. Lindsey Crawford (Stanwood).

155—Alexandra Gonchar (Mount Vernon) vs. Jennifer Morales (Marysville); Leah White (Arlington) vs. Alycia Pidgeon (Snohomish); Crystal Larson (Everett) vs. Autumn Ortega (Stanwood); Trinity Johnson (Lynden) vs. Esmeralda Dominguez (Burlington-Edison).

170—Karrah Smith (Granite Falls) vs. Milynn Scott (Glacier Peak); Kelsie Thuringer (Glacier Peak) vs. Molly West (Everett); Emma Fleury (Burlington-Edison) vs. Alex Brulotte (Ferndale); Aunya Carpenter (Concrete) vs. Jada Tarvin (Mount Baker).

190—Grace Himango (Nooksack Valley) vs. Alaska Luna (Cascade); Wendy Castillo (Mount Vernon) vs. Yadira Gonzalez (Burlington-Edison); Stephanie Ramirez (Everett) vs. Brandi Vis (Lynden); Eliza Gijon-Garcia (Everett) vs. Shelby Sears (Mount Baker).

235—Rosemary Ferris (Sedro-Woolley) vs. Julia Blair (Everett); Eleanor Fair (Sedro-Woolley) vs. Destinee Williams (Arlington); Taya Phillips (Everett) vs. Vatoria Keyes (Edmonds-Woodway).

Talk to us

More in Sports

Extension of school closures ends hopes for spring sports

Gov. Jay Inslee’s order Monday included the cancellation of extracurricular athletics and activities.

Silvertips’ Wolf earns WHL honor

The 18-year-old goaltender was named a Western Conference first-team All-Star on Tuesday.

Lambright left lasting legacy in Snohomish County and beyond

The Everett High School graduate and UW football coaching legend passed away recently at age 77.

Will the Seattle Seahawks re-sign star defensive end Jadeveon Clowney? (AP Photo/Rick Scuteri)
POLL: What should the Seahawks do about Jadeveon Clowney?

Seattle’s star defensive end remains on the free-agent market. Should the Seahawks bring him back?

Carroll on remote draft: ‘It’s going to be fascinating’

The Seahawks’ coach says the organization is doing everything possible to prepare for the NFL draft.

8 unanimous picks for All-Decade Team include Brady, Watt

The Seahawks have five honorees: Bobby Wagner, Earl Thomas, Richard Sherman, Marshawn Lynch and Pete Carroll.

WSU coach Nick Rolovich’s success will be measured on the field

Because there is much focus on Rolovich’s flashy style, it’s easy to overlook the substance.

Pandemic forces sweeping changes in golf world

The British Open has been canceled, and the Masters will take place in November.

Hall of Famer Al Kaline, Detroit’s beloved ‘Mr. Tiger,’ dies at 85

Revered for his humility and sportsmanship, he also was a fierce competitor on the field.

Most Read