Runners make their way through the course Saturday evening during the 13th annual Twilight Invitational at Cedarcrest Golf Course in Marysville. (Kevin Clark / The Herald)

Runners make their way through the course Saturday evening during the 13th annual Twilight Invitational at Cedarcrest Golf Course in Marysville. (Kevin Clark / The Herald)

Local runners shine at Twilight Invitational in Marysville

Naomi Smith of King’s ran the fastest 5,000-meter girls time in the state to highlight the big event.

Nearly 80 high school cross country teams competed Saturday evening in the 13th annual Twilight Invitational at Cedarcrest Golf Course in Marysville.

The event drew teams from across Snohomish County and the state, as well as out-of-state squads from Oregon, Idaho, California, Texas and British Columbia.

Here’s a look at the winners and top local individuals and teams from the event’s four varsity races:

CLASS 4A-3A GIRLS RACE

King’s senior Naomi Smith ran the fastest 5,000-meter time in the entire state this season among high school girls — regardless of classification — to take first place out of 214 runners in the big-school race.

The defending 1A state champion breezed past the competition in a personal-best 17 minutes, 21.7 seconds, crossing the line nearly 30 seconds ahead of the second-place finisher. Smith is one of just two girls in the entire state this season to run a sub-18-minute time.

Defending 4A state champion Glacier Peak took second place out of 31 schools in the 4A-3A team standings. The Grizzlies placed three runners in the top 25, led by senior Alexis Palmer’s ninth-place finish.

Other top-10 local finishers were Snohomish junior Ellie Baxter in seventh place and Marysville Getchell junior Jasmine Nguyen in 10th.

Lake Stevens placed fourth in the team standings, led by sophomore Ashley Reeck’s 11th-place finish.

Jesuit (Oregon) finished with four runners in the top eight and cruised to the team title.

CLASS 4A-3A BOYS RACE

Arlington took third place out of 34 schools in the 4A-3A team standings, led by senior Chance Pearston’s 12th-place finish. He was one of three Eagles to place in the top 25 of the 240-runner race.

Lynnwood senior Micah Murphy placed eighth to finish as the top local runner. Glacier Peak senior Elijah Lopez took 10th place.

Inglemoor senior Cooper Laird won the race in 15:30.8. Jesuit placed six runners in the top 15 and ran away with the team title.

CLASS 2A-1B GIRLS RACE

King’s sophomore Campbell Baker placed second out of 161 runners with a personal-best time of 19:10.7.

Baker finished one spot ahead of Cedarcrest sophomore Sonja Blycker, who took third place to lead the Red Wolves to a fifth-place finish out of 22 schools in the 2A-1B team standings.

Lakewood senior Callie Buchanan placed eighth, leading the Cougars to a sixth-place team finish.

Life Christian Academy sophomore Gabby Martin won the race by more than 34 seconds with a time of 18:36.5. Marist (Oregon) cruised to the team title.

CLASS 2A-1B BOYS RACE

King’s sophomore Nick LeBar placed sixth out of 191 runners with a personal-best time of 16:13.0.

Lakewood took sixth place out of 28 schools in the 2A-1B team standings to finish as the top local school.

Ilwaco sophomore Daniel Quintana won the race in 15:48.1 and Oaks Christian (California) claimed the team title.

More in Sports

4A state swim & dive: Snohomish County swimmers make waves

Local swimmers and relay teams capture five of the 12 championships at a record-setting 4A state meet.

Edmonds-Woodway’s Rapelje wins 1st 3A state wrestling title

The standout sophomore captures the state crown at 138 pounds at Mat Classic.

Getchell boys earns 1st-ever state regional berth

Malakhi Knight scored 9 of his 22 points in the 4th quarter to lead the Chargers past Meadowdale.

Meadowdale girls stifle Snohomish, earn state regional berth

The Mavericks stampeded to a 27-7 lead at half on their way to a 2nd straight trip to regionals.

Glacier Peak girls fall to top-ranked Woodinville in OT

The Grizzlies lose to the undefeated Falcons 62-57 in the Wes-King Bi-District Tournament title game.

Mat Classic notebook: E-W 2nd in 3A team standings after Day 1

The Warriors send 5 wrestlers to the semifinals to lead a parade of local 3A teams with good outings.

Silvertips snap Giants’ 11-game win streak

Gage Goncalves scores late to lift Everett to a 2-1 victory.

3A state swim & dive: Shorewood diver captures state crown

After back-to-back runner-up finishes, Shorewood senior Isaac Poole claimed the 3A diving state title.

Most Read